Neony we wnętrzach: pomysł na dekoracje świetlne
Neony kojarzą się ze światłami wielkich miast, a także latami 50. i 60., kiedy było ich mnóstwo na ulicach. Dziś wracają do łask w bardziej nowoczesnym wydaniu – również jako dekoracje świetlne w domu. Sprawdź, czym się wyróżniają neony we wnętrzach, jak je zamówić, ile kosztują oraz do jakich pomieszczeń i stylów pasują.
Autor: Thinkstockphotos.com
Neon we wnętrzu zastosowany jako dekoracja ściany.
Spis treści
- Neony, czyli lampy jarzeniowe: co to jest?
- Neony we wnętrzach krok po kroku: projekt, cena, montaż
- Neony we wnętrzach: inspiracje
- Gdzie i jak eksponować neony w domu?
- Nie tylko neony - pomysły na dekoracyjne oświetlenie - GALERIE ZDJĘĆ
Neony długo były związane z branżą reklamową. Za pomocą tych ciekawych lamp eksponowano szyldy sklepów, restauracji i innych lokali, typografie czy logotypy. Światło neonowe jest na tyle wyraziste, że miejsce wyróżnione lampą jest widoczne z daleka.
Neony, czyli lampy jarzeniowe: co to jest?
Neony funkcjonują pod kilkoma synonimicznymi nazwami: neonówki, jarzeniówki i lampy jarzeniowe. Ten rodzaj oświetlenia wynalazł w 1910 roku Francuz George Claude. A jak działają neony? Kluczem do zrozumienia tego jest budowa lampy. W środku znajdują się dwie elektrody, a także gaz szlachetny – najczęściej neon, stąd też nazwa oświetlenia. Gdy lampa zostaje podłączona do prądu, jony gazu zaczynają poruszać się coraz szybciej i w większej liczbie – w ten sposób generowany jest prąd elektryczny, a lampa emituje mocne światło. Choć brzmi to nieco skomplikowanie, pamiętajmy, że technologia liczy ponad 100 lat.
Na ulicach miast neony pojawiały się już w dwudziestoleciu międzywojennym. Ich największa ekspansja nastąpiła jednak po wojnie. Przede wszystkim kojarzą się ze Stanami Zjednoczonymi i licznymi „dinerami”, czyli restauracjami zlokalizowanymi przy autostradach (w tym słynnej 66). To właśnie te lokale były bardzo często dekorowane neonami, a więc w tym przypadku – po prostu reklamami świetlnymi.
Neony zaznaczyły swoje miejsce także w polskich miastach. W Warszawie po 1945 roku, która była niemal doszczętnie zniszczona, przyjemnie rozświetlały mroczne ulice. W latach 50. i 60. cieszyły się zaś największą popularnością. W tym czasie powstało wiele pomysłowych neonów, które mimo że należały do branży reklamowej, wyróżniały się dużym kunsztem artystycznym. W ostatnich latach są na nowo odkrywane i restaurowane, co można też wiązać z popularnością wzornictwa retro. W Warszawie powstało zresztą pierwsze w Polsce Muzeum Neonów, gdzie można podziwiać kultowe reklamy świetlne z czasów PRL.
Neony dla każdego
Neony domowe są dużo mniejsze niż te na zewnątrz, jednak technologia pozostaje ta sama. Zamiast dużego transformatora możliwe jest użycie dyskretnego zasilacza. Reklamę świetlną można też wykonać z samej rurki neonowej, co jest mniej zalecane przy neonach zewnętrznych, które muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne. Aby zamówić neon dla siebie, wystarczy się z nami skontaktować – przesłać do nas nawet ręcznie nakreślony szkic reklamy, jej treść, wymiary (neonu i ściany), a także kolor świecenia. My dostosujemy taki wstępny projekt do wymagań reklamy neonowej.
Ilona Karwińska, dyrektor Muzeum Neonów w Warszawie
Neony we wnętrzach krok po kroku: projekt, cena, montaż
Brak pomysłu na dekoracje do mieszkania? Neony we wnętrzach to nowy trend, dlatego warto nim się zainteresować. Na rynku działa wiele firm oferujących takie rozwiązania. Co więcej, ma się duże pole do popisu – można wybrać kształt, motyw, wymiary, a nawet samodzielnie opracować szkic i wysłać do pracowni. Zwykle cena neonu do wnętrza podawana jest w metrach lampy i wynosi ok. 60-120 zł/m. Gotowe neony są najczęściej wysyłane w bezpiecznym opakowaniu do samodzielnego montażu. Inna opcja to neon od razu zamontowany na płycie, co znacznie ułatwia jego umieszczenie na ścianie. Można też oczywiście, za dodatkową opłatą, zamówić usługę montażu. Ponieważ artystyczne neony do wnętrz wykonywane są ręcznie, zyskuje się niepowtarzalną i unikalną dekorację.
