Nie żyje słynny projektant szkła. Jego wazony dziś to cenne unikaty
Nie żyje Jan Sylwester Drost, słynny polski projektant szkła. Zmarł 21 kwietnia 2024. Zobaczcie, jakie projekty wychodziły spod jego ręki. Dziś to cenne unikaty, choć w wielu domach wciąż są w witrynach. Zobaczcie zdjęcia
Autor: Materiały prasowe
DESA
Nie żyje Jan Sylwester Drost. To słynny polski projektant szkła. W ostatnich latach jego projekty robią furor. A powstawały w czasach PRL! - Z przykrością informujemy, że odszedł Jan Sylwester Drost. Artysta, projektant szkła użytkowego i form unikatowych - poinformował Pałac Schoena w Sosnowcu. To tu jest największa w Polsce kolekcja szkła, w tym Jana Sylwestra Drosta.
Znakomity znawca technologii szkła prasowanego, autor niezliczonej ilości wzorów szkieł użytkowych, które do dziś zdobią nasze stoły - wyliczają przedstawiciele Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - W 2022 r. gościliśmy go wraz z żoną Eryką na ich wspólnej wystawie retrospektywnej. Zapamiętamy go jako pełnego optymizmu i uśmiechu, niezwykle skromnego i prostolinijnego człowieka. Otwartego i życzliwego.
Cały zespół Pałacu Schoena Muzeum, w Sosnowcu składa Pani Eryce Trzewik-Drost wyrazy głębokiego współczucia i żalu z powodu straty męża, a nasze myśli pozostaną z Panią. Wzajemne wsparcie, zrozumienie, wspólne zainteresowania i prawdziwa bliskość czyniły z Państwa wyjątkową parę, co nie wszystkim jest dane. W naszych wspomnieniach pozostanie nasze ostatnie bezpośrednie spotkanie z Państwem dwa lata temu – podczas wręczenia Medali Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” i wyrazy uznania licznie spływające wtedy na Państwa i wszystkich odznaczonych.
Kim był Jan Sylwester Drost
Muzeum w Sosnowcu przypomina: W 1958 r. ukończył Wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, dzisiejsze Szkło ASP Wrocław. W 1961 roku rozpoczął pracę przy ośrodku wzorcowym w hucie szkła w Ząbkowicach Będzińskich. Zakład ten specjalizował się w popularnej technice szkła prasowanego, które uważane było za technikę służącą jedynie do produkowania tanich imitacji drogiego szkła szlifowanego i grawerowanego.
Dla Jana Sylwestra Drosta i jego żony, Eryki Trzewik-Drost, która dołączyła do niego w 1966 roku, szkło prasowane okazało się wyzwaniem. Ograniczenia techniczne projektanci przekuli na walory, przez co z czasem stali się jednymi z najwybitniejszych w Europie twórców pracujących w tej technice. Ich indywidualny styl "prasówki" charakteryzujący się m.in. zmatowioną powierzchnią lub przytłumioną kolorystyką sprawił, ze technika ta zaczęła cieszyć się coraz większą estymą. Jednym z najbardziej spektakularnych projektów Jana Sylwestra Drosta był zaprojektowany w 1977 roku zestaw Radiant, który w tym samym roku otrzymał I nagrodę i złoty medal na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Artystycznego i Użytkowego w Katowicach. Jednak najpopularniejszym do dziś zestawem projektu Jana Sylwestra Drosta jest Asteroid, zaprojektowany około 1975 roku.
Autor: Materiały prasowe
DESA