Poduszki dekoracyjne: ozdoby w roli głównej! Pomysły, inspiracje, porady
Proponujemy domową bitwę na poduszki dekoracyjne, ale taką, którą ty i twój dom zawsze wygracie. Mnóstwo kolorów i wzorów, nieskończone możliwości dekoracyjne – wspólnie oddajmy się poduszkomanii. Sprawdź, jak za pomocą poduszek ozdobnych przeprowadzić szybką metamorfozę wnętrza.
Autor: Bernard Białorucki
Kolorowe dodatki to świetny pomysł aby ożywić wnętrze urządzone w stonowanych barwach.
Spis treści
- Poduszki dekoracyjne: wzory, kolory, faktury
- Dekoracyjne poduszki – od czego zacząć?
- Gotowe pomysły na wykorzystanie dekoracyjnych poduszek
- Poduszki dekoracyjne: kolory i wzory krok po kroku
- Poduszki dekoracyjne: nowoczesne aranżacje
Ozdobnych, dekoracyjnych poduszek możesz użyć właściwie w każdym stylu aranżacji – sprawdzają się zarówno jako dekoracje wnętrz w stylu nowoczesnym, jak i w bardziej tradycyjnych pomieszczeniach. Sprawdź przykłady na to, jak włączyć tego rodzaju ozdobę do aranżacji mieszkania.
Poduszki dekoracyjne: wzory, kolory, faktury
Dzięki poduszkom dekoracyjnym możesz podkreślić charakter aranżacji wnętrza lub wręcz przeciwnie – stworzyć za ich pomocą kontrast dla stylu dominującego w danym pomieszczeniu. Poduszki mogą być dobrane tak, by wtapiać się w otoczenie lub wybijać, na przykład kolorystycznie, z tła, ożywiając wystrój. Mogą być ozdobione różnego rodzaju wzorami (pole do popisu jest właściwie nieograniczone – do wyboru masz poduszki z napisami, motywami kwiatowymi, geometrycznymi, abstrakcyjnymi czy wzorami à la tkaniny toile de Jouy), kolorami i fakturami.
Jeśli chcesz, by wygląd poduszek dekoracyjnych był spójny z resztą aranżacji wnętrza, pamiętaj o tym, że nie każdy wzór i materiał sprawdzi się w danym stylu. Przykładowo, jeśli ozdabiasz poduszkami pomieszczenie w stylu glamour, zdecyduj się na poszewki uszyte z satyny lub aksamitu, zdobione barokowymi wzorami florystycznymi. Natomiast urządzając wnętrze w stylu skandynawskim, postaw na poduszki z naturalnych materiałów, takich jak tkanina bawełniana, lniania lub wełniana.
Wskazówka dla odważnych: ozdobne poduszki wcale nie muszą zdobić kanap i foteli – świetnie sprawdzą się na przykład na ścianie lub podłodze jako miejsce do siedzenia przy bardzo niskim stoliku kawowym.
Dekoracyjne poduszki – od czego zacząć?
Nawet pojedyncza poduszka ozdobna może zrobić wrażenie: wyobraź sobie fotel w jednolitym kolorze, a na nim poduchę niczym marokańska mozaika. Co widzisz? Na pewno fantastyczną kompozycję barw, a nie szare czy beżowe tło mebla… Poduszki ułożone w grupie również mają moc. Mogą odmienić sofę czy łóżko, dodać wnętrzu koloru albo przeciwnie – stonować je, a przyciągając oko patrzącego, odwrócić jego uwagę od mniej atrakcyjnych elementów wystroju. Dobór barw i deseni to sprawa gustu, lecz podstawowa zasada mówi o dopasowaniu do charakteru pomieszczenia, jego stylu. Potrzebna też jest konsekwencja, bo czasem nawet jedna poduszka z innej bajki może zniweczyć Twoje zabiegi. Eksponuj poduszki dekoracyjne kaskadowo, opierając jedne o drugie – to da wrażenie wręcz przypadkowego ułożenia, luzu całego układu. Przekładając zaś poduszki, zapewnisz zmienność kompozycji – a więc szybko Ci się nie znudzi!
