Projekt DIY – dekoracje z patyków w stylu eko do zrobienia w parę minut! Instrukcja wykonania i dodatkowe inspirujące zdjęcia

2024-06-04 10:22

Łatwo i szybko możesz zrobić efektowne dekoracje z patyków czy gałęzi do domu albo na balkon lub taras. Ich wielkimi zaletami są prostota wykonania oraz naturalne piękno. Zbieraj więc małe i duże suche patyki, gałązki i kawałki korzeni, a potem do dzieła! Instrukcja wykonania ekoozdoby z patyczków poniżej.

Spis treści

  1. Modne ekoozdoby DIY z patyczków
  2. Ozdoby z patyczków i gałązek – co można z nich zrobić?
  3. Ozdoby z patyczków i gałązek – daj się ponieść inwencji twórczej!
DIY: dekoracje z patyków w stylu eko – autorki projektu, czyli K. Markiewicz-Lubańska i M. Szymańska (Zyjpieknie.pl)
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska – Powstawaniu naszych ozdób z patyków i suchych gałązek towarzyszyła filozofia wabi-sabi, która jest nam bardzo bliska i widoczna we wszystkim, co wychodzi spod naszych rąk – mówią Kamila Markiewicz-Lubańska, fotografka (z lewej), i Maria Szymańska, stylistka, autorka licznych projektów DIY. – Podczas spacerów naszą uwagę przykuwają patyki o nietypowych kształtach. One same w sobie są cudne, ale pomyślcie, co może z nich powstać!

Modne ekoozdoby DIY z patyczków

Moda na styl eko i wnętrza bliskie naturze trwa, a więc ozdoby w tej konwencji są jak najbardziej na czasie. – Prostota oraz proekologiczny wydźwięk filozofii wabi-sabi od razu do nas przemówiły – stwierdzają ekopasjonatki z Zyjpieknie.pl, czyli Kamila Markiewicz-Lubańska, fotografka, i Maria Szymańska, stylistka, autorka projektów DIY. – Wspaniale przybliża ją książka Żyj wabi-sabi J. Pointer Adams. Wabi oznacza życie w zgodzie z naturą, zadowolenie z tego, co się ma, i gotowość ograniczania potrzeb. Sabi zaś wiąże się przemijalnością i pięknem starzenia się. Praktykowanie sabi to zgoda na naturalny cykl narodzin i śmierci, zachwyt nad niedoskonałościami, jakie niesie ze sobą życie. Połączenie wabi i sabi to określony światopogląd oraz odczuwanie skoncentrowane na harmonii i autentyzmie. Oznacza także korzystanie z rzeczy, które mamy, by odkrywać stale ich piękno, a nie łaknąć nowości.

DIY: dekoracje z patyków w stylu eko – szydełka ekologiczne
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska – Z patyków możesz robić nie tylko ozdoby, lecz także rzeczy użyteczne, np. szydełka – mówią ekopasjonatki. – Wystarczy jeden wieczór (może być z serialem!), ostry nożyk, papier ścierny i kilka patyków. Strugając, możesz nadawać im dowolną grubość i wielkość. Nierówności wygładzisz papierem i gotowe! My robimy takie szydełka także jako prezenty dla zaprzyjaźnionych dziewczyn zupełnie zakręconych na punkcie dziergania. Na ogół bardzo się podobają! ;-)

Ozdoby z patyczków i gałązek – co można z nich zrobić?

