Szklany wazon to przeżytek. Podpowiadamy, jak stworzyć modną kwiatową kompozycję
I cóż z tego, że do wiosny zostało sporo czasu. Przywołujemy ją już dzisiaj. Tulipany, hiacynty, szafirki czy hippeastrum (zarówno cięte, jak i w doniczkach) są gotowe zdobić nasze domy. Proponujemy sprytnie je wyeksponować – niech intrygująco wystawiają główki z worków, wskakują na metalowe obręcze lub do pomalowanych przez ciebie butelek. Zgodnie ze sztuką florystyki.

MISTRZOWIE ZAKUPÓW
Bawełniana torba lub worek na sprawunki, pranie czy zabawki dziecka sprawdzą się w roli osłonek doniczek z żywymi kwiatami. Warto jedynie pamiętać o wstawieniu do nich większej podstawki, misy lub talerza – chroniących przed wyciekaniem wody podczas podlewania roślin. Aby torba nabrała sztywności, można ją wykrochmalić albo wzmocnić od wewnątrz kulami zwiniętego papieru.

NA DUŻĄ SKALĘ
Długie i grube łodygi hippeastrum (zwartnic) potrzebują solidnej podpory – najlepiej będzie im w wysokich masywnych wazonach z wąskim otworem. Stabilności oraz urody bukietom na zdjęciu dodają łodygi eukaliptusa oraz bordowe kordyliny Mambo.

ŚCISŁY ZWIĄZEK
W tej dekoracji liczą się nie tylko kwiaty, lecz także… warzywo. A dokładnie por. Pocięto go na równe kawałki, po czym użyto do obłożenia podstawy bukietu. Całość od spodu wyrównano (by wszystkie rośliny miały dostęp do wody w misce) i mocno przewiązano sznurkami. Uwaga: sok świeżo przyciętych żonkili powoduje szybsze więdnięcie sąsiadujących z nimi kwiatów. Aby tego uniknąć, warto odseparować je na 24 godz., a dopiero potem ułożyć bukiet.

LEKKOŚĆ PUDRU
Szafirki występują zwykle w kolorze niebieskim. Jeśli jednak uda się nam zdobyć jasnoróżowe, śmiało podbijmy ten odcień równie różową osłoną doniczki – z tkaniny, ceramiki, metalu, szkła lub drewna. Plastiku z oczywistych względów unikamy.

ZŁOTA KLATKA
Gdy brakuje miejsca na stole lub parapecie… do akcji wkracza kwietnik – wiszący albo stojący. Bez różnicy. Ważne tylko, by pasował wymiarami do wielkości roślin (jak ten na zdjęciu poniżej). Jeśli cenisz oryginalne rozwiązania, kwietnik możesz zastąpić drucianą klatką dla ptaków.

Z JEDNEJ DRUŻYNY
Klasyczne szklane butelki po mleku lub passacie warto ponownie wykorzystać w roli wazoników. Jeśli masz ochotę, pomaluj je farbami do szkła (najlepiej tylko w dolnej części, by efekt nie był przytłaczający). Do gotowych butelek wlej wodę i wstaw ulubione kwiatki. W kompozycji powyżej użyto tulipanów i jaskrów.

WIOSNA W WIANKU
Metalowy okrąg, rzemyk lub sznurek (do zawieszenia dekoracji na ścianie lub w oknie), żyłka i… oczywiście cięte rośliny – zawilec anemonowy, eukaliptus, tulipan, hiacynt, gałązka z pąkami. Dokładnie tyle ci potrzeba do stworzenia kwitnącego wianka.

Nie ma się co oszukiwać – cięte kwiaty bez nawilżania długo nam nie potowarzyszą. Chyba że nałożysz na końce ich łodyg fiolki florystyczne z wodą albo co 2 godz. zafundujesz pojenie. Przed wstawieniem roślin do wazonu usuń ich dolne liście. Ostrym nożem przytnij łodygi (w postrzępionych będzie gromadzić się więcej bakterii). Do przegotowanej wody, w temperaturze pokojowej, możesz dodać łyżeczkę cukru z polopiryną S albo octem winnym. Taka odżywka przedłuży trwałość bukietu.
NIE Z TEJ ZIEMI
Kwiaty cebulowe – jak szafirki, hiacynty, tulipany – doskonale nadają się do uprawy hydroponicznej, czyli wodnej, bez kontaktu z glebą. Zanurzone w wodzie powinny być jedynie korzonki roślin (piętki cebul chronimy przed przemoczeniem). Aby ułatwić sobie to zadanie, można wspomóc się specjalnymi koszyczkami lub wazonikami podtrzymującymi cebulki.

UPOZOWANE DO ZDJĘCIA
Okazałe kwiaty i łodygi hippeastrum (z jęz. greckiego: „hippeus” to rycerz, a „astron” gwiazda) zasługują na godną ekspozycję. Na godzinę, dwie możesz wyjąć je z wody i umieścić w kwietnikach-stojakach jak na zdjęciu. A po prezentacji? Szybki powrót do wazonu.
