Barwienie jajek na Wielkanoc. Jak zrobić naturalne barwniki do jajek bez chemii?
Barwienie jajek wielkanocnych może być przyjemną zabawą dla całej rodziny, a własnoręcznie wykonane pisanki ozdobią wielkanocny stół jak żadne inne! Co najważniejsze, do naturalnego barwienia pisanek wielkanocnych nie potrzebujemy sztucznych barwników. Z powodzeniem wystarczą naturalne produkty, które mamy w domu. Sprawdź, jak samodzielnie wykonać takie pisanki!
Autor: agencjafree/living4media
Spis treści
- Co będzie potrzebne do barwienia jajek?
- Barwienie jajek: na zimno czy na gorąco?
- Naturalne barwniki do jajek - kolory pisanek
- Jajka wielkanocne naturalne barwione we wzory. Krok po kroku
- Naturalne barwniki do jajek. Pisanka wielkanocna DIY. Zdjęcia
Barwienie to jedna z najstarszych technik zdobienia jajek wielkanocnych – które wówczas tradycyjnie należałoby nazwać nie pisankami, a kraszankami. W Europie od czasów starożytnych, a na terenach dzisiejszej Polski od średniowiecza, do barwienia jajek przez stulecia używano naturalnych metod.
Naturalne barwniki wykorzystywane do kolorowania pisanek dają więcej możliwości niż chemiczne farbki, które możemy kupić w sklepach. Barwienie pisanek w ten sposób pozwala uzyskać różne nasycenie koloru - w efekcie dwie pisanki nigdy nie będą identyczne!
Warto więc poznać je bliżej i dowiedzieć się, w jaki sposób za sprawą techniki barwienia jajek wielkanocnych osiągać ciekawe efekty dekoracyjne.
Co będzie potrzebne do barwienia jajek?
By zabarwić pisanki w naturalny, ekologiczny sposób będziemy potrzebować:
- jajka (w białych lub beżowych skorupkach - w zależności od koloru),
- naturalne barwniki do jajek,
- ocet spożywczy,
- małe garnki,
- naczynia, w których będziemy barwić,
- papierowe ręczniki kuchenne,
- olej spożywczy do nabłyszczania gotowych pisanek.
Zobacz także: Najmodniejsze wianki wielkanocne. Zobacz, jakie wzory królują w 2025 roku!
Barwienie jajek: na zimno czy na gorąco?
Istnieją dwie podstawowe techniki barwienia - na zimno i na gorąco. Co je różni?
- Barwienie jajek na gorąco
Wybrany barwnik i jajka wkładamy do garnuszka, zalewamy zimną wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy, aż do uzyskania koloru, o który nam chodziło. Kolory uzyskane tą metodą będą bardziej nasycone.
- Barwienie jajek na zimno
Osobno przygotowujemy wywar z barwnika i osobno gotujemy jajka na twardo. Następnie do ostudzonego wywaru dodajemy 1 łyżkę octu spożywczego, ostudzone, ugotowane jajka i wkładamy wszystko do lodówki. Czekamy do momentu, gdy uzyskamy odcień, o który nam chodziło. Może to trwać 30 minut, kilka godzin albo nawet całą noc. Metoda na zimno jest bardziej pracochłonna, ale pozwala uzyskać pastelowe kolory pisanek.
Niezależnie, którą metodę wybierzemy, po ufarbowaniu układamy jajka na osobnych talerzykach wyłożonych ręcznikami papierowymi, tak by gotowe pisanki nie stykały się ze sobą – zminimalizujemy w ten sposób zacieki i plamy.
Zresztą zaraz po wyjęciu z barwnika można każdą pisankę delikatnie wytrzeć ręcznikiem papierowym – będzie mniej plam. Ale chyba nie należy zbyt przejmować się ewentualnymi plamkami czy zaciekami. Te pisanki są przecież „hand made”, a nie z fabryki. Na koniec natrzyjmy je odrobiną oleju, wtedy nabiorą satynowego połysku.
Naturalne barwniki do jajek - kolory pisanek
- Żółte pisanki – naturalny barwnik do jajek to kurkuma. Na rondelek wody potrzebujemy około pół opakowania przyprawy. Gotujemy 10 minut i zostawiamy do naciągnięcia nawet na całą noc. Kolor jednak jest delikatny, dlatego lepsze będą jajka w białych skorupkach. Uwaga: kurkuma farbuje wszystko: nasze ręce, naczynia i zlew. Należy bardzo uważać!
- Złote, brązowe, bordowe pisanki - naturalny barwnik do jajek to dobrze znane łupiny cebuli. Barwienie cebulą najlepiej robić metodą na gorąco – im dłużej gotujemy i im więcej mamy łupin, tym kolor pisanki będzie bardziej intensywny. Im ciemniejszy odcień skorupki, tym również ciemniejszy kolor pisanki.
