Projekt DIY – efektowne ozdoby w stylu eko z kamyków
Zbierasz kamyki podczas spaceru plażą lub za miastem? Masz więc już „tworzywo”, z którego zrobisz oryginalne dekoracje w stylu eko. Różnorodność kolorów, form i rozmiarów to wielkie atuty kamieni działające pobudzająco na wyobraźnię. Jeśli kochasz przyrodę, a we wnętrzach bliski ci jest nurt eko (oraz boho!), proponujemy kreatywnie wykorzystać kamyki ze swoich zbiorów.
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska
Mulina, kordonek, sznureczek czy grubsza nić sprawią, że zwykły kamyk nagle ożyje, zacznie przykuwać uwagę, pobudzi do myślenia („A po co ten sznurek?”, „A dlaczego jest opleciony cztery razy?” ;-)), komuś skojarzy się z runami, komuś innemu z biżuterią czakralną albo po prostu stanie się oryginalną ozdobą zaczerpniętą z natury. I to w dodatku niepowtarzalną!
Spis treści
- Kamyki – uzupełnienie aranżacji wnętrza w duchu eko
- Efektowne ozdoby z kamyków – superłatwe projekty
- Dekoracyjne kamyki – jak je zbierać?
- Dekoracje z kamyków – o tym warto pamiętać!
Zobacz projekty DIY Kamili i Marysi w duchu zero waste, np. jak twórczo wykorzystać pęknięte, wyszczerbione i porysowane talerze oraz jak dać drugie życie kartonom po mleku czy soku i innym typu tretrapak.
Kamyki – uzupełnienie aranżacji wnętrza w duchu eko
Kamienie to dar natury. Są piękne, niepowtarzalne, a każdy z nich zawiera w sobie historię liczoną w milionach, a nawet miliardach lat… Trzymając je w dłoni, obcujemy z naturą, ziemią, ba, kosmosem! – Podobno są przesądy mówiące, że obecność kamieni w domu przynosi pecha, ale my w to nie wierzymy! – mówią Maria Szymańska i Kamila Markiewicz-Lubańska z ekobloga Zyjpieknie.pl. – Od lat nasze domy są zdobione przez rozmaite kamienie – przywożone z najróżniejszych miejsc i nic negatywnego do tej pory nie zaobserwowałyśmy ;-). Raczej skłaniamy się ku starożytnej chińskiej praktyce planowania przestrzeni feng shui, w której kamienie bywają remediami, rozpraszającymi energię złą i wzmacniającymi dobrą. Dlatego pewnie wybieramy te bez ostrych krawędzi, obłe, miłe w odbiorze… Uwielbiamy dekorować nimi wnętrza, bo są po prostu piękne, niepowtarzalne, a przy tym tworzą klimat blisko natury. Doskonale też odnajdują się w stylu boho.
Efektowne ozdoby z kamyków – superłatwe projekty
- Oto najprostsze dekoracje z kamieni: po prostu połóż je na parapecie, półce, podłodze, a na zewnątrz przy drzwiach, na ganku czy schodkach (oczywiście tak, by nie stwarzały zagrożenia).
- We wnętrzu możesz też włożyć je do pięknej misy, przezroczystego wazonu, ułożyć na tacy.
- Oklej płaskimi okazami doniczkę, ramkę itp.
- Stwórz rzeźbę, sklejając je ze sobą (klej na gorąco albo typu „kropelka”.
- Do wyrobu biżuterii najlepsze będą kamyki drobne, lżejsze i porowate.
- Uchwyty meblowe? Czemu nie! Wybierz obłe kamyki podobnej wielkości.
- Dobierając odpowiednio formę i rozmiar, możesz zrobić z przedmioty użytkowe, np.nich pionki do gier, przycisk do papieru, stoper do drzwi itp.
- Zobacz w galerii poniżej kilka przykładów wykorzystania kamyków.
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska
Niewielkie płaskie kamyki ułożone w donicach zdobią i ograniczają odparowywanie wody (uważaj więc, by nie przelać roślin). Mogą być au naturel lub udekorowane. Kamila i Maria namalowały na nich markerem akrylowym motywy roślinne…
Dekoracyjne kamyki – jak je zbierać?
Nie ma w tym większej filozofii: możesz zbierać wszystkie kamyki, które wpadną ci w oko, albo kierować się ich wyglądem, np. białe, czarne (wzorem bohaterów amerykańskiej komedii z 2003 r. Lepiej późno niż później), szare, piegowate, z wyraźnym użyłowieniem, albo ich rodzajem (trzeba już się trochę znać na skałach itd.). Z czasem uzbiera się kolekcja, która pozwoli na tworzenie dekoracji. Pamiętaj jednak, że wsadzenie do kieszeni kamyka podczas spaceru to jedno, a zabranie wielu kamieni z lasu czy potoku (nie mówiąc o rezerwatach) to kradzież „podpadająca pod paragraf”. Będąc za granicą na urlopie, także warto sprawdzić miejscowe przepisy, by nie narazić się na kłopoty, zabierając nawet drobne kamyki z plaży czy lasu.
Dekoracje z kamyków – o tym warto pamiętać!
Ozdoby z kamieni są ciężkie, więc:
- Zawieszając na ścianie np. ramkę 3D z nimi, użyj solidnego haczyka. (Zobacz też, jak zawieszać ciężkie obrazy i inne dekoracje, by nie stanowiły zagrożenia dla domowników i uszkodzić ściany).
- Misa czy słój, do których włożysz okazy, powinny mieć grubsze ścianki.
- Pojedyncze kamienie, zwłaszcza większe okazy, układaj na półkach czy parapetach tak, by przypadkowo nie spadły(mogą kogoś uderzyć, uszkodzić posadzkę itp.) i poza zasięgiem dzieci.
- Również niebezpieczne mogą się okazać zwłaszcza wolno stojące przestrzenne kamienne instalacje (nawet niewielkie) – ustawiaj je poza ciągami komunikacyjnymi, na dobrze osadzonych półkach czy blatach, odsunięte od krawędzi, a jeśli masz dzieci lub zwierzaki – poza zasięgiem ich łapek.
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska
Mulina, kordonek, sznureczek czy grubsza nić sprawią, że zwykły kamyk nagle ożyje, zacznie przykuwać uwagę, pobudzi do myślenia („A po co ten sznurek?”, „A dlaczego jest opleciony cztery razy?” ;-)), komuś skojarzy się z runami, komuś innemu z biżuterią czakralną albo po prostu stanie się oryginalną ozdobą zaczerpniętą z natury. I to w dodatku niepowtarzalną!
Co zamiast plastikowych pojemników na żywność i toreb foliowych? Maria i Kamila proponują woskowijki! Zobacz, co to są woskowijki, z czego się je zrobi i jak ich używać.