Obrazy, które zdobią domy w Polsce i Europie. Daria Navumchyk opowiada o swojej pasji

2023-12-14 9:30

Daria Navumchyk tworzy nowoczesne obrazy przy użyciu farby akrylowej, gipsowej tekstury i olejnych pasteli. Jak przyznaje, w swoich pracach dąży do osiągnięcia harmonii. U widza stara się wywołać uczucie spokoju. Skąd czerpie inspiracje? Do jakich wnętrz pasują jej dzieła?

Spis treści

  1. Inspiracje czerpie z natury
  2. Obrazy do nowoczesnych wnętrz

- Miłość do przedmiotów plastycznych towarzyszyła mi od dzieciństwa - mówi Daria Navumchyk.

Artystka w swojej pracowni w Gdańsku zajmuje się sztuką w stylu abstrakcji i minimalizmu. Używa głównie farby akrylowej, gipsowej tekstury i olejnych pasteli. Techniką wiodącą jest malarstwo, ale tworzy też ceramikę, rzeźby i eksperymentuje z niewielkimi elementami mebli.

Profesjonalnie zajmuję się tworzeniem obrazów już ponad 4 lata. Swoim twórczym życiem dzieli się na Instagramie.

Inspiracje czerpie z natury

Czas potrzebny na stworzenie obrazu jest indywidualny i zależy od stopnia skomplikowania projektu.

- To może zająć od kilku dni do dwóch miesięcy. Moje obrazy posiadają teksturę, więc techniczne właściwości materiału dodają czasu potrzebnego do ich stworzenia - wskazuje artystka.

Źródłem inspiracji są naturalne kolory i faktury. Zobaczymy obrazy m.in. w odcieniach szarości, bieli czy beżu.

- Dążę do osiągnięcia harmonii w moich pracach i staram się wywołać uczucie spokoju u widza. Oprócz obrazów, tworzę ceramikę, taką jak wazony, naczynia i rzeźby. Ostatnio jestem również zainteresowana eksperymentowaniem z tworzeniem małych elementów mebli. Jednak w tej dziedzinie ciągle uczę się pracować z nowymi dla mnie materiałami - dodaje.

Obrazy do nowoczesnych wnętrz. Daria Navumchyk wykonuje niesamowite dzieła. Zobacz zdjęcia
Autor: Daria Navumchyk

Obrazy do nowoczesnych wnętrz

W atelier Darii Navumchyk znajdziemy małe, średnie, i bardzo duże obrazy - największy miał 2 metry długości. Każdy można powtórzyć w dowolnym rozmiarze. Artystka wskazuje: małe formaty dobrze wyglądają jako dodatek do istniejącego wystroju wnętrz lub małych pomieszczeń. Z kolei duże płótna są idealne do przestronnych przestrzeni, takich jak salon. 

- Moje obrazy i inne prace doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza w stylu Japandi i minimalizmu - uważam, że prezentują się tam najbardziej harmonijnie - podkreśla.

Swoje prace z przyjemnością wysyła nie tylko w odległe zakątki Polski, ale też Europy. I jak podkreśla, sprawia jej to ogromną radość, chociaż to zawsze moment pełen różnych emocji. 

Sztuka może być też świetnym sposobem złagodzenia stresu i pobudzenie kreatywności. Co radzi początkującym?

 

- Wymaga to cierpliwości i skupienia, ale może być również bardzo satysfakcjonujące. Dla tych, którzy chcieliby spróbować, poleciłabym rozpocząć od mniejszych projektów i eksperymentować z różnymi materiałami i technikami. Najważniejsze to nie bać się eksperymentować i działać. Trzeba również pamiętać, że każda umiejętność wymaga czasu i praktyki, aby się jej nauczyć. Dlatego radziłabym nie oczekiwać zbyt wiele od pierwszego dnia i nie obawiać się popełnić błędu - stwierdza.

Prowadzone są również kursy i szkolenia, na których można nauczyć się konkretnej techniki. Jednak zdaniem Darii - podstawą jest praktyka.

- Warto także zdobyć wiedzę na temat koloru i kompozycji. Dlatego przy poważnym i kompleksowym podejściu, można nauczyć się tworzyć podobne obrazy.

Czytaj także: Jak wieszać obrazy i plakaty? Wskazówki i porady. Jak dobrać grafikę do mieszkania? Poznaj 17 inspiracji!

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie
Nasi Partnerzy polecają