Panel 3D: panele 3D na ścianę
Nowością w aranżacji wnętrz są panele ścienne 3D, czyli dekoracje ścian w trójwymiarze. Panele 3D są lekkie i ekologiczne, dają wiele możliwości dekoracji ścian i zmiany wystroju wnętrz. Co jeszcze warto wiedzieć o panelach ściennych 3D? Podpowiadamy i inspirujemy.
Autor: Materiały prasowe Dunes
Plaster miodu na ścianie? Nie, to dekoracyjne panele scienne z efektem 3D! Materiały prasowe Dunes
Spis treści
- Co to jest panel 3D?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie panelu 3D?
- Panel 3D: plusy i minusy paneli dekoracyjnych 3D
- Wzory paneli 3D
- Dlaczego warto zainwestować w panele 3D?
- Jak dobrać podłogę do panelu 3D?
- Panel 3D: omów swój wybór z fachowcami
- Panel 3D: poradzi sobie z nimi praktycznie każdy…
- Montaż paneli ściennych 3D: instrukcja
Panele ścienne 3D to odpowiedź na poszukiwanie pomysłów na niebanalne aranżacje wnętrz. Można je traktować jako element ozdobny tworzący dekoracyjne ściany. Wykończenie ściany za pomocą gotowych paneli ściennych pozwoli stworzyć nam wyjątkową i nietuzinkową aranżację całego wnętrza. Panele ścienne 3D możemy położyć na całej jednej ścianie lub na jej fragmencie. Możemy też nimi udekorować wyspę kuchenną lub niską ściankę działowa pomiędzy salonem i kuchnią. Możemy skorzystać z paneli 3D kolorowych – wówczas powstanie wysublimowana i energetyczna dekoracja ściany.
Co to jest panel 3D?
Panele 3D to cienka (zwykle 1,5-milimetrowa) płytka gipsowa wzmocniona włóknem szklanym lub zbudowana na bazie sprasowanych włókien kokosowo-palmowych. Cechą wspólną paneli 3D jest wypukły motyw dekoracyjny - w kształcie kół, kwadratów, okręgów, fal itp. Wzór przechodzi z jednej płytki na drugą, co umożliwia dekoracje ścian w pionie i w poziomie. W rezultacie otrzymujemy spójną trójwymiarową taflę, która może całkowicie zmienić wystrój wnętrz.
Panel może mieć kształt małego kwadratu (30x30 cm, 50x50 cm) lub większego prostokąta (62x80 cm, 80x100 cm, 122x244 cm). Po naklejeniu na ścianę, sufit lub inną równą powierzchnię, np. drewnianą, z płyty MDF lub z karton-gipsu, panel można malować na dowolny kolor. Używając bieli i jasnych odcieni, osiągniesz delikatny efekt, a sięgając po farby metaliczne lub strukturalne – bardziej wyrazisty w aranżacji wnętrz.
Autor: serwis prasowy marki Bimago
Tapeta 3D do salonu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie panelu 3D?
Oryginalne wykończenie ściany tapetami 3D i panelami z efektem 3D, jej ciekawa dekoracja zdominuje całe wnętrze, narzucając mu styl i kolorystykę. Co zrobić, by nie popełnić aranżacyjnego błędu? Po pierwsze, jeśli planujemy dekoracyjną ścianę, zacząć należy od wyboru materiału - co ma pojawić się na ścianie? Chcąc ułatwić sobie zadanie, wybierz z każdego wzoru po trzy próbki, w trzech różnych odcieniach i zwyczajnie przymierz je na ścianie. Zestawiając różne przykłady dekoracji ściennych w konkretnym świetle pokoju, z łatwością wybierzemy ten najlepiej pasujący do naszego wnętrza.
Panel 3D: plusy i minusy paneli dekoracyjnych 3D
Panele ścienne 3D jako pomysł na dekoracyjne ściany mają wiele zalet. Są lekkie, trwałe, odporne na zniekształcenia. Nie zatrzymują wody i pary wodnej, pozwalają ścianom „oddychać”. Panele 3D są łatwe w montażu - w szybkim czasie można wypełnić nimi dużą przestrzeń. Są ekologiczne - złożone z biodegradowalnych składników. Panele 3D są nietoksyczne, niepalne, bez lotnych związków mineralnych. Minusy paneli 3D: wymagają równego podłoża. Nie nadają się do miejsc o dużej wilgotności, np. na ścianie nad wanną, bo pod panelem mogą rozwijać się grzyby i pleśń.
