Jak zaaranżować okno w kuchni? Co wybrać rolety, plisy czy tradycyjne firany?

2025-02-12 14:28

Co na okno w kuchni? To idealne miejsce, by połączyć funkcjonalność z estetyką. Starannie dobrane rolety, zasłony czy firanki mogą nie tylko podkreślić charakter wnętrza, ale też stać się jego główną ozdobą. Odkryj nasze inspiracje na stylowe i praktyczne aranżacje okien w kuchni. Wybierz idealną dekorację okienną do swojej kuchni.

Spis treści

  1. Z której strony najlepiej zaplanować okno w kuchni?
  2. Kuchenne okno – wady i zalety różnych ustawień mebli
  3. Nowoczesne rolety do kuchni
  4. Żaluzje wewnętrzne 
  5. Plisy okienne
  6. Shuttersy, czyli romantyczne okiennice wewnętrzne
  7. Zasłony do kuchni
  8. Zazdrostki kuchenne
  9. Nowoczesny wystrój okna w kuchni
  10. Jak ozdobić okno w kuchni – sztuczki, które warto znać!

Aranżacja okna w kuchni jest zależna od panującej mody, ulega więc zmianom. Obecnie coraz rzadziej okna w kuchni dekorowane są firanami i zasłonami, zastąpiły je rolety rzymskie i żaluzje. Modne są też nieosłoniętego okna, które powiększają wnętrze i pasują do stylu nowoczesnego i loftowego.

Z której strony najlepiej zaplanować okno w kuchni?

Najbardziej problematyczna jest kuchnia z oknami wychodzącymi na zachód, ponieważ latem jest w niej bardzo gorąco. Pozostałe strony świata nie budzą zastrzeżeń, ale najlepszy dla tego pomieszczenia jest wschód. Z tej właśnie strony świata najlepiej jest zaplanować okno.

Każda część kuchni powinna być dobrze oświetlona światłem naturalnym: ciąg roboczy – raczej światłem północnym i wschodnim, natomiast jadalnia – południowym lub zachodnim.

Kuchenne okno – wady i zalety różnych ustawień mebli

Aranżacja okna zależy w pewnej mierze też od tego, w jakim miejscu się ono znajduje i jakie meble przy nim stoją. Warto więc rozważyć najpopularniejsze warianty.

  • Stół pod oknem – to klasyczne rozwiązanie. Jego zalety to oszczędność miejsca i przyjemność podziwiania widoków podczas posiłków. Można też potraktować parapet jako przedłużenie blatu. Wadą jest na pewno utrudnienie w otwieraniu okna, zwłaszcza gdy stół jest duży.
  • Okno nad blatem roboczym – daje wytchnienie podczas szykowania posiłków (ach, ten widok!), a przy okazji zapewnia światło naturalne do pracy. Można zintegrować je z ciągiem roboczym, dając odpowiednio wyprofilowany blat, zamiast oddzielnego parapetu, jeśli są na jednej wysokości. Otwieranie okna może być kłopotliwe.
  • Okno przy zlewozmywaku – o tym marzy wiele z nas. Całość może prezentować się bardzo efektownie. Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu różnicy wysokości, by w przypadku okien otwieranych do środka, dało się je otworzyć. Można też wybrać baterię składaną (np. Toledo, Ferro), która ułatwi tę czynność.
  • Okno „bez ograniczeń” – jeśli nic nie stoi pod oknem, na pewno najwygodniej się je otwiera i zamyka. W kuchni jednak rzadko bywa tyle miejsca. Można więc pod nim postawić np. wąską konsolkę z półkami albo komódkę. Będzie miejsce do przechowywania i swobodny dostęp do klamek, a także... dodatkowe miejsce na kwiaty czy dekoracje.
  • Siedzisko pod oknem i z nim zintegrowane – to modne rozwiązanie na wzór angielski. Można je zaprojektować zarówno tradycyjnie do kuchni retro, english country, jak i do nowoczesnych kuchni tak, by pasowało do wystroju na przykład w duchu skandynawskim.

Nowoczesne rolety do kuchni

Roleta rzymska w aranżacji okna w kuchni przyda się także w ciągu dnia, dla przykładu może zapewnić ochronę przed mocnym słońcem, jeśli kuchnia jest od strony południowej. To doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie prostotę i elegancję.

Jej minimalistyczny design doskonale współgra z nowoczesnym wystrojem wnętrz. Warto wybrać modele o stonowanych kolorach i gładkich, prostych fakturach, które łatwo wkomponują się w przestrzeń.

Rolety rzymskie na wymiar pozwalają kontrolować ilość światła wpadającego do pomieszczenia, co sprawia, że są nie tylko estetycznym, ale również funkcjonalnym elementem dekoracyjnym.