- Granatowe pisanki - naturalnym barwnikiem do jajek jest kwiat malwy czarnej – do kupienia w sklepach zielarskich. W tym przypadku pisanki barwimy metodą na zimno. Kolor zależy od ilości użytych kwiatów, ale zawsze jest zagadką. Im ciemniejszy odcień skorupki, tym ciemniejszy kolor pisanki.
- Szare i lawendowe pisanki - również wykorzystujemy kwiat malwy czarnej, ale w znacznie mniejszej ilości niż w przypadku koloru granatowego. Barwimy metodą na zimno, lepsze będą jajka w białych skorupkach.
- Niebieskie pisanki - czyli barwienie jajek kapustą czerwoną. Na rondelek wody potrzebujemy ¼ główki kapusty. Wykorzystujemy metodę na zimno. Białe skorupki jajek pozwolą uzyskać więcej odcieni niebieskiej barwy.
- Zielone pisanki - barwienie jajek na zielono najlepiej wychodzi w wywarze z czerwonej kapusty, ale na jajkach w brązowych skorupkach. Można próbować w liściach szpinaku, żyta lub trawy. Niestety trudno zyskać czysto zielony kolor.
- Zielone, pastelowe pisanki – najpierw barwimy jajka na kolor pastelowoniebieski, ale krótko. Później przekładamy jajko do wywaru z kurkumy. Działamy metodą na zimno z wykorzystaniem jajek w białych skorupkach.
- Ciemnobrązowe pisanki – tu również sprawdzi się barwienie jajek cebulą. Możemy też moczyć jajka w wywarze z kawy. Inne sposoby? Barwienie najpierw w cebuli, później w wywarze z kwiatu malwy czarnej.
- Różowy, pastelowy kolor pisanek – czyli barwienie jajek burakami. Nawet gdy jajka długo moczymy w wywarze, kolor - najczęściej - wciąż jest będzie delikatny.
- Pomarańczowe pisanki – naturalny barwnik do jajek to chilli, dzięki któremu uzyskamy odcień pastelowy. Robimy wszystko metodą na zimno i na jajkach w białych skorupkach.
Polecamy: Nowoczesne dekoracje na Wielkanoc. Jak zrobić stroik wielkanocny w szkle? To tegoroczny hit!
Jajka wielkanocne naturalne barwione we wzory. Krok po kroku
Technika barwienia jajek wielkanocnych pozwala uzyskiwać nie tylko klasyczne propozycje o jednolitym kolorycie, lecz także pisanki, w których odpowiednio skomponowane partie wybarwione i niewybarwione stworzą dekoracyjny rysunek.
Potrzebne będą:
• różnokształtne płaskie kwiatki oraz listki ziół i innych roślin, np. kolendry, szałwii, drobnolistnych paproci;
• opakowanie wodorozpuszczalnego kleju do rękodzieła;
• para starych rajstop;
• gumki recepturki, sznurek lub taśma (najlepiej elastyczna);
• nożyczki;
• pędzelek;
Wykonanie:
1. Porozcinaj kwiatki i listki tak, by zmieściły się na skorupce jajka.
2. Nałóż na listki itd. nieco kleju do rękodzieła.
3. Przyklejaj listki na skorupki jajek. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, pozostaw klej do wyschnięcia.
4. Potnij rajstopy na około 10-centymetrowe odcinki.
5. Jajka z naklejonymi listkami wkładaj w nylonowe tuneliki z rajstop. Następnie ciasno pozawiązuj je gumką lub sznurkiem tak, by naklejone listki nie przesuwały się w czasie barwienia.
6. Tak przygotowane jajka zanurz w wybranych roztworach barwiących. Część skorupki zakryta listkiem lub kwiatkiem pozostanie biała, reszta przyjmie kolor.
7. Po uzyskaniu oczekiwanej intensywności koloru delikatnie zdejmij rajstopę, a następnie zeskrob listek i opłucz jajka. Starannie wytrzyj je do sucha miękką ściereczką.
8. Miękkim pędzlem starannie polakieruj jajka. Nałóż co najmniej trzy warstwy, przy każdej prowadź pędzel w innym kierunku, aby uniknąć powstania smug. Przed nałożeniem kolejnej warstwy odczekaj, aż poprzednia dokładnie wyschnie.
Autor: agencjafree / living4media
Barwienie jajek wielkanocnych może być przyjemną zabawą dla całej rodziny, a własnoręcznie wykonane pisanki we wzory wybrane przez domowników ozdobią wielkanocny stół jak żadne inne!
Naturalne barwniki do jajek. Pisanka wielkanocna DIY. Zdjęcia
Autor: agencjafree/living4media
Autor: agencjafree/living4media
Wielkanocna kompozycja z wydmuszek udekorowanych w różnych stylach na ozdobnej tacy.
Zobacz także: Gdzie kupić wiosenne wianki na drzwi? Oto najpiękniejsze modele z sieciówek!
Autor: Zdjęcie po lewej: Loberon, zdjęcie po prawej: Sinsay