Nie przegap: Najpiękniejsze dodatki do wnętrz - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Dekorowanie dla początkujących
Jeśli nie do końca ufasz swojemu wyczuciu kolorów, zdecyduj się na poduszki dekoracyjne w jednej gamie pasującej do wnętrza, np. w odcieniach błękitu, fioletu czy szarości. Tak najłatwiej unikniesz dekoratorskiej wpadki. Urozmaić zestaw, łącząc poszewki jednolite i wzorzyste, gładkie i z fakturą.
Gotowe pomysły na wykorzystanie dekoracyjnych poduszek
Dekoracyjny stos z lamówkami: zgromadź poduszki uszyte z różnych tkanin, a wszystkie z dekoracyjnymi lamówkami. To efektowne wykończenie wyraźnie zaznacza kontur poduszki, mocując jej kształt. Czerń zawsze się sprawdzi w tej roli, ale lamówka w jednym z kolorów obecnych we wzorze także świetnie wygląda. Poduszki ułożone w stos, np. na fotelu, łóżku, ławeczce przy zanóżku, to ciekawy pomysł dekoratorski. Można je związać sznurkiem czy wstążką, ale niekoniecznie.
Obrazek sezonowy: kolorem i wzorem poduszek dekoracyjnych nawiązuj do pór roku – to zintegruje dom z naturą. Te w szarościach, beżach i grafitach będą idealne na zimę. Na jednej lub kilku niech zagoszczą motywy roślinne (niekoniecznie wprost, także przetworzone). Jeśli znajdą one kontynuację w zasłonach, chodniku czy podkładkach pod talerze, efekt będzie znakomity!
Lśniące poszewki: poduszki dekoracyjne z błyszczącej tkaniny są niezwykle szykowne, ale – uwaga – wymagające! Lśniąca powierzchnia uwidacznia zaciągnięcia i zagniecenia. Jeśli zaś materiał jest słabej jakości, np. kiepski poliester, poduszka będzie wyglądała tandetnie. Zamiast więc kupić kilka poszewek z taniej podszewki, lepiej nabyć jedną czy dwie z satyny albo wysokiej klasy sztucznego jedwabiu.
Nasz pomysł: ręcznie robione poduszki ozdobne to świetny sposób na zindywidualizowanie dekoracji w domu. Uszyj je z tkaniny lub starego swetra, wydziergaj, wyhaftuj krzyżykami…
Oryginalne tkaniny: punktem wyjścia dla poduszki może stać się oryginalna tkanina, np. stare worki pocztowe. Warto też wziąć pod lupę worki jutowe. Trzeba je uprać kilkakrotnie, a do płukania dodać płyn zmiękczający – staną się miłe w dotyku i łatwiejsze w obróbce.
Romantyczne biele i kremy: mogą się pojawić na ręcznie uszytych poszewkach na poduszki dekoracyjne, pokrowcu na wałek oraz zasłonach. Warto powtarzać ten sam motyw zdobniczy, co zawsze wskazuje na przemyślany projekt całości. Falbanki wykańczające poszewki nadają im rys romantyczności. Możesz uzyskać podobny rezultat, stosując koronkę.
Patrz na wielkość!
Najczęściej spotykany rozmiar poduszek dekoracyjnych to 45x45 cm. Te i zbliżone wielkością dobrze wyglądają na każdej sofie czy fotelu. Jeśli lubisz bardziej okazałe, 50x50 cm i większe, ogranicz się do jednej na kanapie (by mebel nie wydawał się nieproporcjonalnie mały) i uzupełnij ją mniejszymi.
Dzianina górą: poszewki na poduszki dekoracyjne wydziergane albo uszyte ze starych swetrów są modne już od kilku lat – nic dziwnego, bo urody nie można im odmówić. Szczególnie efektownie prezentują się te z grubymi swetrowymi splotami. Ozdabiaj je dodatkowo guzikami, najlepiej drewnianymi lub plastikowymi udającymi rogowe – tak będzie bardziej stylowo.
