Obrus wielkanocny: co wybrać? Pomysły na dekorację stołu świątecznego
Odsłonięty blat stołu czy nakryty obrusem? Wszystko zależy od indywidualnych upodobań, jednak warto pamiętać, że obrus wielkanocny doda nieco szyku i ponadczasowej elegancji podczas śniadania czy innych uczt świątecznych. Na jaki dekor postawić? Lepszy będzie obrus wielkanocny haftowany, z grafikami czy gładki? Jak go dobrze dobrać do wymiarów stołu? O tym przeczytasz niżej.
Spis treści
- Obrus wielkanocny wielobarwny czy stonowany?
- Materiał na obrus wielkanocny – co wybrać?
- Nowoczesne obrusy wielkanocne
- Dobre wymiary i kształty obrusu na Wielkanoc
Obrus wielkanocny wielobarwny czy stonowany?
Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Barwny obrus wielkanocny przykuwa wzrok, a jeśli wnętrze utrzymane jest w łagodnej, achromatycznej kolorystyce, stanie się wyrazistym akcentem ożywiającym wystrój. Z drugiej strony mocny dekor na obrusie może sprawić, że inne dekoracje stołu wielkanocnego niejako „znikną” w tym bogactwie. Dlatego z takim obrusem lepiej łączyć delikatną, klasyczną zastawę (np. białą) i subtelne ozdoby wielkanocne.
Z kolei stonowany obrus wielkanocny stanowi wybór najbardziej uniwersalny. Świetnie będzie się komponował zarówno z klasyczną zastawą, jak i wielobarwnymi naczyniami czy dekoracjami na stole.
ZOBACZ TEŻ: Jak przygotować dom na Wielkanoc? 10 rad dla zabieganych
Materiał na obrus wielkanocny – co wybrać?
1. Obrus wielkanocny bawełniany: elegancki, ponadczasowy, trwały. Prezentuje się znakomicie bez względu na dekor, jest miły w dotyku. Ponadto bawełna jest materiałem występującym pod wieloma postaciami, tak więc mamy do wyboru różne wykończenia powierzchni, w tym lśniące, satynowe lub bez połysku. Inne atuty bawełnianych obrusów na Wielkanoc? Łatwo z nich usuniemy plamy, możemy je bezpiecznie prać w wysokich temperatur. W miarę użytkowania i po wielu praniach mogą jednak tracić intensywność kolorów.
PRZECZYTAJ: Modne ozdoby na Wielkanoc. Inspiracje i ZDJĘCIA
2. Obrus wielkanocny z poliestru: opcja tańsza niż naturalna bawełna. Obrusy z poliestru są dość trwałe, nie gniotą się nadmiernie, czasami w ogóle nie wymagają prasowania. Podobnie jak z bawełny łatwo z nich usunąć plamy. Wady? Mogą się elektryzować, a z czasem mechacić.
3. Obrus wielkanocny lniany: najczęściej jest dostępny w opcji jednokolorowej, dlatego to wybór uniwersalny na różne okazje. Naturalna tkanina lniana jest dość droga, ale w zamian zyskujemy wieloletnią solidność. Obrus lniany prezentuje się szlachetniej i jest bardziej miękki po każdym praniu. Ponadto ma właściwości antyalergiczne i jest niezwykle trwały. Trzeba jednak odpowiednio go pielęgnować. Uważajmy na silne detergenty oraz wybielacze – mogą skracać żywotność lnu. Za to 100-procentową tkaninę lnianą można prać nawet w 90 stopniach. Zaleca się jej regularne krochmalenie.
Obrus wielkanocny haftowany
Haftowane obrusy wielkanocne to przykład nieprzemijającej klasyki. Wprowadzają tradycyjny szyk do wystroju i świetnie prezentują się zwłaszcza we wnętrzach z klasyczną nutą. Warto postawić na obrus wielkanocny haftowany biały lub w odcieniu delikatnego beżu.
W duecie z barwnymi haftami oraz nakryciem stołu pozwoli stworzyć nastrojową, a zarazem elegancką aranżację świąteczną. Co zaś może się pojawić na haftach? Dobre przykłady to wiosenne ornamenty kwiatowe, wizerunki zajączków, kurczaczków, baranków albo pisanek.
ZOBACZ: Wielkanoc w czterech stylach – jak zaaranżować stół na święta
Nowoczesne obrusy wielkanocne
W tej stylistyce mamy do wyboru obrusy gładkie, z delikatnymi nadrukami albo soczyście kolorowe. Sporo zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć we wnętrzu. Obrusy wielkanocne z dużymi nadrukami są wyraziste, zawsze skupiają uwagę, a jednocześnie ożywiają wystrój. Z kolei te gładkie albo z subtelnymi ornamentami spełnią oczekiwania miłośników minimalizmu czy skandynawskiej prostoty.
ZOBACZ TEŻ: Stół wielkanocny. Inspiracje, jak ozdobić stół na Wielkanoc
Dobre wymiary i kształty obrusu na Wielkanoc
Nawet najciekawszy obrus wielkanocny nie będzie prezentował się dobrze, jeśli nie dobierzemy go odpowiednio do stołu. Zasada jest prosta: z każdej strony obrus powinien zwisać na ok. 20 cm. Przykładowo, jeśli mamy stół o wymiarach 100x120 cm, wtedy obrus powinien mierzyć 140x160 cm.
Co zaś z okrągłym stołem? W tym przypadku liczy się średnica stołu, do której dodajemy 40 cm, a więc np. stół o średnicy 80 cm potrzebuje obrusu o średnicy 120 cm.
Kształt obrusu? Dobieramy go odpowiednio do stołu: prostokątny do prostokątnego oraz kwadratowy do kwadratowego. W przypadku stołu okrągłego sprawdzi się albo kolisty obrus, albo kwadratowy.
Przygotuj swój dom na Wielkanoc. Zobacz nasze inspiracje:
Autor: Fattyplace/GettyImages
Biała ceramika, w tym osłonka na doniczkę z figurką zajączka i kilka codziennych wazonów. A do tego jajka w białych skorupkach i białe hortensje. Ile tu światła!
Autor: Getty Images/ithiumcloud
Autor: materiał prasowy Flower Council of Holland
Piękne bukiety z tradycyjnej gerbery i mniej znanych odmian w pastelowych kolorach.
Autor: Pixers
Prosty sposób na ozdobne gniazdko.