Autor: DecoManiaPL
Panele ścienne 3D Loft Dekor 01
Wzory paneli 3D
Dekoracyjne ściany geometryczne czy asymetryczne? Delikatne, falujące niczym trawy na wietrze czy wyraziste, o ostrych kształtach? Wybierając odpowiednie faktury paneli 3D, zdefiniujesz styl wnętrza. Jeśli chcesz podkreślić rustykalny, ciepły charakter wnętrza, ozdób ścianę panelami o wzorze imitującym cegłę lub kamień. Wolisz nowoczesne aranżacje wnętrz, klimat loftu lub klubu? Panele z „wychodzącymi” ze ściany dynamicznymi wzorami powinny przypaść ci do gustu. Panelami 3D nie musisz pokrywać całej ściany. Wystarczą 2–3 rzędy po 2–4 elementy w każdym, by zaakcentować kącik telewizyjny, jadalniany czy sypialniany. Jeśli montujesz panele bezpośrednio za wiszącym telewizorem, pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości (przynajmniej 10 cm), umożliwiającej wentylację odbiornika.
Dlaczego warto zainwestować w panele 3D?
Panele ścienne 3D można je traktować jako element ozdobny fragmentu ściany (np. między meblami) lub pokrywać nimi całą powierzchnię ściany. Dzięki temu, że panele nadają się do montowania w dowolnych kombinacjach i występują w wielu wzorach, łatwo dopasować je do wystroju wnętrz, zestawić z pozostałymi elementami dekoracyjnymi oraz z domowymi sprzętami. Ich montaż jest stosunkowo prosty i nie wymaga pomocy fachowca.
Jak dobrać podłogę do panelu 3D?
Podłoga nie może być w kompletnym oderwaniu stylistycznym i kolorystycznym od wybranej dekoracji ściennej! Zwykle jest układana jest wcześniej, więc w naturalny sposób determinuje wybór samej chociaż kolorystyki dekoracyjnej okładziny ściennej. Warto pamiętać, że nie każde zestawienie będzie korzystne, np. ciemne drewno tropikalne nie odnajdzie się kompletnie w towarzystwie surowego betonu dekoracyjnego.
Autor: Materiały prasowe Dunes
Plaster miodu na ścianie? Nie, to dekoracyjne panele scienne z efektem 3D! Materiały prasowe Dunes
Panel 3D: omów swój wybór z fachowcami
Nie każda ściana zniesie obciążenie ciężkimi panelami dekoracyjnymi (zwłaszcza kamiennymi). Warto skonsultować swoje typy z fachowym doradcą lub wykończeniowcem, który pomoże nam dobrać wagę okładziny stosowną do warunków technicznych mieszkania.
Panel 3D: poradzi sobie z nimi praktycznie każdy…
Położenie na ścianie paneli 3D nie wymaga żmudnego procesu. Powinien sobie z nimi poradzić każdy. Szybki i nieskomplikowany montaż jest więc kolejna po atrakcyjnym designie zaletą paneli 3D. Warto też wspomnieć o tym, że panele są zazwyczaj wykonane z materiałów nietoksycznych i niepalnych, niewydzielających szkodliwych związków lotnych. Jeśli decydujemy się na układanie paneli 3D, w pokojach dziecięcych upewnijmy się jednak jeszcze u sprzedawcy co do pochodzenia materiałów, z których będzie wykonana dekoracja ściany.
Montaż paneli ściennych 3D: instrukcja
- 1. Projektowanie dekoracyjnej ściany: rozplanuj układ paneli ściennych. Weź pod uwagę ich wielkość oraz wzór (unikniesz późniejszego docinania). Ułóż płytki na podłodze. Ołówkiem zaznacz na ścianie pionową lub poziomą linię pomocniczą.
- Gruntowanie ściany: ściana musi być gładka, czysta, sucha i mocna. Jeśli odbiega od ideału, warto ją zagruntować (np. akrylowym gruntem Cameprimer).
- Klejenie paneli ścienny: zacznij od lekkiego zeszlifowania krawędzi paneli papierem ściernym nr 220 (usunie odstające włókna). Klej (np. Uni-Fix Original, DenBraven) nałóż równomiernie na wewnętrzną część panela, oprócz 2–3 mm przy krawędzi. Przyłóż panel do ściany i przez co najmniej 20 minut dociskaj (na całej powierzchni, mocniej przy krawędziach). Wycieki kleju usuń miękką szmatką.
- 4. Wykończenie ściany: po 5 godz. zagruntuj panele farbą podkładową (np. Primer Plus), a po kolejnych 5 pomaluj farbą akrylową lub lateksową.
Autor: ZICARO
ZICRO - panele ścienne 3d, model Axial i Vega, kolor gray rock.
Autor: ZICARO
www.zicaro.pl
Autor: Materiały prasowe Dunes
Nowoczesna aranżacja ściany przy pomocy przestrzennych paneli 3D, Squares, Dunes. Pojedynczy panel charakteryzuje sie tym, że obie formy, czyli kwadrat i koło są dominujące, trudno określić, która forma bardziej. Dodatkowo kombinacja trzech modnych barw czyli bieli żółci i czerni stwarza dodatkowe możliwosci aranżacyjne. Materiały prasowe Dunes