Najważniejsze to zbierać materiał! Na spacerach wypatruj wśród traw i piasku patyczków, suchych gałązek i kawałków korzeni. Przydarzą się też wszelkie piórka, naturalne sznurki, kawałki wełen, kamyki, drewniane koraliki, filcowe kulki i co tam jeszcze wpadnie ci do głowy! Z nich mogą powstać interesujące ozdoby, jak np.:

  • kompozycje z patyczków i kawałków korzeni ułożone w szklanym naczyniu albo wprost na półce;
  • zawieszki i mobile – te najłatwiej zrobić, łącząc patyczki za pomocą sznurków;
  • przestrzenne obrazy, czyli abstrakcyjne kompozycje z patyczków przyklejonych do kartonu, oprawionych w ramkę;
  • „bukiety” suchych pędów w wazonach. Gałązki możesz udekorować filcowymi kuleczkami, piórkami, koralikami itp.;
  • wianki – z upleceniem wianka z kilku gałązek poradzi sobie nawet ktoś bez zdolności manualnych. Wyszukaj kilka suchych, giętkich pędów i zwiń w okrąg, przytrzymaj drucikiem. 
DIY: dekoracje z patyków w stylu eko – marynistyczna zawieszka
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Oto efektowna wWariacja na temat patyczkowego łapacza snów (instrukcja wykonania w galerii na górze artykułu), czyli patyczki znalezione na plaży plus drewniane koraliki, sznurek i muszelka. Rozmiar dekoracji i jej ostateczny wygląd zależy od zebranego materiału oraz wyobraźni. Ozdoba będzie świetnie wygladała zarówno we wnętrzu, jak i na balkonie czy tarasie.
DIY: ekoozdoba z patyczków – kwitnący filc
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Do wazonu wstaw kilka suchych gałązek (odpada pamiętanie o zmianie wody ;-)), a na końce gałązek nadziej filcowe kuleczki. Możesz je kupić gotowe albo samodzielnie spilcować resztki wełny. Aby było badziej eko, wykorzystaj wełnę z recykligu. Kuleczki mogą być w jednym kolorze tak, jak w tej aranżacji, ale możesz je zróżnicować, dając kilka odcieni z wybranej barwy albo, bardziej radykalnie – każdą kuleczkę w innym kolorze.

Ozdoby z patyczków i gałązek – daj się ponieść inwencji twórczej!

Realizując patyczkowe projekty, zaproponuj współudział dziecku (albo zrób z nim zabawki z papierowych talerzyków) – na pewno będzie zachwycone! Twórzcie razem, prześcigając z pomysłami:

  • Urozmaicajcie je piórkami, ciekawie plecionymi sznurkami, małymi szyszkami czy kamykami.
  • Na patyki można również nanosić wzory, np. akrylowymi mazakami. W ten sposób podkręcisz ozdobę w kierunku wybranego stylu.
  • Robiąc wianej, nie zwijajcie go zbyt precyzyjnie, wtedy efekt będzie bardziej naturalny. Można dodać uciętą gałązką winobluszczu czy hedery, z ładnymi zielonymi liśćmi, albo dołożyć kwitnący pęd tawuły i trochę traw.
  • Dekorując gałązki filcowymi kulkami, możesz posłużyć się gotowymi albo je zrobić. W duchu wabi-sabi będą te w jednym stonowanym kolorze, ale jeśli chcesz zaszaleć – są dostępne we wszystkich kolorach tęczy! Wolisz być bardziej eko? Wykorzystaj wełnę z recyklingu.
Projekty DIY – ozdoby w stylu eko z kamyków – M. Szymańska i K. Markiewicz-Lubańska z Zyjpieknie.pl
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska – Kochamy naturalne ozdoby – mówią Maria Szymańska, stylistka, autorka projektów DIY, i Kamila Markiewicz-Lubańska, fotografka (Wnetrzawobiektywie.pl). – Zbieranie kamyków o różnych kształtach, kolorach i fakturach to czysty relaks, a my zbieramy maniacko! Tylko, co zrobić, jeśli już się ich nazbierało… dużo? Cóż, nas dotknął ten problem ;-) i zaczęłyśmy tworzyć z nich różne nietypowe rzeczy. Nawet nieźle nam to wychodzi, więc uznałyśmy, że warto pokazać choć kilka ciekawszych projektów. Największe ich zalety to prostota, łatwość wykonania oraz naturalność, która sprawia, że odnajdą się niemal w każdym domu.
Nasi Partnerzy polecają