Ważną zaletą neonów jest energooszczędność. Co prawda pobierają więcej energii niż np. LED-y, ale emitują przy tym mocniejsze światło. Są także bardzo trwałe – mogą świecić non stop nawet przez rok, później zaś ich światło jest nieco przytłumione. W kontekście wnętrz warto docenić również plastyczność materiału, dzięki czemu neony do domu przyjmują fantazyjne kształty.
Nie przegap: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Neony we wnętrzach: inspiracje
A jakie neony do wnętrz można wybrać? Opcji jest bardzo dużo:
Pojedyncze napisy lub litery: ulubione hasło, życiowe motto albo podświetlone litery, które pasują zwłaszcza do wnętrz w stylu nowoczesnym.
Ludzie: ukłon w stronę reklam świetlnym z lat 50. i 60. Mogą to być wizerunki znane z oznaczeń na ulicach i w budynkach, a także logotypów.
Zwierzęta: wizerunek kota lub psa? To prosty sposób na dodanie wnętrzu przytulnego charakteru.
Grafiki i logotypy: znane z kilkudziesięcioletnich reklam albo też wybrane ze współczesnych projektów. Do kuchni czy przedpokoju warto wybierać neony o rodowodzie kawiarnianym, restauracyjnym albo z innych lokali usługowych.
Oświetlenie niekonwencjonalne
Moda na neony wzięła się z potrzeby niekonwencjonalnych rozwiązań. W naszym przypadku było to poszukiwanie wyjątkowego oświetlenia do projektowanego przez Weronikę warszawskiego przedszkola. W założeniu lampy – oprócz spełniania funkcji użytkowej – miały podkreślać przeznaczenie miejsca. Weronika zaprojektowała neony o kształtach leśnych zwierzątek, a przy okazji zauważyła, że na rynku brakuje osób, które potrafiłyby profesjonalnie doradzić przy wyborze neonu do wnętrza. Staramy się tworzyć neony unikalne, które mówią coś o właścicielach domu. Każdego, kto się do nas zgłosi, dopingujemy w wymyślaniu własnych projektów.
Weronika Libiszowska i Aga Nowak, Neonlove
Gdzie i jak eksponować neony w domu?
Warto traktować neony jako dodatkowe źródła światła, a nie podstawowe. Gdzie najlepiej się zaprezentują?
Neony w salonie: warto umieścić jeden ciekawy neon nad sofą. Dobrze sprawdzi się właściwie na każdej ścianie, ale najciekawszy efekt świetlny osiągniemy na cegle albo dekoracyjnych płytkach betonowych.
Neony w sypialni: nad łóżkiem można umieścić ulubione hasło lub motto albo dekorację świetlną wprowadzającą w romantyczny nastrój (np. z motywem serca). Taki neon z powodzeniem zastąpi lampkę nocną (ale do czytania najlepiej mieć oddzielną lampkę!).
Zobacz też: Sypialnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Neony w przedpokoju: warto zainspirować się neonami umieszczanymi w strefach wejścia (np. strzałki i napisy powitalne).
Neony w kuchni: doskonałe miejsce na reklamy świetlne znane z lokali gastronomicznych, czyli kawiarni, barów i restauracji. Wybierajmy je w zależności od tego, jaki styl dominuje w kuchni. W przestronnej kuchni w stylu industrialnym sprawdzą się większe neony kojarzone z barami, a w kuchni bardziej przytulnej – z kawiarniami.
Nie tylko neony - pomysły na dekoracyjne oświetlenie - GALERIE ZDJĘĆ
Neony we wnętrzach to znakomity pomysł na ciekawe dekoracje świetlne. Ale są też inne pomysłowe rozwiązania!
Autor: Maria Miklaszewska, Martyna Rudnicka
Kuchnia została urządzona w eklektycznym stylu, łączącym industrialny, retro i skandynawski. Metaliczne żarówki w drewnianych oprawach wprowadziły lekki, humorystyczny i zaskakujący rys.
Autor: materiały prasowe Dekoria.pl
Klosz lampy na pierwszy rzut oka przypomina bańkę mydlaną, która za chwilę pęknie. Lampa posiada elementy z różowego złota, co czyni ją oświetleniem w industrialnym stylu.
Autor: Radosław Wojnar
Soczyście zielony klosz, o loftowym charakterze góruje nad białym salonem ze zjawiskową śliwkową sofą. Na tle białej reszty lampa dodatkowo zyskuje na wyrazistości. Świetnie poczuje się również w towarzystwie drewna.