W rytmie natury: sztuczne futro i wizerunki dzikich zwierząt na poduszkach nawiążą do wystroju domu bliskiego przyrodzie oraz pory roku. Szarości i beże wyglądają naturalnie i miło. Tworząc swoją kompozycję, pamiętaj, by nie przesadzić z liczbą poduszek ze zwierzakami – jedna, dwie lub trzy wystarczą (inaczej sofa zamieni się w leśne zoo!). Uzupełnij je dzianinowymi, futrzanymi albo z delikatnymi wzorami graficznymi czy typograficznymi.
Zobacz też: Styl ekologiczny w aranżacji wnętrz >>>
Żelazna konsekwencja: ułożone w przemyślany sposób poduszki dekoracyjne nadają łóżku wręcz buduarowy charakter. Zastosuj stonowane kolory, lecz różne wzory. Jednobarwnymi poduszkami przełóż te w kwiaty czy paski dla lepszego ich wyeksponowania.
Efekt trójwymiarowości...
...czyli prosty sposób na odświeżenie opatrzonej gładkiej poduszki. Naszyj na nią aplikacje pasmanteryjne lub własnej roboty, np. owcę (lub stadko) ze sztucznego baranka i filcu. Świetnie wyglądają także naszyte miejsce przy miejscu kolorowe guziki lub malutkie kokardki czy kwiatki. Najszybciej odmienisz poduszkę, przewiązując ją szeroką wstążką tak, by przypominała trójwymiarową kokardę.
Poduszki dekoracyjne: kolory i wzory krok po kroku
Jeśli marzysz o wzorzystej poduszce, zadbaj, by choć jeden z jej kolorów był obecny we wnętrzu. Możesz ją uzupełnić kilkoma innymi, już gładkimi, także w kolorze wziętym z tego pomieszczenia.
Poszukaj w sklepach poszewek w podobne malownicze esy-floresy albo tkanin, z których uszyjesz własną kolekcję. Dla lepszego efektu zdecyduj się na motywy z jednej bajki. Mogą to być wzory wschodnie, marokańskie, ludowe polskie czy skandynawskie. Wybierz tkaniny mięsiste, np. aksamit, sztruks. Motywy możesz np. wyhaftować albo narysować ich kształt, naszywając ozdobny sznurek sutaszowy.
Aby dodać poduszce wyrazu, dodatkowo ozdób ją elementem pasmanteryjnym, np. doszywając małe chwosty na rogach, wykańczając brzeg sznurkiem dekoracyjnym czy falbanką z koronki. Jeśli poduszka ma duży wzór, np. faunistyczny, doszyj kotkowi sterczące wąsy czy elegancką muszkę, królikowi stojącemu tyłem – puszysty ogonek. Dziecko będzie zachwycone!
Świetnym pomysłem jest także wyrazista i kolorowa poduszka okrągła. Sprawdza się pojedynczo oraz jako urozmaicenie kwadratowych. Można ją zrobić z włóczki albo uszyć i ładnie ozdobić, np. naszywając wstążeczki spiralnie lub okrąg za okręgiem. Ciekawie również będzie się prezentowała uszyta z różnobarwnych klinów.
Poduszki dekoracyjne: nowoczesne aranżacje
Nowoczesne poduszki dekoracyjne to temat bardzo szeroki, a dzięki temu dający sporo możliwości, jeśli chodzi o zmianę wystroju salonu. Najczęściej chodzi o poduszki w jednobarwnych poszewkach ozdobnych, a także różnego rodzaju wzory geometryczne, w tym te najprostsze – takie jak kropki, paski, kratka. Miłośnicy minimalizmu powinni zwrócić uwagę na uniwersalną paletę barw dla stylu nowoczesnego, a więc przede wszystkim różne odcienie bieli, szarości oraz czerni. Umiejętnie łącząc je ze sobą, uda się wypracować spójną aranżację, pełną harmonii, a zarazem pozbawioną monotonii.
W nowoczesnych wnętrzach urządzonych na bazie bieli, szarości, czerni i drewna często też właśnie poduszki dekoracyjne odgrywają rolę kolorystycznych kontrapunktów oraz elementów, które dynamizują wystrój. Warto ograniczyć się do dwóch-trzech ich barw – najlepiej dopasowanych spójnie do dodatków i dekoracji w salonie. Obecnie sporą popularnością cieszą się takie kolory, jak turkus, błękit, pudrowy róż, musztardowy żółty czy koral.