Za oknami śnieg, ale w domu możesz mieć wiosenny ogród. 9 inspirującji na kwiatowe kompozycje
Każdy z nas ma swoje powody, dla których kocha kwiaty. My dodamy do nich jeszcze jeden – ozdobę wnętrz. Naturalną i pachnącą, a do tego rosnącą na naszych oczach. Zobacz, jak wkomponować rośliny (kwitnące oraz te zawsze zielone) w przestrzeń domu.

PROSTO Z GARNKA
Zamiast w doniczkach – możesz posadzić rośliny w metalowych lub kamiennych garnkach, wiaderkach albo nawet w ocynkowanej balii. Rustykalny efekt gwarantowany! Jeśli nie chcesz robić w dnie naczynia małych otworów na odpływ wody, zadbaj o warstwę drenażu pod ziemią. Posadź rośliny lubiące stale wilgotne podłoże, np. gerbery. NASZA RADA: Pamiętaj, że gerbery cenią sobie jasne, ale nie za mocno nasłonecznione stanowiska. Postaw je w bezpiecznej odległości od okna.

NASTAWIAJĄ USZU
Plecione kosze z uchwytami są idealnymi osłonkami nie zawsze pięknych donic, przydają się też do przenoszenia roślin. NASZA RADA: Umieść w jednym większym koszu rośliny doniczkowe (np. hiacynty) i cięte (tulipany). Tylko ty będziesz wiedzieć, które rosną w ziemi, a które stoją w wodzie. Co powiesz gościom – twoja sprawa.

PO TEJ STRONIE OKNA
Przyzwyczailiśmy się do uprawy pelargonii na balkonie, a przecież można też dbać o nie wewnątrz mieszkania. Jak najbliżej okna, bo kochają słońce. NASZA RADA: Doniczka nie powinna konkurować z pięknem drobnych płatków i liści pelargonii. Wybierz taką w kolorze parapetu.

NA KTÓRE PIĘTRO?
Kaskadowe doniczki lub kwietniki pozwalają lepiej wyeksponować np. drobne paprocie. NASZA RADA: Piętrowe osłonki na rośliny możesz wykonać ze szklanych mis, wazonów i pater – o stabilnych podstawach, różniących się wymiarami.

Propozycje dla tych, którym znudziły się donice z terakoty i klasyczne osłonki. Metalowe naczynie (garnek, wiadro, niską konewkę) pomaluj kolorową farbą lub dekoracyjnym aktywatorem rdzy. Doniczkę/osłonkę oklej ładną tkaniną, włóczką, matą z bambusa, trawy morskiej lub materiałem drewnopodobnym. Wykorzystaj połówki łupin kokosa (a nawet orzechów włoskich) do posadzenia w nich minisukulentów. Wyższe rośliny wstaw do plecionego kosza na zakupy.
FIGURA PRZESTRZENNA
Bazą tej aranżacji jest stelaż w kształcie prostopadłościanu, w którym powieszono kwietniki z paprociami. NASZA RADA: Funkcję „klatki” mogą pełnić półka lub regał wykonane z metalowych profili.

SZCZEBLE KARIERY
Asparagus oraz epipremnum to jedne z modniejszych ostatnio roślin. NASZA RADA: Postaw je na przytwierdzonej do ściany drabinie. Doniczki również przymocuj (do ściany lub drabiny). Efekt w stylu skandynawskim.

WSPÓLNA FOTOGRAFIA
Głęboka ramka na zdjęcie przyda się do oprawienia… małych sukulentów. Rośliny wystarczy posadzić w niewielkiej ilości ziemi i sporadycznie podlewać (a właściwie zraszać). NASZA RADA: Jeśli chcesz, zamiast ramki użyj drewnianego pudełka z szerokim rantem. Postaw sukulenty w takim miejscu, by padały na nie promienie słoneczne.

ZARAZ CIĘ ZŁAPIĘ!
Rośliny owadożerne jak kapturnice, dzbaneczniki, rosiczki lub muchołówki fascynują oryginalnymi kształtami i upodobaniami… kulinarnymi. NASZA RADA: Postaw je blisko siebie (np. na palecie do uprawy kwiatów lub jednej dużej tacy) przy oknie, a stworzysz w pokoju tropikalny kącik i pozbędziesz się insektów.

WOREK EGZOTYKI
Pochodząca z Ameryki Południowej kalatea ma wyjątkowo ozdobne liście. Wystarczą jedna, dwie dorodne rośliny doniczkowe i dekoracja salonu gotowa. NASZA RADA: Większe okazy niech stoją na podłodze, ubrane np. w worki z włóczki (do zrobienia na grubych drutach).
