Poduszki dekoracyjne na sofę i fotele. Jak dobierać poduszki do wystroju wnętrza? Które poduszki zapewnią ci komfort? Praktyczne porady, inspiracje, zdjęcia!

2024-11-06 8:08

Nic prostszego niż wybrać poduszki na kanapę i fotele? To nie do końca prawda, bo jeśli chcesz, by strefa wypoczynku w twoim salonie doskonale się prezentowała, a relaks był komfortowy, poduszki nie mogą być byle jakie! Radzimy, jak wybrać takie, które będą stylowo podkreślać aranżację i dodawać jej charakteru, a przy okazji były praktyczne w użytkowaniu.

Spis treści

  1. Czy na kanapie i fotelach naprawdę potrzebne są dodatkowe poduszki?
  2. Ile poduszek powinno być na kanapie i fotelach?
  3. Mieszaj nie tylko kolory i wzory, ale także tekstury i faktury poduszek
  4. W jakich rozmiarach powinny być poduszki dekoracyjne?
  5. Poduszki dekoracyjne w różnych kształtach – czy dobrze jest je ze sobą zestawiać?
  6. Kolory i wzory poduszek dekoracyjnych – jak je dobierać?
  7. Poduszki dekoracyjne – wybierz te dobrej jakości!
  8. Jak układać poduszki dekoracyjne na sofie i fotelach, by było efektownie?

Czy na kanapie i fotelach naprawdę potrzebne są dodatkowe poduszki?

Zdecydowanie – tak! Głównie chodzi o komfort wypoczynku. Układając je na sofie czy fotelu w odpowiedni do potrzeb sposób, można lepiej dopasować ciało do mebla, zniwelować ewentualne mankamenty siedziska, gdy np. oparcie może być zbyt daleko lub jest zbyt twarde itp. Poduszka podłożona pod bolące plecy przyniesie ulgę, pod głową zapewni wygodniejszą pozycję, a pod stopami – wpłynie korzystnie na krążenie i będzie sprzyjać odpoczynkowi. Jest też zwyczajnie miło móc wtulić się w miękkie poduchy, prawda?

Poduszki na sofie i fotelach pełnią jednak także inną ważną funkcję – dekoracyjną! Z racji mnogości rozmiarów i materiałów oraz kształtów, kolorów i wzorów można za ich pomocą ożywić mebel w neutralnej tapicerce, wyciszyć ten we wzorzystym obiciu, no i w ogóle dodać aranżacji stylu i charakteru. Nie lekceważ więc znaczenia poduszek: dekoratorzy wnętrz wiedzą, jak wielką rolę odgrywają one w ogólnym odbiorze salonu.

Ile poduszek powinno być na kanapie i fotelach?

Odpowiedź jest prosta: tyle, ile chcesz lub potrzebujesz. Nie ma recepty, dzięki której dobierzesz ich liczbę idealnie, ale też nie jest ona potrzebna. Poniżej znajdziesz kilka ogólnych wskazówek, ale i do nich podchodź elastycznie:

  • Nie zasyp poduszkami sofy i foteli poduszkami – nawet tymi najpiękniejszymi! Ich nadmiar wcale nie zapewni komfortu – trzeba mieć, gdzie usiąść i nie tracić czasu na ciągłe przekładanie stosu poduszek z miejsca na miejsce.
  • Dobrym patentem jest dobranie liczby poduch do liczby domowników plus dodać jedną „dla gościa”. Wtedy każdy będzie miał swoją! Niektórzy wolą brać pod uwagę to, na ile osób jest kanapa i dodać jedną poduszkę na zapas.
  • Uniwersalne rozwiązanie mówi, że lepiej prezentuje się sofa z nieparzystą liczbą poduszek, zwłaszcza gdy jest ich mało (można policzyć jednym rzutem oka), bo symetryczne aranżacje są zwykle postrzegane jako zachowawcze czy wręcz nudne.
  • Na fotel z reguły wystarczy dać jedną poduszkę albo w ogóle z niej zrezygnować.

Mieszaj nie tylko kolory i wzory, ale także tekstury i faktury poduszek

Poduszki dekoracyjne mogą być z różnych tkanin (od aksamitu po satynę i zgrzebne płótno) oraz dzianin, sznurków, futer (oby sztucznych!). Poduszki mogą być gładkie, z wyraźną fakturą, mięsiste, wyszywane nicią, koralami... Do tego różnić się wykończeniem i dodatkami dekoracyjnymi, np. lamówkami, koronkami, falbankami, chwostami, pomponami. Pamiętaj, by te szczególne poduszki traktować głównie jako ozdobne. Warto więc usunąć je z pierwszej linii podczas wylegiwania się na kanapie, bo ich pranie i prasowanie może być problematyczne (chyba, że metka mówi inaczej). Nie warto jednak z nich rezygnować, bo dzięki tym „perełkom” całość będzie się prezentowała arcyciekawie! 

W jakich rozmiarach powinny być poduszki dekoracyjne?

Sofa i fotele najlepiej się prezentują z poduszkami proporcjonalnymi do swoich rozmiarów. Zbyt duże poduszki sprawią, że mebel będzie wyglądać karykaturalnie, jak z dziecięcego pokoju, zbyt małe zaś – zginą! Najlepiej jest dobrać poduszki różniące się rozmiarem, ale z zachowanie proporcji w stosunku do mebla. Jedna czy dwie większe, „średniaczka” plus pozostałe w takim samym albo zbliżonym rozmiarze to zestawienie korzystne, pozwalające tworzyć warstwowe kompozycje.

