Plakaty, grafiki i obrazy to idealny sposób na dekorację ściany. Oto motywy, które cieszą się największą popularnością
Natura, ludzie, miejsca, biel plus czerń oraz abstrakcja to najmodniejsze motywy przewodnie współczesnych grafik. Przyglądamy się im z bliska. Sprawdzamy, jak pięknie komponują się we wnętrzach.
ŻUK NA ŻONĘ ŻUKA SZUKA
Dwa plakaty mogą mieć mocniejszy przekaz niż jeden. Zwłaszcza gdy pochodzą z tej samej kolekcji, różnią się detalami. Ładnie wyglądają oparte o ścianę – na regale lub podłodze.
ODLOTY, PRZYLOTY
Duża pusta ściana w salonie zachęca do większej ekspozycji.
MAGNETYZM DREWNA
Zamiast przeszklonej ramki – zawieszka składająca się z drewnianych listewek z magnesami oraz sznurka lub rzemyka. Jak to działa? Dobierasz długość zawieszki do szerokości grafiki lub zdjęcia. Ściskasz listewkami górny i dolny brzeg plakatu (bez obaw, magnesy przytrzymają papier). Wieszasz dzieło na ścianie i gotowe! Na zdj. aranżacja duńskiej marki Pernille Folcarelli, ramka magnetyczna, drewno dębowe, skóra, dł. 31 cm.
KOT W OKNIE
Do pokoju dziecka lub sympatyka natury i sielskich widoków… plakat Okno, aut. Pauliny Daniluk, wydruk cyfrowy, jakość fotograficzna, 12 pigmentów, od 70x50 cm. Niczym obrazek akwarelowy, z efektem 3D. Sprytnie dodaje ścianie głębi.
ŁĄCZY NAS ZIELEŃ
Motywy roślinne uspokajają i uwrażliwiają na odkrywanie detali. Wystarczające powody, by w domu pojawiły się plakaty botaniczne?
W WALECZNYM NASTROJU
Grafiki z kolekcji Maori Chief marki Mindthegap, przedstawiające maoryskich wodzów i wojowników, wprowadzą do twojego mieszkania akcenty etno. Passe-partout, drewniana rama, szkło, grafika drukowana w technologii cyfrowej na folii odpornej na promienie UV, od 60x45 cm. Świetnie prezentują się w towarzystwie plecionych koszy i mat, drewna oraz tkanin o grubym splocie.
Z CZYSTEJ CIEKAWOŚCI
Co znajduje się po drugiej stronie płotu? To wiedzą tylko bohaterki plakatu 1950’s Girls, aut. Niamh Elizabeth Burden.
DLA OCHŁODY
Jak ilustracja z książki dla dzieci, pełna szczegółów, w stonowanych barwach. Ładnie komponuje się z oszronioną zielenią i odcieniami off-white.
Cienka ramka w kolorze plakatu będzie przedłużeniem grafiki, a skontrastowana barwą – wyrazistym domknięciem kompozycji. Gruba rama z drewna lub metalu odciągnie nieco uwagę od tematu ilustracji, ale może za to świetnie pasować do pobliskich mebli. Plakat z passe-partout czy bez? Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Passe-partout (do wyboru nie tylko białe, ale też czarne i kolorowe) doda grafice głębi, lepiej ją wyeksponuje, „odsunie” od ramy i ściany.
ZA GÓRAMI, ZA LASAMI
Zamiast opowiadać ci bajki, skupimy się na konkretach dekoratorskich. Tym razem proponujemy dopasować szerokość ramki z plakatem do mebla, na którym chcemy ją postawić. Uzyskamy w ten sposób spójny efekt.
MISTRZYNI DRUGIEGO PLANU
Kolorowa ściana jest równie ważna co wiszące na niej grafiki. Ta na zdj., w odcieniu mlecznej czekolady, dodaje wnęce głębi, a samą galerię czyni bardziej wyrazistą. Biało-czarne plakaty i rysunki łączą ramki utrzymane w tych samych barwach.
KTÓREGO MAMY DZISIAJ?
Spoglądasz na wiszący nad biurkiem kalendarz i już wiesz. Czarno-biały plakat nie rozprasza twojej uwagi, ładnie odcina się od jasnej ściany. Golden Gate Bridge, wydruk HD na matowym papierze, od 30x20 cm.
KOMPOZYCJA OTWARTA
Trzy plakaty wiszą na ścianie, a jeden stoi na ławie, która może „przytulić” jeszcze więcej dekoracji.
RZUCAMY HASŁO
Litery mają moc! Nie dość, że zagrzewają do działania, to jeszcze zdobią wnętrza. Powieś w widocznym miejscu swoje motto, sentencję, imię…
SKOJARZ KOLAŻ
Dobrze jest, choć na chwilę, oderwać się od szarej rzeczywistości i przenieść do kolorowego świata fantazji. A jeszcze lepiej, gdy (dzięki ilustracjom) zapanuje w pokoju artystyczny klimat.
Kupując plakat przez internet nie jesteśmy w stanie w pełni ocenić jego jakości. Aby nie wydać dźwięku zawodu po otrzymaniu przesyłki, wczytaj się w opis produktu. Ważna jest gramatura papieru. Im wyższa (270 g/m²), tym sztywniejszy, mocniejszy plakat. Sprawdź też jego powłokę: matowa nie odbija światła, a laminowana sprawdzi się w łazience. Giclée to gwarancja najwyższej klasy wydruku (akceptowalna przez większość galerii i muzeów). Fotograficzną jakość i doskonałe przejścia tonalne zapewniają m.in. ekologiczne tusze pigmentowe Epson Ultra K3 Ink.