Projekt DIY – jak zrobić stemple i pieczątki? Użyj ich do dekoracji i ratowania poplamionych ubrań! Porady, instrukcja wykonania

2024-06-21 10:13

Na rynku jest mnóstwo stempli dekoracyjnych. Warto jednak być eko i zrobić je we własnym zakresie. – Do stemplowania używaj różnych przedmiotów, które masz pod ręką, albo wytnij pieczątkę z kartofla! – mówią ekopasjonatki z Zyjpieknie.pl. – Stemplami fantastycznie ozdobisz dom i... uratujesz poplamione ubranie czy obrus. Nabierz wprawy przy prostym projekcie, np. zakładce do książek – poniżej w galerii instrukcja wykonania.

Zobacz projekty DIY Kamili i Marysi w duchu zero waste, np. jak twórczo wykorzystać pęknięte, wyszczerbione i porysowane talerze oraz jak dać drugie życie kartonom po mleku czy soku i innym typu tretrapak.

Spis treści

  1. Stemple dekoracyjne – supermodna technika zdobienia
  2. Stempel zrób, nie kupuj!
  3. Co można ozdobić stemplami?
  4. Stemplowanie bez błędów – sprawdzone rady Kamili i Marii
Projekty DIY:  stemple z ziemniaka do tworzenia dekoracji i ratowania poplamionych ubrań –  K. Markiewicz-Lubańska i M. Szymańska z Zyjpieknie.pl
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Moja bluzka to dzieło Marysi – mówi Kamila Markiewicz-Lubańska, plastyczka i fotografka. – Stempelem z kartofla „zadrukowałam” tkaninę – wyjaśnia Maria Szymańska, stylistka i autorka projektów DIY. – Stemplowanie to może być ratunek dla ukochanej bluzki i obrusa po babci, z których nie da się usunąć plam! – Przyjaciółki m.in. prowadzą ekoblog Zyjpieknie.pl oraz zajmują się sesjami wnętrzarskimi (Wnetrzawobiektywie.pl) i portretowymi (Atelier-fotograficzne.com).

Stemple dekoracyjne – supermodna technika zdobienia

Teoretycznie chyba każdy wie, co to jest stempel. Najczęściej słowo stempel używamy zamiennie ze słowem pieczątka (nawet tak podaje słownik synonimów), lecz jest między nimi subtelna różnica – i tak za słownikiem języka polskiego (Sjp.pwn.pl): stempel to przyrząd do odbijania pieczęci, wzoru, a pieczątka to płytka z wypukłym znakiem lub napisem wyrytym w kauczuku, używana do odbijania znaków, napisów na papierze, laku itp. To taka ciekawostka... Już wiele lat temu odkryto dekoracyjną moc stempli. Za ich pomocą można tworzyć wzory proste i bardzo skomplikowane, wszystko zależy od inwencji i umiejętności. Stemplowanie może też być eko: a mianowicie stemple mogą ukryć plamy, rysy i inne uszkodzenia na powierzchniach przedmiotu, sprawiając, że nie trafią do śmietnika, lecz będą nadal używane.

Stemple dekoracyjne DIY – projekt M. Szymańskiej i K. Markiewicz-Lubańskiej z Zyjpieknie.pl
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Wystarczyła muszla i szafirowa farba do tkani, by powstał obrus w stylu marynistycznym. – Farbę na muszlę nakładałyśmy oszczędnie – wyjaśniają Kamila i Marysia z Zyjpieknie.pl. – Odbijałyśmy wzór delikatnie, w regularnych odstępach. Najważniejsze, to nie próbować poprawiać wzoru w tym samym miejscu. Wszelkie niedociągnięcia i „przetarcia” wyglądają stylowo! Można robić dowolne wariacje na temat tego wzoru, stemplując dodatkowo mniejszą muszelką albo patyczkiem.

Stempel zrób, nie kupuj!

Na rynku jest mnóstwo gotowych stempli dekoracyjnych o najróżniejszych wzorach, także z napisami. Warto jednak zadziałać niekonwencjonalnie i zrobić stempel własnymi rękoma albo użyć w jego charakterze przedmiotów, które są w domu. – Nie kupujmy kolejnych rzeczy, które za chwilę trafią do lamusa albo na śmietnik – apelują Maria Szymańska, stylistka i autorka projektów DIY oraz Kamila Markiewicz-Lubańska, plastyczka i fotografka. (Przyjaciółki razem prowadzą blog Zyjpieknie.pl, na którym podpowiadają, jak żyć i tworzyć w duchu zero waste, oraz realizują sesje fotograficzne m.in. wnętrzarskie Wnetrzawobiektywie.pl). – Choć dziś można kupić stempel o każdym wzorze, proponujemy bardziej kreatywną wersję tej techniki zdobienia. Zrób pieczątkę z ziemniaka, dokładnie tak jak w dzieciństwie (ależ to była świetna zabawa!), i rozejrzyj się po domu i ogrodzie za innymi pieczątkami – może nimi być niemal wszystko!

