Projekt DIY – ekozabawki dla kota i psa. Łatwe do zrobienia, instrukcja krok po kroku

2024-05-15 9:55

Gotowe zabawki dla pupili nie są tanie, często są słabej jakości, a ich wytwarzaniu daleko jest to standardów eko. Lepiej więc zrobić je samemu z rzeczy przeznaczonych na śmietnik! – Pupil będzie miał się czym zająć i z czym poszaleć, nie wydamy pieniędzy i nie przyczynimy się do wytworzenia śladu węglowego związanego z ich produkcją i dystrybucją, oraz zmniejszymy ilość śmieci – mówią Kamila i Marysia, z Zyjpieknie.pl.

Spis treści

  1. Zabawki zero waste dla kota i psa – ekologiczne projekty DIY
  2. Zabawa sprzyja rozwojowi więzi z pupilem
  3. Przygotowując zabawki zero waste dla pupila, zadbaj o jego bezpieczeństwo
  4. DIY: wędka dla kota krok po kroku. Zdjęcia
Projekty DIY – ekozabawki dla kota i psa – M. Szymańska i K. Markiewicz-Lubańska z Zyjpieknie.pl
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska – Obie kochamy zwierzęta – mówią fotografka Kamila Markiewicz-Lubańska z Julkiem na rękach oraz stylistka i autorka projektów DIY Maria Szymańska. – I, jak wiecie, w ogóle przyrodę. Staramy się maksymalnie ograniczyć ilość śmieci, jak najmniej przyczyniać się do tworzenia śladu węglowego itp., a przy tym… też dobrze się bawić! Stąd pomysł na własnej roboty zabawki dla kota i psa, w dodatku z wykorzystaniem rzeczy, które właściwie za chwilę trafiłyby do śmietnika.

Zabawki zero waste dla kota i psa – ekologiczne projekty DIY

– Pomysł na ten odcinek podsunęły nam same zwierzaki – mówią Maria Szymańska (stylistka i autorka projektów DIY) i Kamila Markiewicz-Lubańska (plastyczka i fotografka/Wnetrzawobiektywie.pl) z ekobloga Zyjpieknie.pl. – Widząc, czym potrafią się bawić, podziwiałyśmy ich kreatywność i… postanowiłyśmy nie być gorsze! Zwłaszcza koty są z natury żywe i ciekawskie. Psy lubią aktywnie spędzać czas z opiekunem. Pupile, nawet te starsze, czasem potrafią zaszaleć i bawić się jak maluchy. Obserwując ich wyczyny, nabrałyśmy ochoty na przygotowanie paru zabawek, oczywiście, zero waste. Powiecie, że nie przetrwają próby czasu? Oj, tam! Większość naszych projektów jest solidna, niektóre pewnie trafią do kosza, ale – i tak później niż ich składowe! Nasi modele to: dojrzała szylkretowa Kreska przygarnięta jako kociak, jej podwładny o połowę młodszy Julek (facebookowy podrzutek) oraz jeden z maltańczyków Agar (drugi Imbirek za nic nie chciał wziąć udziału w sesji).

Zobacz projekty DIY Kamili i Marysi w duchu zero waste, np. jak twórczo wykorzystać pęknięte, wyszczerbione i porysowane talerze oraz jak dać drugie życie kartonom po mleku czy soku i innym typu tretrapak.

Ekozabawki DIY dla kota i psa – domek z T-shirta
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Większość kotów, w tym Julek (model ze zdjęcia), uwielbia norki, pudła i torby. Dopóki się mu nie znudzi, traktuje je jak apartament w Hiltonie – nawet, gdy ledwo się w nich mieści. ;-) Z myślą o nim powstał więc domek z kilku niepotrzebnych rzeczy (opis w galerii inspirujących zdjęć poniżej). Nowe lokum wywołało zachwyt! Zrezygnował nawet ze spania pod kołdrą, co uwielbia. Nie wychodził z namiociku, a Kreska, jego szylkretowa przyjaciółka, musiała czekać w kolejce.

Zabawa sprzyja rozwojowi więzi z pupilem

Koty i psy wymagają naszej uwagi, kontaktu, rozwijających zajęć – to wszystko sprawi, że będzie się nam łatwiej wzajemnie zrozumieć i porozumieć. Wspólna zabawa daje też dodatkową korzyść – wzmacnia więź. Nasi pupile są jednak wymagający, zwłaszcza te inteligentne egzemplarze szybko się nudzą zabawkami i potrzebują nowych bodźców. Rób im więc „edukacyjne zoozabawki” z rzeczy, które miały trafić do kosza. Idealne będą plastikowe butelki po wodzie i nakrętki, kartony, papierowe torby, stare bawełniane T-shirty, ręczniki, zawieszki z dużych korali itp. – poniżej w galerii kilka przykładów.

Przygotowując zabawki zero waste dla pupila, zadbaj o jego bezpieczeństwo

  • Bezpieczne materiały – wybieraj papier, karton, bawełniane tkaniny i sznurki, klej do papieru albo z mąki i wody (jeśli to i owo pupil zje, nie powinno się nic mu stać).
  • Opakowania plastikowe muszą być solidne, by zwierzak ich nie pogryzł i nie połknął. Znasz jego nieograniczone możliwości, niech się nimi bawi tylko pod nadzorem.
  • Korale, klocki itp. powinny być spore, by nie doszło podczas zabawy do połknięcia czy zadławienia.
  • Używaj jak najmniej nici, a jeśli to konieczne, wyłącznie bawełnianych (połknięcie zwitka nici syntetycznych czy żyłki może się skończyć tragicznie).

DIY: wędka dla kota krok po kroku. Zdjęcia

Co zamiast plastikowych pojemników na żywność i toreb foliowych? Maria i Kamila proponują woskowijki! Zobacz, co to są woskowijki, z czego się je zrobi i jak ich używać

DIY: Ogródek w stylu ZEN. Dekoracja i sprawdzony sposób na relaks
Nasi Partnerzy polecają