Mural w aranżacji wnętrz: street art w mieszkaniu czyli jak powstają obrazy na ścianach

2015-07-09 14:35

Mural, czyli wielkogabarytowa malatura ścienna, to już kanon sztuki street artu. Murale to także szalenie atrakcyjna forma artystycznej dekoracji wnętrz. Jak powstają murale we wnętrzach, jakiego wymagają podłoża, jak wpływają na otoczenie i ile kosztują? O tym wszystkim opowiedział nam Adam Gadzinowski - autor murali.

Spis treści

  1. Mural w aranżacji wnętrz: do jakiego wnętrza pasuje mural?
  2. Mural w aranżacji wnętrz: jaka ściana pod mural?
  3. Mural w aranżacji wnętrz: jakimi farbami malować mural?
  4. Mural w aranżacji wnętrz: jaki styl murala wybrać?
  5. Mural w aranżacji wnętrz: ile kosztuje mural na ścianie?

Mural, czyli wielkogabarytowa lub wręcz monumentalna malatura naścienna, to już kanon sztuki street artu. Oznaczający (w wolnym tłumaczeniu z języka hiszpańskiego) dzieło dekoracyjne malarstwa ściennego, mural we współczesnej architekturze dominował na bocznych elewacjach kamienic i budynków mieszkalnych większych miast. Przekazem i gabarytem formy murale służyły najczęściej wyrażeniu konkretnej idei, hasła bądź bardziej przyziemnym intencjom, jak reklama produktu czy zakładu pracy. Z czasem murale zaczęto wykorzystywać do dekoracji przejść podziemnych, klatek schodowych aż w końcu trafiły na ściany mieszkań. Jak powstają murale we wnętrzach, jakiego wymagają podłoża, jak wpływają na otoczenie i ile kosztują? O tym wszystkim opowiedział nam Adam Gadzinowski - autor murali.

Mural w aranżacji wnętrz: do jakiego wnętrza pasuje mural?

Murale pasują do każdego wnętrza! Kwestią jest jedynie odpowiedni motyw i kolorystyka oraz technika wykonania muralu. Nie każdy motyw będzie dobrze wyglądał „rozciągnięty” na ścianie. Gabaryty przestrzeni, w której znajdować się będzie mural także oddziaływują na jego odbiór i prezencję. Trzeba bowiem pamiętać, że mural  potrzebuje przestrzeni: im więcej powierzchni zajmuje, tym większa powinna być odległość, z jakiej go oglądamy. W pokoju dziecka mural może zawierać więcej detali i szczegółów - dzieci są bacznymi obserwatorami, uwielbiają oglądać świat z bliska. Kolory murala należy stosować z umiarem – intensywne barwy oddziałują na inne przedmioty (zasada relatywizmu barw), przykuwają uwagę, detronizują inne dekoracje i tłumią sąsiadujące kolory. W słabo oświetlonych miejscach kolory niebieski czy czerwony mogą wydawać się ciemniejsze, mniej czyste czy wręcz zgaszone.

Mural w aranżacji wnętrz: jaka ściana pod mural?

W zależności od rodzaju podłoża, dobierane są odpowiednie techniki i środki wykonawcze muralu. Podłożem pod mural może więc być zwykły tynk, metal czy drewno. Im gładszą powierzchnię mamy wyjściowo do dyspozycji, tym bardziej szczegółowe i precyzyjne będzie malarstwo. W przypadku ściany konieczne jest położenie gładzi szpachlowej - ściana nie może się kruszyć i pylić.

Mural w aranżacji wnętrz: jakimi farbami malować mural?

Rodzaj farb do wykonaia muralu zależy w dużej mierze od samego artysty. Jednym z wyborów są farby dyspersyjne akrylowe, dedykowane do ścian, które nie pozostawiają lateksowej powłoki. Subtelne, satynowe wykończenie czyni mural bardziej domową, ciepłą dekoracją wnętrza. Aby mural był trwały, powinien zostać dodatkowo zabezpieczony lakierem UV.

Mural w aranżacji wnętrz: jaki styl murala wybrać?

Możliwości jest pełne spektrum: ulicznego graffiti, grafiki lub malarstwa iluzjonistycznego, imitującego architekturę i powiększającego wnętrze. Na muralach raczej nie umieszcza się portretów - gabaryty wnętrza mogą ograniczać właściwy ich odbiór. Poza tym mural powinien być atrakcyjny we wnętrzu z różnych punktów widzenia, a nie tylko z jednego, ściśle określonego. W końcu dom to miejsce pełne życia - dynamiczne i zmienne.

Mural w aranżacji wnętrz: ile kosztuje mural na ścianie?

Koszty murala zależą od poziomu trudności i czasu pracy jakiego wymaga. Każdy mural to indywidualne dzieło stąd i jego cena jest dość ruchoma. Bywa, że praca nad muralem przebiega warstwowo, jak nad obrazem. Gdy mural połączony jest z takimi elementami jak relief czy mozaika, cena ulega zmianie. Na pewno nie można oszczędzać na sprawnej ręce artysty - inwestycja się opłaci. W końcu to dzieło na szeroką skalę (ścianę).

Nasi Partnerzy polecają