Pomysłowe kwietniki hand made na balkon, taras i do ogrodu. Efektowne i proste do zrobienia! Zdjęcia i instrukcje krok po kroku
Efektowne kwietniki dla pelargonii i nie tylko możesz zrobić dosłownie ze wszystkiego. Sprawdzą się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie, balkonie czy w domu. Bądź eko i wykorzystaj przedmioty i materiały, które miały trafić do kosza. Z nich, w duchu zero waste, można wyczarować prawdziwe cuda! Poniżej propozycje, które mogą zainspirować!
Autor: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
W dalszej części artykułu znajdziesz instrukcję wykonania stojaka wraz ze zdjęciami.
Spis treści
- Pomysłowe dekoracje z pelargoniami w roli głównej
- Pomysłowe kwietniki DIY – materiały z recyklingu, projekty łatwe do zrobienia
- Projekty DIY z pelargoniami w roli głównej
- Pelargonie – piękne i łatwe w uprawie, nawet dla początkujących!
Pomysłowe dekoracje z pelargoniami w roli głównej
Jeśli marzysz o efektownym balkonie, tarasie czy ogrodzie – wybierz pelargonie! Są wytrzymałe, piękne i ponadczasowe. Możesz je sadzić konwencjonalnie, tworzyć efektowne kompozycje albo... pomysłowe, atrakcyjne dekoracje – zobacz inspirujące podpowiedzi!
Autor: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
Romantyczny piknik w ogrodzie, otoczony kwitnącymi pelargoniami i bujną roślinnością, to wyjątkowy moment. Staje się on niezapomniany, gdy jedzenie serwowane jest na ręcznie wykonanym, wiszącym stole. Wystarczy wywiercić cztery otwory w prostokątnej desce i przywiązać ją do prostej gałęzi drzewa za pomocą lin. Zawieszone lampiony, wazoniki wypełnione ciętymi pelargoniami oraz sztućce do samodzielnego serwowania tworzą niezrównaną atmosferę wokół tego oryginalnego stołu.
Pomysłowe kwietniki DIY – materiały z recyklingu, projekty łatwe do zrobienia
Kwietniki na balkon, taras czy do ogrodu możesz zrobić dosłownie ze wszystkiego. Wykorzystaj zwłaszcza materiały i przedmioty, które były przeznaczone do wyrzucenia. Niektórym dasz drugie życie, zmieniając ich funkcje albo je przetwarzając, co jest cenne ze względu na ochronę środowiska naturalne.
Przy okazji zaś stworzysz zindywidualizowane kwietniki, które udekorują twój dom, ogród czy balkon. Zobacz, jak świetnie się w nich prezentują ponadczasowe pelargonie!
Projekty DIY z pelargoniami w roli głównej
Zobacz poniżej instrukcje wykonania krok po kroku:
- Stojący kwietnik DIY z materiałów z upcyklingu
- Kwietnik z filiżanki DIY
- Kapeluszowy kwietnik DIY
- Lakierowana osłonka DIY
Autor: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom
Podstawki pod doniczki z pelargoniami albo roślinami domowymi z materiałów z odzysku mogą urozmaicić balkonowe czy ogrodowe aranżacje, a zimą przydadzą się na parapecie. Ustawiając rośliny na różnych wysokościach, zapewnisz im lepszy dostęp do światła, a przy okazji stworzysz ciekawą kompozycję.
Autor: Pelargonium for Europe
Dekoracja ze słomkowych kapeluszy jest bardzo wakacyjna – podkreśli wystrój tarasu czy balkonu w stylu marynistycznym, rustykalnym, boho... Możesz zawiesić jeden kapeluszowy kwietnik lub kilka, dodać kapelusze, które są normalnie używane itp.
Autor: Pelargonium for Europe
Filiżanki ze spodeczkami, które ci się opatrzyły, są zdekompletowane lub uszkodzone, możesz przerobić na atrakcyjny kwietnik wiszący. Filiżankę z kwiatem zawieś na balkonie, tarasie albo w ogrodzie na gałęzi. Obok możesz zawiesić dodatkowe filiżanki: karmniki i poidełka dla ptaków i owadów.
Autor: Pelargonium for Europe
Lakiery do paznokci mogą zmienić zwykłe osłonki w wyjątkowe przedmioty dekoracyjne. Kwiaty (np. pelargonie, Pelargonium for Europe) będą się w nich atrakcyjnie prezentować. To pomysł DIY, który łatwo zrealizować bez zbędnych kosztów, a ponadto można wykorzystać stare lakiery do paznokci, które trafiłyby inaczej do kosza.
Pelargonie – piękne i łatwe w uprawie, nawet dla początkujących!
Pelargonie to ponadczasowe i piękne rośliny, które zalicza się to tzw. pancernych gatunków. Nie są wymagające i wystarczy zapewnić im minimalną opiekę, by wspaniale rosły i kwitły. O czym trzeba pamiętać?
- Lubią stanowisko słoneczne i półcieniste.
- Wolą mieć za sucho, niż za mokro. Oczywiście, nie wolno zapomnieć o ich podlewaniu, ale robimy to wtedy, gdy podłoże już jest prawie suche. Dbamy też o dobry drenaż w doniczce oraz o to, by woda nie stała w podstawce.
- Są łakome, czyli lubią regularne zasilanie nawozem do pelargonii. Bez odżywek nie będą kwitły tak okazale.
- Dobrze reagują na usuwanie przekwitniętych kwiatów – ten zabieg pobudza je do jeszcze obfitszego kwitnienia.
- Więcej o uprawie pelargonii przeczytasz w naszym artykule: Pelargonie – uprawa pelargonii na balkonie i tarasie
- Wszystko o chorobach pelargonii, znajdziesz w naszym artykule: Choroby pelargonii grzybowe, wirusowe i bakteryjne. Objawy i zwalczanie chorób pelargonii
- Jak zwalczać częstego szkodnika pelargonii, dowiesz się z naszego artykułu: Mączliki na pelargoniach. Jak zwalczyć białe muszki na pelargoniach
Autor: Pelargonium for Europe
Kwiaty w odcieniach fioletu i różu uzupełnione białymi to zawsze strzał w dziesiątkę. Tworzą piękną, eteryczną i romantyczną kompozycję. Gdy kwiaty są w delikatnych odcieniach, osłonki na doniczki także powinny być stonowane, by nie przyćmiły urody roślin tak, jak w tej rustykalnej propozycji (Pelargonium for Europe).