20 wzorów, które udowodnią, że tapety wciąż trzymają się mocno. W nich cały urok
Jesteśmy przekonani, że nawet zagorzali minimaliści nie oprą się temu trendowi. Bo często wystarczy jeden dekoracyjny pas, by wnętrze się odmieniło i nabrało designerskiego wyglądu. Zatem rozwijamy temat tapet. Prezentujemy nowości – wzory geometryczne, kwiatowe, boho i tropikalne. Radzimy też, jak je efektownie wkomponować w aranżację pomieszczenia.
PRZESTRZENNIE
Świetny efekt osiągniesz, ustawiając żywe rośliny przy ścianie ozdobionej gęstym botanicznym wzorem. Gdy dopasujesz je kolorystycznie, kwiaty staną się trójwymiarową częścią tapety. Na zdj. tapeta Flower, winylowa na fizelinie, 59,99 zł/rolka, leroymerlin.pl
DOBRA POGODA
Oto sposób, by w ponurym pomieszczeniu zrobiło się cieplej, a nawet trochę słoneczniej. Tapeta w modnym żółtym odcieniu z rysunkiem roślin. Uwaga – wystarczy na jednej ścianie!
LEKCJA PRZYRODY
Tradycyjne łączki warto wybrać do nowocześnie urządzonych pokojów. Takie nieoczywiste połączenia prowadzą do oryginalnych rozwiązań.
SZTUKA I PRAKTYKA
Dzięki innowacyjnym technologiom tapety są nie tylko piękną dekoracją, która może wiernie odwzorować obrazy, lecz także ochronną okładziną ściany. Tapety z tzw. systemem Wet wykorzystasz również w kuchni czy łazience. Sprawdzą się nawet w kabinie prysznicowej!
W sklepach internetowych znajdziesz mnóstwo tapet z bogatą ofertą motywów, wzorów czy deseni. Możesz też zamówić autorski projekt, np. powiększony wydruk twojego ulubionego zdjęcia – na tapecie o wymiarach standardowych albo na życzenie, często na wybranym przez ciebie materiale, powierzchni gładkiej lub strukturalnej. Pamiętaj tylko, że fotografia powinna mieć dobrą rozdzielczość, minimum 300 dpi.
NA WEJŚCIE
Dzięki pasowi tapety wyeksponujesz w pokoju wybrany aneks. Skierujesz na niego uwagę wchodzących osób. To jednocześnie trik, by mniej atrakcyjne części wnętrza nie były tak widoczne.
W FORMIE
W prezentowanym wnętrzu dekoracyjne koło ze wzorem to gotowy mural, ale też inspiracja do stworzenia własnej kompozycji. Wystarczy wyciąć kształty z tapety pozostałej po remoncie.
FIGURA I LŚNIENIE
Połyskujące desenie na ścianie robią niezwykłe wrażenie, gdy odpowiednio je się oświetli. Intrygująco wyglądają w blasku świec, lampionu czy nastrojowym świetle lampy.
WSPÓLNY MIANOWNIK
W tym przypadku jest nim subtelna zielono-szara tapeta. Ładnie scala i uspokaja aranżację, w której dominują skontrastowane ze sobą elementy wyposażenia.
MOCNE TŁO
Jeśli decydujesz się na takie, pamiętaj, by nic z nim nie konkurowało. Dobierz meble i dodatki, które nie przytłoczą wnętrza masywnością i kolorem.
Do najpopularniejszych należą te na bazie z fizeliny (określane też jako tapety non-woven). To nowa generacja okładzin. Łatwo i szybko przykleja się je do ściany (odpowiednim klejem) oraz z niej usuwa. Jeśli mają winylową powłokę, podobnie jak winylowe nadają się do pomieszczeń wilgotnych. Są też tapety i fototapety samoprzylepne. Gdy chcesz mieć pewność, że nie zaszkodzi im wilgoć, możesz je dodatkowo zalaminować.
MONOCHROMATYCZNIE
Kompozycję w obrębie jednej gamy barwnej uważa się za bezpieczną, bo trudno w niej o dysonans. Ale jednocześnie łatwo o monotonię. Na delikatnym tle tapety są potrzebne kontrastowe detale.
LEKKOŚĆ ORNAMENTU
Graficzny, jak narysowany piórkiem, stonowany – inspiruje, a przy tym nie staje się męczący. W kąciku do pracy jest na swoim miejscu. Obawiasz się, że jednak cię rozproszy? Ustaw biurko tyłem do tapety.
ZE ŚLADAMI CZASU
Wiekowy kobierzec stanowi na ścianie cenną ozdobę, również w dosłownym sensie. Dzięki perfekcyjnemu drukowi cyfrowemu z powodzeniem zastąpisz go „niskobudżetową” dekoracją z rolki.
ETNICZNE RYTMY
Tapeta wygląda świetnie, jednak obawiasz się jej u siebie z uwagi na wyraziste motywy? Nasza rada – zrezygnuj z nadmiaru rzeczy, barw i całkowicie z innych wzorów.
WZÓR OD STEMPLA
Idealnie nadaje się do wnętrza, któremu chcesz nadać styl boho lub etno. To także skuteczne remedium na aranżacyjną nudę.
Zacznij od usunięcia z podłoża starej tapety czy łuszczącej się farby (fachowcy radzą też, by następnie zagruntować ścianę). Przygotuj bryty tapety dopasowane do wysokości pomieszczenia (z zapasem), narzędzia i klej. Pierwszy bryt naklej w narożniku w głębi wnętrza (od góry do dołu). Zawiń krawędź tapety (do 3 cm) na prostopadłą ścianę i po naklejeniu brytu odetnij ten zapas. Kolejne pasy naklejaj równolegle – te grube na styk.
Z ILUSTRACJĄ
Aranżacja salonu stworzona z odwagą i przymrużeniem oka (pięknie zaprojektowany motyw na tapecie wydaje się dziecięcy). Rezultat fantastyczny. Ze ścianą perfekcyjnie współgrają nowoczesne meble o lekkiej konstrukcji i w podobnej tonacji kolorystycznej.
W KLIMACIE TROPIKÓW
Hitem są rośliny egzotyczne – zarówno w postaci wzoru, jak i żywe. A mariaż zieleni z błękitem to kolejny przebój, tak intrygujący, że pewnie nieszybko zejdzie z wnętrzarskiej sceny.
GAMA SZAROŚCI
Zróżnicuj gradacje jej koloru (jaśniejszy łącz z ciemniejszym), wtedy będzie interesująca i dynamiczna. Chłodny klimat zniknie, gdy dodasz do kompozycji ciepłą barwę, np. drewna.
EKLEKTYCZNIE
Palmy i bananowce, namalowane trochę w duchu starych rycin i podręczników do biologii, pasują do mieszanki stylów z elementami nawiązującymi do klasycystycznych. To teraz ważny trend.
BARWY OCHRONNE
W przedpokoju (lub pokoju dzieci) sprawdzi się tapeta, na której dużo „się dzieje”. Jest efektowna, a przy tym nie widać na niej ewentualnych zabrudzeń.