Po pięknej stronie lustra. Tak wkomponujesz lustro do sypialni, salonu, a nawet kuchni
Szklane tafle o asymetrycznych kształtach lub w dekoracyjnych ramach. Wiszące czy stojące? A może z dodatkowymi funkcjami – świecznika, wieszaka albo półki? Przyglądamy się lustrom przez pryzmat ich urody oraz użyteczności. Sprawdzamy, jakie modele są wręcz idealne do salonu, holu, kuchni i łazienki.
Patrząc wstecz
Lustro postarzone, nierównomiernie „poplamione” – wprowadza do pomieszczenia tajemniczy nastrój. Jednak służy głównie ozdobie (do łazienki, garderoby i przedpokoju polecamy modele o dużej przejrzystości i wysokim połysku).
Co jest modne? Przede wszystkim lustra okrągłe (z rzemykiem lub sznurem do zawieszenia), ze ściętymi narożnikami, asymetryczne, w miedzianych ramkach. Na co zwrócić uwagę w kwestii jakości? Jeśli lustro ma służyć nam długo (zwłaszcza w łazience), jego podlew powinien być zabezpieczony przed wilgocią (najlepiej teflonem), a ramy np. lakierem.
Multiplikacja
Nad sofą lub komodą ładnie będzie się prezentować kompozycja – złożona z luster pochodzących z tej samej kolekcji, ale jednocześnie różniących się wielkością i kształtami.
Nad blatem
Brak wiszących szafek to pretekst do powieszenia w ich miejscu lustra. Dzięki temu kuchnia nabierze głębi, a my myjąc naczynia, będziemy mogli zerkać na ekran telewizora za plecami. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu tafli, np. preparatem przeciw parowaniu szkła. Zabezpieczenie przed wilgocią (chociażby w formie bezbarwnego lakieru) przyda się też ramie lustra.
Lustro może nam służyć nie tylko do przeglądania się w nim. Na rynku dostępne są modele wyposażone w półki, relingi, wieszaki, regały, magnesy na notatki, świeczniki, zegary, stojaki na kwiaty lub wazony. Pod ich powierzchnią czasami kryje się oświetlenie, grzejnik albo nawet supercienki ekran LCD, pełniący funkcję platformy multimedialnej Smart TV.
Dwa w jednym
Lustro plus wieszak to praktyczny element wyposażenia holu. Ważne, by ładnie się prezentował. Cienkie żelazne rurki nadają mu „loftowy temperament”, służą do zawieszenia kurtki, torby, parasola itp.
Z miejsca na miejsce
Lustra stołowe mają wielu zwolenników. Nic dziwnego. Można zmieniać ich lokalizację w obrębie domu, tworząc przy tym małe aranżacje – z kwiatami, świecznikiem czy lampką.
Schowaj do kieszeni
Ile razy zdarzyło ci się szukać przed wyjściem z domu kluczy lub okularów przeciwsłonecznych? Jeśli często, przyda ci się lustro ze specjalnym schowkiem.
Ze schowkiem i lampą
Pełna integracja! Za lustrzanymi frontami szafki wiszącej LM7832 Duravit kryją się szklane półki i włącznik-gniazdo zasilania IP44. Górną krawędź lustra podświetla profil LED. Co ciekawe, mebel można wbudować w ścianę. Wym. 14,8x101 cm.
Na drążku
Alternatywą dla lustra wieszanego tradycyjnie na ścianie jest przymocowanie go do specjalnie zaprojektowanego relingu. Na zdj. kolekcja Siwa marki Ceramica Cielo. Obok dwóch okrągłych „zwierciadeł” na drążku zmieściły się również półka na kosmetyki, wieszak, oprawa świetlna oraz wiszący organizer.
W stylu vintage
Postarzana metalowa rama, praktyczna półka, zaokrąglone narożniki. Oto trzy powody, dla których warto polubić lustro ścienne.
Do trzech razy sztuka
Lustro Sunrise marki Giera Design składa się z trzech sklejonych ze sobą elementów: srebrnego środka oraz niebieskiej i czarnej ramy. Piękny efekt.