Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach - nowe muzeum, którego nie można przegapić

2024-03-26 12:18

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska otwiera kolejne miejsce pielęgnujące pamięć o dorobku regionu - w kwietniu otwarcie nowego Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach obok Opola. Miejsce jest nieprzypadkowe. To właśnie w Tułowicach działała jedna ze słynnych fabryk, znajdująca się obecnie w gronie wielu zamkniętych zakładów porcelany na Śląsku.

Spis treści

  1. Muzeum na terenie zamkniętego Zakładu Porcelitu "Tułowice"
  2. Porcelit "Tułowice" - słynny w PRL-u, dziś zamknięty
  3. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska ratuje stare budynki

Muzeum na terenie zamkniętego Zakładu Porcelitu "Tułowice"

Podczas gdy na Śląsku zamyka się kolejna fabryka porcelany - Karolina - w Tułowicach otwiera się Muzeum Porcelany Śląskiej. Budynki zamkniętego w 2001 roku Zakładu Porcelitu „Tułowice” zostały poddane pieczołowitej konserwacji, a zwiedzający będą mogli obejrzeć autentyczne wyposażenie pomieszczeń produkcyjnych, administracji oraz zarządu fabryki. Nad całym przedsięwzięciem czuwa Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która dała już nowe życie m.in. Młynowi Hilberta w Dzierżoniowie.

Muzeum posiada zbiory ze wszystkich najważniejszych wytwórni porcelany na Śląsku. Wystawa prezentuje postęp w produkcji, ewolucję w stylach na przestrzeni kolejnych lat oraz inne zastosowania porcelany w przemyśle - nie tylko na stołach, ale np. w elektrotechnice.

Oprócz obejrzenia ekspozycji będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia oraz dekoracji ceramiki. Muzeum to również przestrzeń konferencyjna przeznaczona na sympozja, spotkania, ale i aukcje historycznej porcelany.

Jak nakryć stół w stylu rustykalnym? Urządzamy sielskie przyjęcie w domu

Porcelit "Tułowice" - słynny w PRL-u, dziś zamknięty

Chociaż Polacy znają "Tułowice" głównie z czasów powojennych, zakład został założony jeszcze w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch z Turyngii. Przed wojną była to jedna z największych fabryk porcelany na Śląsku, a jakość i wzory doceniano nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych. W USA ówczesny zakład miał zresztą swoje przedstawicielstwa, a do czasów I wojny światowej większość produkcji podróżowała właśnie za ocean.

Porcelit w nazwie (i ofercie) fabryki pojawił się już po 45. roku, kiedy fabryka trafiła do Polski. Produkcja trwała do 2001 roku.

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska ratuje stare budynki

To już piąta inicjatywa Fundacji prowadzonej przez prof. Piotra Gerbera, która od lat ratuje stare przemysłowe budynki Śląska i tworzy w nich muzea, zachowując pamięć o niegdyś prężnie działających, a dziś upadających zakładach oraz o ginących gałęziach przemysłu. Do tej pory powstały już:

  • Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej (od 2004 r.),
  • Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach (od 2016),
  • Muzeum Technik Rolniczych w Piotrowicach Świdnickich (od 2019 r.),
  • Młyn Hilberta w Dzierżoniowie (2018 r.).

Zobacz także: Sygnatury porcelany PRL - sprawdź, jakie skarby masz w kredensie. Pieczątki na porcelicie, porcelanie i fajansie

Nasi Partnerzy polecają