Projekt DIY – taca z plastra drewna łatwa do zrobienia. Prosta instrukcja krok po kroku i zdjęcia

2024-10-28 14:32

Jeśli lubisz drewno, zwłaszcza w organicznej formie, ten projekt może przypaść ci do gustu. Tacę do podawania drobnych nakryć albo serwowania przekąsek można zrobić samodzielnie z plastra drewna i uchwytów meblowych. Taca ta może także ozdobić kuchnię w stylu rustykalnym, eko, boho czy skandynawskim. To także świetny pomysł na prezent!

Spis treści

  1. Drewniane meble i dodatki o organicznej formie – modne i niepowtarzalne
  2. Taca z plastra drewna hand made – świetny dodatek do wnętrza i pomysł na prezent
  3. Taca z plastra drewna hand made – skąd wziąć potrzebne materiały i jak ją zrobić?
  4. Dekoracje z plastra drewna – garść inspiracji!

Drewniane meble i dodatki o organicznej formie – modne i niepowtarzalne

Drewno należy do materiałów organicznych, czyli pozyskiwanym ze świata roślin (analogicznie: skóra także jest materiałem organicznym pozyskiwanym ze świata zwierząt). Jest najpowszechniej stosowanym materiałem organicznym stosowanym w budownictwie i meblarstwie. Jego najróżniejsze rodzaje i gatunki, a także właściwości sprawiają, że jest też materiałem wyjątkowym, z którego mogą powstawać zarówno konstrukcje nośne budynków, jak i piękne elementy dekoracyjne wykończenia oraz przedmioty użytkowe i ozdobne.

Drewno w organicznych kształtach, czyli jak najbliższych naturze, jest od kilku sezonów bardzo modne. Szczególnie efektowne są stoły, komody, konsole czy dolne zabudowy kuchenne z blatami drewnianymi z w miarę możliwości z surowego drewna, z zachowaną naturalną linią, widocznym usłojeniem, a nawet kawałkami kory na krawędziach. Z takiego drewna powstają też parapety, półki, blaty stolików oraz przedmioty użytkowe i dekoracyjne, jak np. deski do krojenia, podstawy lamp i właśnie tace...

Oczywiście, takie drewno można zabezpieczyć lakierem, ale o wiele lepszym pomysłem jest wykorzystanie do tego celu oleju. „Wmasowany” w drewno równie dobrze je ochroni, a przy tym pięknie podkreśli jego barwę i strukturę praz sprawi, że stanie się ono miłe, ciepłe w dotyku i będzie... bliskie naturze.

Drewno w organicznej formie
Autor: I. Dziedzicki, styl.: J. Musiałowicz Kuchenne meble zaprojektowali sami gospodarze, miłośnicy drewna (Alicjawkrainiedrewna.pl): zdecydowali sięna fronty w odcieniu energetycznej czerwieni z czarnymi nowoczesnymi uchwytami. Blat zrobili z jesionu. Nie wyrównali go, lecz pozostawili oflis (inaczej oblina, to wolna krawędź deski, tarcicy odpowiadająca krzywiźnie pnia, z którego pozyskiwany ją pozyskano). Kuchnię zdobią piękna deska zrobiona z grabowego pieńka oraz mocno pofalowany plaster robinii akacjowej, który jest używany jako podkładka pod imbryk z herbatą i gorący garnek.

Taca z plastra drewna hand made – świetny dodatek do wnętrza i pomysł na prezent

Taca z plastra drewna z uchwytami meblowymi to efektowny dodatek do wnętrza. O ile stół, komoda czy ciąg kuchenny nakryte blatem o organicznym kształcie sprawdzą się właściwie tylko we wnętrzach utrzymanych we wnętrzach rustykalnych czy w nurcie eko, to już drobne przedmioty, jak np. stolik, deska do krojenia czy właśnie taca, z powodzeniem mogą uatrakcyjnić również aranżacje nowoczesne i vintage, nawiązujące do stylów skandynawskiego, boho, wabi-sabi, japandi, urban jungle itp.

Wbrew pozorom łatwo jest zrobić taką tacę i nie trzeba mieć żadnych narzędzi poza młotkiem! Zależnie od wykorzystanych uchwytów, można nadać tacy określony charakter. Jest w czym wybierać, bo uchwyty mogą być przecież retro, nowoczesne, glamour albo wykonane samodzielnie.