Warto podkreślić, że to także bardzo modna dekoracja okna. Rolety są proste w obsłudze, mogą być zacieniające, wzorzyste lub kolorowe.

Wybór materiałów do dekoracji okna jest ogromny. W kuchni sprawdza się modele wykonane z tkanin firanowych, gdyż nie ma potrzeby całkowitego zacienienia pomieszczenia. Możesz wybrać roletę z organzy, tiulu lub woalu, będę niezwykle delikatne i nie przytłoczą mniejszych pomieszczeń.

Przeczytaj także: Czy warto mieć rolety rzymskie w kuchni i salonie? W nowoczesnych wnętrzach będą jak znalazł!

Żaluzje wewnętrzne 

Żaluzje drewniane i aluminiowe doskonale wpisują się w filozofię nowoczesnej dekoracji okiennej. Dobrze dobrane pozwalają regulować ilość światła w pomieszczeniu, ale są również eleganckim dodatkiem do wnętrz.

Cenione są za naturalny wygląd oraz ciepło, które wnoszą do wnętrza. Wybierając żaluzje drewniane, warto zwrócić uwagę na jakość materiału oraz precyzję wykonania.

Aluminiowe modele to idealne rozwiązanie dla miłośników minimalistycznego designu. Dostępne są w wielu kolorach: od klasycznej czerni i srebrnego począwszy, przez intensywną żółć, zieleń i czerwień, nawet po pastelowe odcienie.

Plisy okienne

Wielką zaletą plisy okiennej jest możliwość zatrzymania jej w dowolnym miejscu okna — to ją różni od rolety i żaluzji. Plisy okienne służą przede wszystkim zaciemnieniu pomieszczenia.

Dostępne są modele termoizolacyjne (zimą chronią przed stratą ciepła, latem przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza) oraz propozycje dzień-noc. Te ostatnie składają się z dwóch rodzajów tkanin, które układane są naprzemiennie, umożliwiają stworzenia wybranego klimat, podobnie jak rolety dzień-noc.

Shuttersy, czyli romantyczne okiennice wewnętrzne

Shuttersy to piękne rozwiązanie, dodające wnętrzu uroku i charakteru, coraz częściej spotykane w nowoczesnych aranżacjach. I choć ten rodzaj dekoracji okna kojarzy nam się z gorącym klimatem lub stylem prowansalskim, świetnie sprawdzi się też w naszym otoczeniu.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się shuttersy białe, choć te w naturalnym odcieniu drewna i kolorze szarym też wkomponują się w każdy styl wnętrza.

Zaletą tego rozwiązania jest nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność. Shuttersy pozwalają regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia oraz zapewniają prywatność. Ponadto mogą również pełnić funkcję izolacyjną, zarówno termiczną, jak i akustyczną.

Zasłony do kuchni

Jeśli poszukujesz pomysłu na nowoczesne dekoracje okienne, idealnie dopasowane do twojej kuchni - wielkości okien, stylu wnetrza - zasłony na wymiar będą strzałem w dziesiątkę. W nowoczesnych mieszkaniach warto postawić na proste, gładkie tkaniny o stonowanych kolorach, które zachowają minimalistyczną estetykę. Takie rozwiązania sprawdzą się też w małych pomieszczeniach. Bardzo modne jest łączenie tkanin minimalnie różniących się odcieniem.

Jeżeli pokój znajduje się od południowej lub zachodniej strony, wtedy możemy zdecydować się na zasłony o grubszym splocie. Jeśli zaś pomieszczenie jest ciemne, warto wybrać tkaniny półprzezroczyste.

Jednym z pomysłów na niebanalną dekorację okna mogą być brązowe lniane zasłony – w połączeniu z aranżacją wnętrza w naturalnych barwach (beże, kremy, écru) mogą stworzyć ciepłą kompozycję, w której dobrze się odpoczywa.

Bezpiecznym i ponadczasowym rozwiązaniem są białe zasłony lub firanki. Powinny one pasować do każdego wnętrza – zarówno do kuchni urządzonej klasycznie, jak i w stylu minimalistycznym.

Zazdrostki kuchenne

Zazdrostki to nic innego jak rodzaj krótkich firanek, którymi przysłania się dolną część okna. Na ogół wykonane są z lekkiego materiału, takiego jak bawełna, len czy organza, dzięki czemu przepuszczają światło, ale również zapewniają intymność w kuchni.

Są niedrogie i bardzo łatwo się je montuje. Wystarczy nałożyć je na specjalny drążek, który nakłada się na przyklejone na ramach okna haczyki. 

  • Jak dobrać zazdrostki?

