W latach 60. i 70. królowały w najmodniejszych salonach, teraz wracają do łask. Tak, to kolorowe dywany
Choć jego dekoracyjna rola zawsze była istotna, teraz dywan staje się pierwszoplanowym bohaterem aranżacji. Dzięki nowym technologiom wygląda niczym miękki obraz, zaskakuje trójwymiarowością czy kształtem. Szukasz odpowiedniego modelu? Prezentujemy pięć mocnych trendów – dywany ze wzorami geometrycznymi, roślinnymi, etno, nawiązujące do wzornictwa lat 60. i 70. oraz 3D. Radzimy też, jak wkomponować je we wnętrze i o nie dbać.
NA OKRĄGŁO
Ten dywan to przedstawiciel dwóch trendów. Ma kształt koła, który zajął wysoką pozycję na liście dywanowych przebojów. A jego graficzny motyw zaczerpnięto ze sztuki i projektowania sprzed 50 lat.
Z MAŹNIĘCIAMI
Projektanci chętnie sięgają po inspiracje sprzed dekad. Wzornictwo tamtych czasów świetnie się sprawdza we współczesnych wnętrzach. Trudno zaprzeczyć, że dekoracje z lat 60. nadal wyglądają nowocześnie! Aranżacja zyskuje lekkość i swobodę.
Największą grupę stanowią dywany polipropylenowe (symbol PP). Należą do nich heat-set (HS) i heat-set frise (HSF) o wyższym runie (12 mm), bliższe wyglądem wełnie. BCF są wizualnie gęstsze. Ich zalety: trwałość, odporność na wilgoć, antystatyczność. Nie tracą też barw i nie atakują ich mole. Nadają się na ogrzewanie podłogowe. Wadą jest szorstkość. Dywany poliamidowe (PA) mają podobne właściwości, ale żywsze kolory, które nie blakną. Dywany akrylowe (PAN) są miękkie i najlepiej imitują wełnę. Od pozostałych bardziej odporne na działanie światła, zaś mniej na ścieranie. Poliestrowe nie poddają się ugniataniu. Wada? W niektórych egzemplarzach przeszkadza sztuczny połysk włókien.
ZMIANA TONU
Efekty przetarcia wzoru oraz ombre, czyli cieniowania – nadal są bardzo modne.
PRAKTYCZNIE
Intensywne kolory i wzory ożywią pokój, któremu brakuje charakteru. Wystarczy rozłożyć wyrazisty dywan na podłodze i dla równowagi dodać jeszcze jeden mocny element aranżacji, np. fotel w tapicerce nawiązującej do głównego akcentu albo narzutę na sofę, poduchę-siedzisko. Uwaga! Wyraziste wzory i kolory na dywanie świetnie maskują ślady jego wzmożonego użytkowania.
GDY SIĘ ZAPLAMI
Nie wycieraj szmatką zachlapanego miejsca, bo plama wniknie w strukturę włókien. Najpierw rozłóż na niej czystą ściereczkę, by wchłonęła ciecz. Zabrudzenie nie schodzi? W przypadku dywanu unikatowego, tkanego ręcznie, najlepiej zgłosić się do profesjonalnej firmy.
W JEDNEJ GAMIE
Dywany ze zróżnicowaną wysokością tkanego motywu, zwłaszcza monochromatyczne, oświetl tak, by wzmocnić ich tekstury. Najlepiej światłem z boku, np. niskiej lampy podłogowej.
W KROPKI
Puszyste na płaskiej powierzchni – prawda, że zjawiskowe? By zawsze tak wyglądały, odkurzaj tkaninę często, ale delikatnie, bez szorowania.
TRADYCJA W 3D
Elegancki, dyskretny dywan z klasycznymi motywami pasuje do stylu glamour. Ale wnętrzu minimalistycznemu także nada intrygujący charakter. Sprawdzi się również, gdy masz na ścianie galerię czarno-białych fotografii, grafik czy plakatów. Nie będzie z nimi rywalizował o uwagę.
NATURALNIE
Producenci podkreślają, że dzięki zawartości lanoliny dywany wełniane są o 30% bardziej odporne na zaplamienia i zabrudzenia od sztucznych. Wełna reguluje też poziom wilgotności w pomieszczeniu.
WAŻNY PUNKT
Wariant bezpieczny – przy dywanie z mocnym wzorem zastosuj gładkie tkaniny i dodatki, powtarzające jego barwy. Ewentualnie dodaj wzorzysty, ale spokojniejszy akcent. Drugi wariant – mieszaj wzory i kolory z fantazją. Pamiętaj jednak o hierarchii ważności. Całość podporządkuj dywanowi.
W CENTRUM UWAGI
Na obwodzie koła postaw dwa fotele. Na dywanie – asymetrycznie – mały kawowy okrągły stolik (przy tak efektownym wzorze tkaniny idealny byłby z przezroczystym blatem).
Na rynku jest coraz więcej dywanów tkanych tą metodą (ok. 70%). Czym się różni od tradycyjnej? Przede wszystkim jest szybsza. Dzięki niej uzyskuje się nawet małe precyzyjne wzory oraz efekt trójwymiarowości. Runo przewleka się przez gotowe podłoże i mocuje od spodu dywanu drugim, który ma też zadanie stabilizujące. Spód dywanu jest więc jednolity, sztywny to charakterystyczne dla tkanin tuftowanych. Z kolei w dywanach tkanych tradycyjnie – osnowa, czyli podłoże, i przewlekany przez nie wątek powstają jednocześnie. Sploty widać z obu stron dywanu.
PROSTA HISTORIA
Jeśli chcesz samodzielnie odświeżyć dywan z włókien sztucznych, skorzystaj z metody tzw. szamponowania. Rozprowadź na tkaninie pianę z łagodnego detergentu, użyj minimum wody. Pozostaw do wyschnięcia. Resztki piany zbierz szmatką lub odkurzaczem. Dywany wiskozowe (naturalne) oddaj w ręce specjalistów.
SPOD SZYDEŁKA
Wydziergany dywan rozłóż w strefie do siedzenia na poduchach, przy wiklinowym albo ratanowym fotelu, w sypialni – przy łóżku. Wszędzie tam, gdzie chcesz poczuć ciepło i zyskać w szybki sposób niebanalną aranżację.
LUDOWE KORONKI
W salonie z dominującą bielą, także pośród szarości na pewno zrobią wrażenie. Nie będzie tu ryzyka, że coś w aranżacji niemiło zazgrzyta.