Oto lista przedmiotów, które możesz wykorzystać jako stempel (sprawdziłyśmy każdy z nich!):

  • tłuczek do kartofli,
  • płaskie sitko,
  • grzebień,
  • szczotka ryżowa,
  • patyczek,
  • kamyk
  • kawałki warzyw i plasterki owoców o interesującej fakturze, np.  różyczka kalafiora, piętka kapusty pekińskiej, główka szparaga, suszona połówka czy plaster cytrusa, skorupka orzecha etc.

– Wcale nie zwariowałyśmy! – śmieją się ekopasjonatki. – Wszystkie te przedmioty przetestowałyśmy i efekty przeszły nasze oczekiwania. Nie należy się obawiać, że coś wyjdzie nierówno, bo cały urok tego rodzaju nadruków tkwi właśnie w organicznej nierówności i surowości (nam to się kojarzy z wzornictwem skandynawskim) – a więc do dzieła!

Stemple dekoracyjne DIY – projekt M. Szymańskiej i K. Markiewicz-Lubańskiej z Zyjpieknie.pl
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Ten efektowny wzór kojarzący się z przekrojonym owocem granatu zrobiono tłuczkiem do ziemniaków! Do zdobienia materiałów wybierz farbę do tkanin lub akrylową. Pomalowany stempel dociśnij do materiału. Żeby dobrze się odbił, podłóż pod tkaninę, np. stary T-shirt. Na drugi dzień utrwal nadruk, prasując go po lewej stronie 3 minuty. Gdy torba czy bluzka się ubrudzi, upierz ją delikatnie. Po wielu praniach wzór nieco zblednie, ale to też będzie miało swój urok.

Co można ozdobić stemplami?

Techniką stemplowania można ozdobić dosłownie wszystko!

Stemple mogą trafić więc na:

  • ściany (jako „tapeta” czy „bordiura” własnego projektu),
  • meble,
  • pojemniki,
  • naczynia,
  • klosze,
  • papier do pakowania prezentów,
  • własnej roboty zakładkę do książki czy pocztówkę,
  • drzwi,
  • podłogę.

Osobny rozdział to tekstylia, np. poszewki, serwetki, zasłony, obrusy, T-shirty, bluzki. Za każdym razem wychodzi świetnie!  Nadaje się też niemal każdy materiał: drewno, cegła, kamień, tworzywo sztuczne, szkło, papier oraz większość tkanin i papier – wystarczy odpowiednio dobrać farbę. Najważniejsza jest powierzchnia – powinna być w miarę równa.

Stemple dekoracyjne DIY – projekt M. Szymańskiej i K. Markiewicz-Lubańskiej z Zyjpieknie.pl
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Bawełniany worek ozdobiono za pomocą stempla zrobionego z przekrojonej cytryny. Aby wzor nie był zbyt oczywisty, zamiast żółtej farby, wykorzystano zieloną. Cytrynę, jak inne soczyste warzywa i owoce, trzeba po przekrojeniu lekko podsuszyć lub osuszyć papierowym ręcznikiem.

Stemplowanie bez błędów – sprawdzone rady Kamili i Marii

  • Do stemplowania papieru wybierz tusz lub gęstszą farbę (np. ta z plecaków naszych dzieci – plakatowa).
  • Do tkanin wybierz farby akrylowe lub specjalnie do nich przeznaczone. Dobę po stemplowaniu utrwal nadruk, prasując tkaninę po lewej 3 minuty.
  • Dostosuj gęstość farby do tkaniny: do lekkich, nieelastycznych lepsza jest gęstsza, do ściślejszych i elastycznych – rzadsza.
  • Aby zrobić stempel z ziemniaka, trzeba najpierw przetrzeć wilgotną szmatką i poczekać, aż wyschnie. Potem przetnij go na  na pół. Ostrym nożem (do warzyw, tapicerskim itp.) „narysuj” wzór (możesz też foremkę do wykrawania ciastek wbić w miąższ), odetnij zbędne części.
  • Zanim zanurzysz ziemniak w barwniku, osusz ziemniak z soku papierowym ręcznikiem.
  • Na stemple najlepiej nadają się odmiany o suchszym miąższualbo każda inna, lekko podsuszona.

Więcej o farbowaniu tkanin domowym sposobem:

Nasi Partnerzy polecają