Projekt DIY – recykling muszelek: zrób obrazek 3d, biżuterię, ozdoby do domu

2024-06-13 10:43

Muszle traktujemy je jako oczywisty element natury, kojarzą się nam z wakacjami nad morzem czy jeziorem. Rzadko myślimy o tym, że zjadając rocznie miliony ton mięczaków oraz skorupiaków, zasypujemy ziemię muszlami! A ich przetwarzanie i utylizacja to problem ekologiczny. – Symbolicznie dołączamy do ich przemysłowego recyklingu naszymi projektami DIY – mówią ekopasjonatki z Zyjpieknie.pl. – Zobacz, co można zrobić z muszelek!

Spis treści

  1. Muszle – odpady do zagospodarowania
  2. Muszle jako baza projektów DIY – co można zrobić z muszli
  3. Muszle zbieraj i kupuj je z głową, bo bywają pod ochroną!
Projekty DIY – recykling muszelek – M. Szymańska i K. Markiewicz-Lubańska z Zyjpieknie.pl
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Absolutnie nie namawiamy was do działań przeciwko przyrodzie, ale jeśli już macie kolekcje zebrane przez lata wyjazdów (stosunkowo niedawno wprowadzono restrykcyjne przepisy, które popieramy!) albo dostałyście muszle w prezencie czy zostały wam po obiedzie z owocami morza ;-), zachęcamy do poddania ich artystycznej kreacji. Dzięki projektom DIY mogą zdobić wnętrza i… nas same!

Muszle – odpady do zagospodarowania

– Hodowle mięczaków i skorupiaków na potrzeby przemysłu spożywczego i gastronomii to potęga i jednocześnie problem ekologiczny, jeśli nie są prowadzone ekologicznie – mówią ekoblogerki z Zyjpieknie.pl: Maria Szymańska, stylistka i autorka projektów DIY, oraz Kamila Markiewicz-Lubaska, malarka, plastyczka i fotografka (Wnetrzawobiektywie.pl), które połączyła m.in. miłość do natury. – Przygotowując się do zrobienia tego projektu DIY , przejrzałyśmy wiele materiałów dotyczących problemu przetwarzania muszli oraz potrzeby ochrony gatunków itp. Wiedzę, którą się z wami dzielimy, pozyskałyśmy m.in. na: Cordis.europa.eu, Whitemad.pl, Tvn24.pl. Dowiedziałyśmy się więc m.in., że zagospodarowanie i przetworzenie milionów ton odpadów po zjedzonych mięczakach i skorupiakach to wyzwanie. W Azji pozyskuje się z muszli krewetek polimer – chitozan, który jest wykorzystywany do produkcji filtrów, folii i opatrunków na rany. Europejskie muszle mają za dużo wapnia, co utrudnia ich przetwarzanie, oraz węglanu wapnia, co nie pozwala na opłacalną zamianę w ów polimer, więc wytwarza się z nich poliamidy i inne polimery stosowane w biotworzywach. Przetworzone muszle stosuje się też jako nawóz w rolnictwie, wrzuca do wód, by je użyźniały i tworzyły rafy oraz struktury pod nowe kolonie, z muszli powstaje też ekobeton (pomysł wyszedł z londyńskiej pracowni NewTab-22)… My też chcemy dołożyć cegiełkę do działań ekologicznych. Nasze pomysły nie są na tak dużą skalę, ale zawsze to coś! :-)

Muszle jako baza projektów DIY – co można zrobić z muszli

Muszle fascynują: są naturalne, piękne, każda z nich niepowtarzalna i każda kryje w sobie tajemnicę... Mogą się stać ozdobą – zarówno stroju, jak i wnętrza – wprowadzając fantastyczny wakacyjny nastrój. Muszle to naturalne ozdoby kojarzące się z wodą, przyrodą. Łącz je więc z naturalnymi materiałami (drewno, szkło) oraz barwami ziemi i wody. Są tak dekoracyjne, że nie potrzebują wsparcia dodatków w intensywnych kolorach i wyrazistych wzorach. Z muszli można zrobić mnóstwo rzeczy, a ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Wystarczy klej uniwersalny, miniwiertarka do nawiercania otworów w muszlach (przyda się przy tworzeniu biżuterii i filigranowych ozdób) oraz trochę naturalnych dodatków, jak kamyki, sznureczki, piórka, koraliki. Do muszli można dodawać je dla urozmaicenia. Kamila i Marysia z Zyjpieknie.pl podpowiadają, co można zrobić z muszli:

  • Naturalne i proste aranżacje z muszli ułożonych w szklanych albo drewnianych naczyniach. Szkło i drewno to szlachetne materiały, więc muszle będą dobrze się w nich prezentowały. Ułóż muszle w swobodny sposób. Jeśli jest ich mało, możesz dodać drobne kamyki.
  • Efektowne girlandy i mobile, które sprawdzą się nie tylko we wnętrzu, ale także na balkonie czy tarasie. Wykorzystaj naturalne sznurki, cienką stalową linkę, żyłkę albo rzemyki, a muszle zawieszaj wg uznania, tzn. w większych albo mniejszych odstępach, mieszając gatunki i rozmiary albo trzymając się zasady jednorodności. Uwaga! Jeśli nie masz miniwiertarki, otworki w muszlach możesz zrobić za pomocą igły albo gwoździka. Należy tylko odpowiednio długo pogłębiać otwór. Działaj z wyczuciem, by muszelki nie popękały (da się to zrobić – przećwiczyłyśmy to nieraz). 
  • Oryginalną biżuterię, np. bransoletki, kolczyki, broszki, ozdoby do włosów. Uzupełniaj je koralikami (świetne będą z drewna), piórkami, ładnymi sznurkami i wstążkami.
  • Breloczki, które ozdobią klucze czy zamek torebki.
  • Przestrzenne obrazy w ramach (instrukcja wykonania krok po kroku jest na górze artykułu). Możesz wykorzystać więcej niż jeden duży okaz, dodając np. małe sztuki. Potem przed opartą o ścianę gotową dekoracją ułóż kamienie i rozsyp drobne muszelki – powstanie artystyczna instalacja.
  • Zobacz w galerii poniżej nasze propozycje – zainspiruj się i do dzieła!

Muszle zbieraj i kupuj je z głową, bo bywają pod ochroną!

Zanim zabierzesz się za zbieranie muszli i innych cudów wyrzuconych na brzeg morza, jeziora czy rzeki, po pierwsze upewnij się, że nie ma w nich jeszcze lokatora, by nie zrobić mu krzywdy, a po drugie, czy dany gatunek nie jest pod ochroną. Trzeba zdawać sobie sprawę, że zbieranie muszli z plaży może być szkodliwe dla środowiska, ponieważ wiąże się z naruszaniem równowagi całego ekosystemu. Pamiętaj też, że w większości krajów obowiązują przepisy zabraniające zbierania, wywożenia, a nawet kupowania chronionych okazów i produktów z choćby częściową ich zawartością. W Europie przykładem może być artykuł 3 Rozporządzenia Rady (WE) nr 338/1997 z 9 XII 1996 r. Kupując muszle np. w sklepie internetowym, sprawdź, czy sprzedawca jest uczciwy i nie sprzedaje egzemplarzy pod ochroną.