Mosiądz we wnętrzach. Mosiężne lampy, uchwyty oraz ramy mebli i nie tylko
Mosiężne elementy we wnętrzach to jeden z największych hitów już od kilku sezonów. I nie ma w tym niczego dziwnego – mosiądz fantastycznie ożywia wystrój, jest bardzo solidny, a przy tym elegancki oraz efektowny. Przyglądamy się różnym elementom aranżacyjnym, które powstają z tego ciekawego materiału.
Autor: mat. pras. Rex London
Multiramka na zdjęcia z mosiądzem w różnych odcieniach
Spis treści
- Mosiądz – co to jest?
- Dlaczego mosiądz we wnętrzach jest tak popularny?
- Mosiężne lampy do różnych pomieszczeń
- Mosiężne uchwyty meblowe
- Elementy mebli wykonane z mosiądzu
- Mosiężna armatura do kuchni i łazienki
- Mosiężne dodatki dekoracyjne
Mosiądz – co to jest?
Mosiądz to stop miedzi i cynku. Zależnie od zawartości poszczególnych składników przyjmuje różne odcienie – najczęściej złotawy albo pomarańczowożółty. Mosiądz może też zawierać domieszkę cyny (z takiego stopu powstawało chociażby tzw. złoto mannheimskie, nazywane sztuczną biżuterią), żelaza, ołowiu, manganu czy krzemu. Jest materiałem plastycznym, ciągliwym, dość odpornym na rdzewienie. Łatwo można go formować i odlewać, dlatego od wieków ma szerokie zastosowanie. Wytwarza się z niego chociażby elementy okrętów, samochodów, broni, a w kontekście wnętrz – armaturę, lampy, fragmenty mebli (lub nawet całe meble) i różnorodne akcesoria oraz dekoracje. W klasycznym wzornictwie ogromną popularnością cieszą się okazała żyrandole mosiężne. W meblarstwie zaś często spotkamy okucia oraz uchwyty do szafek i szuflad wykonane właśnie z mosiądzu.
.. Jak czyścić mosiądz? >>>
Dlaczego mosiądz we wnętrzach jest tak popularny?
Popularność mosiądzu we wnętrzach wynika z wielu zalet materiału, opisanych wyżej. Ponadto bardzo łatwo operować nim w aranżacjach. Znakomicie komponuje się z bielą, szarością i czernią, a więc niejako podstawowymi barwami w nowoczesnych mieszkaniach oraz domach. Oprócz tego lekko znudziliśmy się już kolorem złotym czy miedzianym, a blask srebrzystej stali także stał się czymś monotonnym. I tu wkroczył mosiądz, który swoim ciekawym kolorem ożywia wystrój, ładnie odbija światło, wprowadza też elegancką nutę. Z zalet mosiężnych elementów we wnętrzach obficie korzystają chociażby Skandynawowie. Meble i dodatki pochodzące z północy coraz częściej czarują mosiężnymi detalami. Często jest to też główny surowiec w wielu rzeczach – od stolików przez osłonki na doniczki po świeczniki, ramy luster i lampy.
Warto wiedzieć: mosiądz doskonale się prezentuje także w towarzystwie takich materiałów, jak drewno, kamień oraz szkło.
Mosiężne lampy do różnych pomieszczeń
Z mosiądzu powstają zarówno klosze lamp, jak i oprawki, wysięgniki i inne elementy oświetlenia. Sporą popularnością cieszą się lśniące klosze na planie ściętej kuli lub półkuli – na lampach wiszących, podłogowych, stołowych oraz stołowe. Stale w trendach spotkamy żyrandole mosiężne, tyle że te współczesne ważą mniej niż klasyki, mają też uproszczoną formę. Zwykle są to łamańce z oprawkami umieszczonymi pod różnymi kątami, a dobiera się do nich dekoracyjne żarówki bez kloszy. Warto też zwrócić uwagę na mosiężne lampy tuby i modele biurkowe, pasujące do stref pracy w domu urządzonych w różnych stylach.
.. Modne oświetlenie sufitowe >>>
Mosiężne uchwyty meblowe
Mosiądz jest solidny, łatwy do utrzymania w czystości, a do tego odporny na ścieranie i korozję. Świetnie sprawdza się więc jako uchwyt meblowy. Tu mamy do wyboru albo detale bogato rzeźbione, stylowe, wręcz biżuteryjne, albo minimalistyczne – w postaci wąskich prostopadłościanów. Mosiężne uchwyty wspaniale wyglądają na tle białych frontów, ale też tych ciemnych, coraz modniejszych: antracytowych, granatowych, szmaragdowych i czarnych. Doskonale sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i salonie, sypialni, łazience – a więc wszystkich pomieszczeniach w domu. Wszędzie, gdzie się pojawią, wprowadzają odrobinę szyku i stylowego blasku, nawet jeśli przyjmują proste formy.
Elementy mebli wykonane z mosiądzu
Co zaś z meblami? Tu również spotkamy sporo mosiądzu. Najczęściej będzie to podstawa stolika lub stołu, a także rama regału bądź etażerki. Z mosiądzu powstają też całe stoliki. W wersji prostej ożywiają wnętrza nowoczesne, natomiast bardziej dekoracyjnej, z reliefami – pasują do aranżacji kolonialnych, eklektycznych i loftowych.
Mosiężna armatura do kuchni i łazienki
Srebrzyste, chromowane baterie wciąż cieszą się ogromną popularnością – to detale znane, pasujące do różnych wnętrz. Jednak podobne walory mają baterie mosiężne. Mamy do wyboru te nowoczesne, czyli proste, funkcjonalne, albo stylizowane – z efektownymi kurkami czy uchwytami do regulacji temperatury. Baterie w takim wykończeniu mogą być jedynymi elementami mosiężnymi w pomieszczeniu, bo świetnie komponują się z najpopularniejszymi kolorami. Niemniej w łazience lepiej jeszcze coś dodać, np. mosiężną ramę lustra, a w kuchni – kilka akcesoriów.
Mosiężne dodatki dekoracyjne
Tych mamy w ofercie tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie. Sporą popularnością cieszy się dekor ścienny – są to dekoracje w formie zwierząt (np. ptaki), owadów, roślin (liście!), a także ramy luster (cienkie bądź okazałe, m.in. w kształcie promieni słonecznych). Do wszystkiego dochodzą jeszcze ozdoby stołowe, czyli różnorodne figurki. Mosiądz pojawia się też na panelach ściennych idealnych na ścianę za sofą. Osobną grupę praktycznych dekoracji stanowią osłonki i doniczki wykonane z mosiądzu, a także świeczniki. W ich wykonywaniu przodują zwłaszcza skandynawskie marki. Wygląda na to, że styl skandynawski na dobre związał się z mosiądzem!
Autor: archiwum
Praktyczny półwysep to dodatkowy blat roboczy w kuchni i wygodne miejsce do spożywania posiłków. Dla zachowania równowagi i symetrii zabudowy, szacht w kuchni został pomalowany na ten sam szary kolor co fronty dolnych szafek.Projekt wnętrza: Magdalena Walczak-Łomiak/ PomysłowniaZdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom
Autor: JT GRUPA
Autor: materiały prasowe
Miedziane akcenty w skandynawskim wnętrzu.