Poduszki dekoracyjne w różnych kształtach – czy dobrze jest je ze sobą zestawiać?

Jak najbardziej, pod warunkiem jednak, że nie przesadzimy. Większość powinna być mieć formę kwadratową albo zbliżoną do kwadratu, np. prostokąt 40x50 cm. Te będą stanowić bazę kompozycji. Można dobrać do nich jedną czy dwie sztuki w kształcie wydłużonego prostokąta lub okrągłe. Poduszka typu wałek, gwiazda czy rozeta powinna stanowić tylko akcent. Oczywiście, nie jest to reguła żelazna – wiele zależy od liczby poduszek, wielkości siedzisk, a nawet wielkości pokoju, no i naszego wyczucia estetycznego. Po po prostu eksperymentujmy – w końcu osiągniemy efekt idealny!

Kolory i wzory poduszek dekoracyjnych – jak je dobierać?

Wybór kolorów i wzorów to cała sztuka. Przede wszystkim poduszki powinny harmonizować ze stylem wnętrz i go podkreślać (bollywoodzkie boho nie sprawdzi się przecież w salonie art déco itp.). Najważniejsza zasada mówi, że trzeba trzymać się barw już występujących w wystroju salonu. Według sztuki dekoratorskiej jedna powinna się pojawiać na 60 procentach powierzchni (barwa główna), druga barwa na 30 procentach (barwa uzupełniająca), a trzecia na 10 procentach (barwa służąca jako akcent). Ta reguła daje największą szansę na stworzenie harmonijnej całości, minimalizując ryzyko błędu. Oczywiście, można zastosować jeszcze dodatkowy kolor albo i dwa, ale trzeba bardzo uważać. Jeśli więc sobie nie do końca ufasz, lepiej trzymać się zasady „60:30:10”. Dość bezpiecznie jest więc oscylować w kolorystyce obecnej we wnętrzu, czerpiąc z odcieni sofy, zasłon czy rolet, obrazów, tapet itp. Kilka poduszek może być neutralnych, gładkich, ale dwie, trzy niech będą we wzory, które wspaniale ożywiają wystrój. Warto też miksować faktury – tkaniny gładkie i strukturalne, materiał i dzianinę lub koronkę itp.

  • Wybierając poduszki do salonu, trzymaj się więc barw obecnych już w wystroju. Nie jest jednak konieczne powtórzenie ich w tych samych proporcjach – można nawet trochę zaszaleć!
  • Większość poduszek jednolita, a tylko niektóre ze wzorem? To na pewno bezpieczne połączenie, niż w odwrotnej proporcji, ale nie jedyne słuszne.
  • Sofa czy fotel jednobarwne lepiej „przyjmą” poduszki w desenie. Jeżeli zaś tapicerka jest wzorzysta – większość poduszek powinna być gładka.
  • Doskonale prezentują się razem poduszki jednolite zestawione z wzorzystymi na zasadzie uzupełniania się barw, np.: zakładamy, że we wnętrzu mamy biel, szarość i czerwień (60:30:10), a sofa jest grafitowa. Świetnie będą się na niej prezentować poduszki gładkie, np. w dwóch odcieniach szarości i czerwona oraz biała w szaro-czarny deseń z kroplą czerwieni, czerwona z  czarną lub białą lamówką, czy biała w czerwono-szare kwiaty itp.
  • Kolory i wzory to jednak nie wszystko: ważny jest też styl poduszek. Minimalistyczne gładkie, jednolite zawsze będą dobrym tłem dla kilku bardziej dekoracyjnych, które powinny wpisywać się w klimat aranżacji.

Poduszki dekoracyjne – wybierz te dobrej jakości!

Nie tylko wygląd poduszki ma znaczenie, ale także rodzaj i jakość tkanin oraz sposób wykonania. Tanie, byle jakiej jakości, nie przysporzą domowi splendoru. Lepiej mieć mniej poduszek, a dobrej jakości. Poznasz ją po tym, że wsad zachowuje swój kształt, można go uprać (najlepiej w 65ºC) i jest trwały.

Kupując powłoczkę dekoracyjną, warto zwrócić uwagę, czy można ją prać, choćby w 40ºC, albo czyścić chemicznie (zdarzają się produkty wykluczające obie te ewentualności).

Tkanina dekoracyjna nie musi być gruba, ale powinna być zwarta. Wybieraj te naturalne, z dodatkiem włókien naturalnych, bo te prezentują się szlachetniej. Jeśli zdecydujesz się na tę z materiału syntetycznego, nich chociaż łudzi oko.

Jak układać poduszki dekoracyjne na sofie i fotelach, by było efektownie?

Kieruj się wygodną i wyczuciem. Przetestuj kilka wariantów – na pewno któryś przypadnie ci bardziej do gustu. Jeśli nie masz zupełnie wyczucia w tej materii, pamiętaj, że:

  • Zwykle układa się poduszki po bokach kanapy czy przy oparciu fotela tak, by zasłonić narożniki.
  • Lepiej zwykle prezentuje się nieparzysta liczba poduszek, choć bywają zwolennicy tzw. lustrzanego odbicia, czyli symetrii znajdującej wyraz nie tylko w liczbie, ale także układzie wzorów.
  • Jeśli kanapa jest bardzo duża, jedna czy dwie poduszki mogą dodatkowo znaleźć się na środku siedziska.
  • Większe i gładkie poduszki niech stanowią tło dla mniejszych i wzorzystych.
  • Uzupełnij kompozycję pledem, np. złożonym w kostkę, przewieszonym przez podłokietnik czy oparcie albo po prostu ułożonym na siedzisku.