Na tacy z plastra drewna można podawać niewielkie naczynia, serwować sery czy owoce, a także potraktować jako element kompozycji, w której właśnie taca będzie grała główną rolę – zobacz, na ile sposobów można zaaranżować tacę!

Drewno w organicznej formie
Autor: I. Dziedzicki, styl.: J. Musiałowicz Taca z plastra topoli z uchwytami w kształcie papryczek chili (Alicjaw krainiedrewna.pl) to efektowne uzupełnienie wyposażenia kuchni czy jadalni. Każda z tac, jakie powstają z plastra drewna, jest niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju. Doskonale więc nadaje także na zindywidualizowany prezent.

Taca z plastra drewna hand made – skąd wziąć potrzebne materiały i jak ją zrobić?

Postawą tacy jest oczywiście plaster drewna, który najprościej jest kupić. Jeśli nie ma w pobliżu tartaku czy stolarni dysponującej nie tylko deskami i belkami, ale także pniakami, najprościej jest kupić potrzebny plaster w markecie budowlanym albo sklepie z materiałami i artykułami drewnianymi. Plastry i krążki drewna są też dostępne w internetowych sklepach , np. Plastry-drewna.pl czy na platformach, np. Allegro.pl.

Plastry można kupić różnej wielkości i grubości, z różnych gatunków drewna. Są z korą i bez niej oraz o kształtach bardziej regularnych, jak i fantazyjnych.

Z uchwytami meblowymi jest już mniejszy problem: warto wykorzystać te, które pozostały np. po wymianie uchwytów, kupić na pchlim targu efektowne starocia albo nowe – wyjątkowo atrakcyjnego kształtu. Można też zrobić je z kawałków starego skórzanego paska, fragmentu liny czy upleść z pasków pociętej niepotrzebnej bluzki czy poszewki...

Masz ochotę zrobić tacę z plastra drewna? Zobacz instrukcję wykonania krok po kroku – przygotowała ją Alicja Solarska, miłośniczka drewna, szefowa artystycznej stolarni Alicja w Krainie Drewna, instruktorka warsztatów stolarskich i tkackich.

Drewno w organicznej formie
Autor: I. Dziedzicki, styl.: J. Musiałowicz Zegar wiszący nad kominkiem powstał z plastra zmuszałej lipy (wykonanie: Alicjawkrainiedrewna.pl). Wystraczyło oczyścić drewno, dobrać mechanizm zegarowy ze wskazówkami (od kupienia na np. Dlazegarmistrza.pl, Atrix.pl, Abc-rc.pl, Allegro.pl) i je zamontować.

Dekoracje z plastra drewna – garść inspiracji!

Drewniany plaster to świetny punkt wyjścia dla stworzenia niepowtarzalnej ozdoby. Zależnie od potrzeb drewno wystarczy mniej czy bardziej oszlifować, usunąć albo zostawić korę, zaolejować albo pobielić. Taki kawałek drewna już sam w sobie może stać się pięknym dodatkiem, ale od naszej kreatywności zależy, jak go wykorzystamy...

  • Plaster drewna bez uchwytów może posłużyć jako deska do krojenia, patera, podstawka pod gorące naczynie. Cienki – sprawdzi się nawet jako podkładka pod talerz.
  • Plaster drewna o szczególnie fantazyjnym kształcie czy układzie słojów warto potraktować jako rzeźbę i po prostu położyć na blacie komody, oprzeć o ścianę itp.
  • Z plastra drewna można zrobić nie tylko tacę, ale także zegar ścienny, blat stolika.
  • Ułożone piętrowo i sklejone ze sobą plastry można wykorzystać jako kwietnik, podstawę pod rzeźbę, stolik pomocniczy.
  • Z plastrów różnej wielkości, ale tej samej grubości można stworzyć panel ścienny – trzeba je przykleić do ściany, np. silikonem montażowym. Najpierw na podłodze warto ułożyć wzór tak, by przestrzenie pomiędzy plastrami były jak najmniejsze.
  • Gruby plaster odpowiedniej wielkości po zamontowaniu kółek meblowych może się zamienić w mobilny stolik, kwietnik, podstawę lampy.