Wybierając tego rodzaju firanki do kuchni, należy wziąć pod uwagę, w jakim stylu została urządzona. Przykładowo: jeśli kuchnia jest nowoczesna, warto postawić na proste, gładkie zazdrostki w stonowanych kolorach. Taki model sprawdzi się praktycznie w każdej aranżacji!

Natomiast do kuchni urządzonej w stylu rustykalnym czy prowansalskim najlepiej wybrać zazdrostki z delikatnymi haftami lub aplikacjami.

Aby kupić odpowiednie zazdrostki, należy dokładnie zmierzyć szerokość oraz wysokość okna, a następnie dodać odpowiednią ilość materiału na marszczenie lub fałdy, w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać.

Weź pod uwagę też materiał, z jakiego będą wykonane eleganckie zazdrostki do kuchni. Lekkie materiały marszczymy bardziej, a żakardowe (cięższe) mniej. 

Jeśli okno, a właściwie jego szyba, ma 1m szerokości i 120 cm wysokości, to kup zazdrostkę o szerokości 1,5m (wymiar szyby x 1,5) i wysoką na minimum 30 cm. Wysokość dopasuj do indywidualnych preferencji.

  • Jak wysoko je powiesić?

Wysokość, na jakiej należy powiesić eleganckie zazdrostki do kuchni, zależy od szerokości firanki. Zazwyczaj montuje się ją w ten sposób, by jej krańce sięgały górnej części dolnej ramy okna. Przykładowo więc zazdrostki o szerokości 40 cm, wieszamy około 50 cm nad parapetem, upewniając się, że cała szyba jest zasłonięta. 

Można również podnieść je nieco wyżej, a więc zdecydować się na zostawienie nieprzysłoniętego przesmyku okna.

  • Jak przymocować zazdrostki? 

Można użyć różnych rodzajów karniszy, ale najlepiej sprawdzą się te, które pozwalają na swobodne przesuwanie zazdrostek oraz łatwe zdejmowanie ich do prania czy czyszczenia. 

W sklepach kupisz karnisze teleskopowe, które mają określony zakres długości. Kosztują na ogół kilkanaście zł. Są lekkie, łatwo się je montuje i są dosyć cienkie, a więc na tyle dyskretne, że nie przytłaczają firanek.

Nowoczesny wystrój okna w kuchni

Aranżacja okna w kuchni uzależniona jest od stylu wnętrza i rodzaju mebli kuchennych. W nowoczesnych kuchniach jako dekoracje okien wykorzystywane są rolety lub żaluzje (aluminiowe lub drewniane).

W kuchniach tradycyjnych pojawiają się np. zazdrostki. Materiały wykorzystywane do dekoracji okna kuchennego powinny tworzyć przemyślaną kompozycję z całym wnętrzem.

Kupując albo samodzielnie szyjąc rolety, zastanów się, czy nie zafundować im towarzystwa – np. obrusu z tkaniny o tym samym deseniu lub kolorze, pokrowca na krzesło, serwetek. Warto! Będą stanowić spójną, przemyślaną kompozycję w aranżacji kuchni. Wykonując aranżację okna w kuchni, warto zadbać o parapet. Ładny i dość szeroki będzie dobrym miejscem na postawienie ziół czy innych dekoracji kuchennych.

Jak ozdobić okno w kuchni – sztuczki, które warto znać!

Rozważając wybór aranżacji okna zwróć uwagę na kilka naszych sugestii:

  • Jeśli kuchnia jest malutka, zrezygnuj z bogatej aranżacji okna. Brak tekstyliów oraz niezastawiony parapet sprawią, że wnętrze będzie się wydawać większe. Łatwiej też będzie się w niej poruszać.
  • Marzysz o tekstylnej dekoracji okna, a kuchnia jest mała? Postaw na jasne kolory i drobne desenie. Materiał powinien być lekki i zwiewny. Takie tekstylia nie przytłoczą wnętrza.
  • Pamiętaj, że tkaniny w kuchni łapią zapachy, więc trzeba je często odświeżać. Wybieraj materiały, które łatwo prać i nie trzeba prasować ich godzinami.
  • Tworząc „roślinną zasłonę” w kuchennym oknie, dopierz gatunki do wystawy i warunków panujących w pomieszczeniu (zwykle jest tu wilgotniej i cieplej niż w pokoju). Aby ładnie się prezentowały, regularnie je odwracaj rośliny, usuwaj uschnięte liście i odkurzaj.
  • Jeśli widok z kuchennego okna niezbyt zachwyca, zaaranżuj je tak, by to dekoracja pierwsza rzucała się w oczy.

Przeczytaj także: Firana do podłogi czy parapetu? Jak dobrać długość firan do salonu? Sprawdź nasze porady!