Projekt DIY – jak zrobić stemple i pieczątki? Użyj ich do dekoracji i ratowania poplamionych ubrań! Porady, instrukcja wykonania
Na rynku jest mnóstwo stempli dekoracyjnych. Warto jednak być eko i zrobić je we własnym zakresie. – Do stemplowania używaj różnych przedmiotów, które masz pod ręką, albo wytnij pieczątkę z kartofla! – mówią ekopasjonatki z Zyjpieknie.pl. – Stemplami fantastycznie ozdobisz dom i... uratujesz poplamione ubranie czy obrus. Nabierz wprawy przy prostym projekcie, np. zakładce do książek – poniżej w galerii instrukcja wykonania.
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska
Zakładka do książki przyda się każdemu miłośnikowi czytania, a więc może też stać się prezentem (dobierz kolory i wzór, kierując się gustem osoby, którą chcesz obdarować). Miło mieć coś niepowtarzalnego, zrobionego ręcznie, zwłaszcza jeśli przy tym mamy świadomość wykorzystania rzeczy, które trafiłyby na śmietnik. Zrobienie zakładki jest łatwe – zacznij więc od niej swoją przygodę ze stemplowaniem. Nabierzesz wprawy, a jeśli coś nie wyjdzie, nie będzie kłopotu ;-)
Zobacz projekty DIY Kamili i Marysi w duchu zero waste, np. jak twórczo wykorzystać pęknięte, wyszczerbione i porysowane talerze oraz jak dać drugie życie kartonom po mleku czy soku i innym typu tretrapak.
Spis treści
- Stemple dekoracyjne – supermodna technika zdobienia
- Stempel zrób, nie kupuj!
- Co można ozdobić stemplami?
- Stemplowanie bez błędów – sprawdzone rady Kamili i Marii
Stemple dekoracyjne – supermodna technika zdobienia
Teoretycznie chyba każdy wie, co to jest stempel. Najczęściej słowo stempel używamy zamiennie ze słowem pieczątka (nawet tak podaje słownik synonimów), lecz jest między nimi subtelna różnica – i tak za słownikiem języka polskiego (Sjp.pwn.pl): stempel to przyrząd do odbijania pieczęci, wzoru, a pieczątka to płytka z wypukłym znakiem lub napisem wyrytym w kauczuku, używana do odbijania znaków, napisów na papierze, laku itp. To taka ciekawostka... Już wiele lat temu odkryto dekoracyjną moc stempli. Za ich pomocą można tworzyć wzory proste i bardzo skomplikowane, wszystko zależy od inwencji i umiejętności. Stemplowanie może też być eko: a mianowicie stemple mogą ukryć plamy, rysy i inne uszkodzenia na powierzchniach przedmiotu, sprawiając, że nie trafią do śmietnika, lecz będą nadal używane.
Stempel zrób, nie kupuj!
Na rynku jest mnóstwo gotowych stempli dekoracyjnych o najróżniejszych wzorach, także z napisami. Warto jednak zadziałać niekonwencjonalnie i zrobić stempel własnymi rękoma albo użyć w jego charakterze przedmiotów, które są w domu. – Nie kupujmy kolejnych rzeczy, które za chwilę trafią do lamusa albo na śmietnik – apelują Maria Szymańska, stylistka i autorka projektów DIY oraz Kamila Markiewicz-Lubańska, plastyczka i fotografka. (Przyjaciółki razem prowadzą blog Zyjpieknie.pl, na którym podpowiadają, jak żyć i tworzyć w duchu zero waste, oraz realizują sesje fotograficzne m.in. wnętrzarskie Wnetrzawobiektywie.pl). – Choć dziś można kupić stempel o każdym wzorze, proponujemy bardziej kreatywną wersję tej techniki zdobienia. Zrób pieczątkę z ziemniaka, dokładnie tak jak w dzieciństwie (ależ to była świetna zabawa!), i rozejrzyj się po domu i ogrodzie za innymi pieczątkami – może nimi być niemal wszystko!
Oto lista przedmiotów, które możesz wykorzystać jako stempel (sprawdziłyśmy każdy z nich!):
- tłuczek do kartofli,
- płaskie sitko,
- grzebień,
- szczotka ryżowa,
- patyczek,
- kamyk
- kawałki warzyw i plasterki owoców o interesującej fakturze, np. różyczka kalafiora, piętka kapusty pekińskiej, główka szparaga, suszona połówka czy plaster cytrusa, skorupka orzecha etc.
– Wcale nie zwariowałyśmy! – śmieją się ekopasjonatki. – Wszystkie te przedmioty przetestowałyśmy i efekty przeszły nasze oczekiwania. Nie należy się obawiać, że coś wyjdzie nierówno, bo cały urok tego rodzaju nadruków tkwi właśnie w organicznej nierówności i surowości (nam to się kojarzy z wzornictwem skandynawskim) – a więc do dzieła!
Co można ozdobić stemplami?
Techniką stemplowania można ozdobić dosłownie wszystko!
Stemple mogą trafić więc na:
- ściany (jako „tapeta” czy „bordiura” własnego projektu),
- meble,
- pojemniki,
- naczynia,
- klosze,
- papier do pakowania prezentów,
- własnej roboty zakładkę do książki czy pocztówkę,
- drzwi,
- podłogę.
Osobny rozdział to tekstylia, np. poszewki, serwetki, zasłony, obrusy, T-shirty, bluzki. Za każdym razem wychodzi świetnie! Nadaje się też niemal każdy materiał: drewno, cegła, kamień, tworzywo sztuczne, szkło, papier oraz większość tkanin i papier – wystarczy odpowiednio dobrać farbę. Najważniejsza jest powierzchnia – powinna być w miarę równa.
Stemplowanie bez błędów – sprawdzone rady Kamili i Marii
- Do stemplowania papieru wybierz tusz lub gęstszą farbę (np. ta z plecaków naszych dzieci – plakatowa).
- Do tkanin wybierz farby akrylowe lub specjalnie do nich przeznaczone. Dobę po stemplowaniu utrwal nadruk, prasując tkaninę po lewej 3 minuty.
- Dostosuj gęstość farby do tkaniny: do lekkich, nieelastycznych lepsza jest gęstsza, do ściślejszych i elastycznych – rzadsza.
- Aby zrobić stempel z ziemniaka, trzeba najpierw przetrzeć wilgotną szmatką i poczekać, aż wyschnie. Potem przetnij go na na pół. Ostrym nożem (do warzyw, tapicerskim itp.) „narysuj” wzór (możesz też foremkę do wykrawania ciastek wbić w miąższ), odetnij zbędne części.
- Zanim zanurzysz ziemniak w barwniku, osusz ziemniak z soku papierowym ręcznikiem.
- Na stemple najlepiej nadają się odmiany o suchszym miąższualbo każda inna, lekko podsuszona.
Więcej o farbowaniu tkanin domowym sposobem:
- Jakie farby wybrać i gdzie kupić? Barwniki do tkanin i farbowanie DIY
- Jak farbować tkaniny i ubrania – instrukcja krok po kroku