Plakaty na ścianę – jak dobrać plakaty do wnętrza i jak je eksponować? Porady, inspiracje, zdjęcia
Plakaty stanowią oryginalną dekorację, którą warto wykorzystać we wnętrzu. Aby efekt zachwycał, trzeba dobrać je z głową oraz efektownie wyeksponować. Poznaj najważniejsze zasady dotyczące wyboru plakatów do wnętrza i sposobu ich zawieszania. Poniżej znajdziesz galerię z inspirującymi zdjęciami z plakatami w roli głównej oraz sprawdzone porady.
Autor: Wnętrza Michała
W tej aranżacji (projekt i wykonanie F. Robak, Pokojowe renowacje) główne role grają niebieska kanapa i szafirowa zasłona. Świetnie współgrają z ciepłym odcieniem drewna oraz rudościami. Klimat połowy XX wieku tworzą nie tylko meble i ekspozycja w przeszklonej szafce, ale także plakaty z epoki socrealizmu wiszące nad sofą.
Spis treści
- Co to jest plakat?
- Warto wiedzieć – polska szkoła plakatu
- Czy modne „obrazy” z sentencjami i innymi napisami to plakaty?
- Jaki plakat wybrać?
- Plakat we wnętrzu – jak go eksponować?
Co to jest plakat?
Przyjmuje się, że pierwszy powstał na przełomie XVII i XVIII w. Wcześniej były już znane afisze, czyli drukowane teksty informacyjne lub reklamowe ze specjalnie dobraną czcionką i ozdobione ornamentami. Plakat, w odróżnieniu od afisza, jest uznawany za sztukę. Powstaje nie ze składu, lecz jest formą graficzną. To jednostronny, wielkoformatowy (co najmniej A3) druk o tematyce politycznej, społecznej, kulturalnej, a więc np.: filmowy, teatralny, operowy, cyrkowy, nawołujący kobiety do pracy na traktorach albo zawiadamiający o wystawie itp.
Warto wiedzieć – polska szkoła plakatu
Zainteresowanie polskim plakatem sięga 1948 r., kiedy Henryk Tomaszewski zdobył pięć nagród na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu. Od lat 60. mówiło się już o polskiej szkole plakatu jako o fenomenie, a grupa naszych artystów stanowiła światową czołówkę. Ich prace były określane jako inteligentne, lapidarne, niezależne itp. Miały też duży wpływ na twórczość artystów z Zachodu i stały się dla nich inspiracją.
Czy modne „obrazy” z sentencjami i innymi napisami to plakaty?
Potocznie tak się nazywa popularne od kilku lat dekoracje ścienne w postaci najczęściej wydruków typograficznych, czyli z napisami, literami itp. w ozdobnej formie, lecz z definicji nie są one plakatami. Mówi się tak na nie głównie ze względu na trudność w precyzyjnym określeniu czym są, bo wśród nich są wydruki, malunki, grafiki itp.
Jaki plakat wybrać?
Wybierając plakat do wnętrza, kieruj się swoim hobby (np. kochasz film czy teatr) albo osobą autora, tematyką, okresem, w którym powstał, wreszcie – po prostu projektem, który do ciebie przemówił.
Jak stworzyć kolekcję plakatów? Trzymaj się jakiegoś kryterium: a więc właśnie temat, autor, okres, w którym powstały itp. Ważne również, by pasowały do wnętrza zarówno merytorycznie, jak i estetycznie. Plakat zdobiący dom może być też pamiątką po wyjściu do teatru czy na koncert. Może stanowić odniesienie do ważnych dla ciebie wartości.
Zobacz także: Nowoczesne plakaty do salonu i nie tylko. Nadadzą styl twojemu mieszkaniu
Plakat we wnętrzu – jak go eksponować?
Plakat to duża forma, zwykle rozmiar co najmniej A3. Potrzebuje więc trochę miejsca. Aby móc go podziwiać, potrzebne jest tzw. odejście, czyli przestrzeń między obiektem a okiem patrzącego.
Plakaty wieszaj pojedynczo lub dwa, trzy obok siebie. Możesz wykorzystać jeden plakat albo całą serię. Zawieszając je obok siebie, utwórz z nich kompozycję,
Plakaty dobrze tez wyglądają po prostu oparte o ścianę – stojące na podłodze czy blacie, np. komody. Z racji rozmiarów oprawione plakaty są ciężkie, ich zawieszanie nie jest takie proste. Jeśli nasz np. ściany z płyty gipsowo-kartonowej, skorzystaj z naszej instrukcji, by zrobić solidnie. Drugi wariant to zamiana gwoździ i wkrętów na nowoczesne kleje i taśmy montażowe: sprawdź, jak można zawiesić plakat bez dziurawienia ścian.
Autor: Wnętrza Michała
W tej aranżacji (projekt i wykonanie F. Robak, Pokojowe renowacje) główne role grają niebieska kanapa i szafirowa zasłona. Świetnie współgrają z ciepłym odcieniem drewna oraz rudościami. Klimat połowy XX wieku tworzą nie tylko meble i ekspozycja w przeszklonej szafce, ale także plakaty z epoki socrealizmu wiszące nad sofą.