Projekt DIY. Wykorzystaj skórki i pestki awokado, jako barwik do tkanin i dzianin oraz na sto innych sposobów! Inspiracje i zdjęcia

2024-12-12 14:52

Kochasz jeść awokado? Świetnie – jest przecież tak zdrowe! Wyrzucasz pestkę i skórki? Źle! Możesz je wykorzystać na kilka sposobów i to w duchu zero waste! Są doskonałym barwnikiem do tkanin i dzianin, skórki mogą stać się nawozem, a pestki tworzywem dla rzeźbiarza, bazą dla maseczki odżywczej lub wzmacniającego preparatu, a przede wszystkim – mogą dać początek nowej roślinie. Zobacz, jak wykorzystać pozostałości po awokado!

Spis treści

  1. Bądź eko i zero waste – nie wyrzucaj odpadków po awokado do kosza
  2. Awokado wykorzystaj nie tylko jako przekąskę!
  3. Sztuka farbowania tkanin i dzianin barwnikiem z awokado – sprawdzone rady
Projekt DIY: farbowanie dzianiny barwnikiem z awokado – M. Szymańska i K. Markiewicz-Lubańska z Zyjpieknie.pl
Autor: Kamila Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: Maria Szymańska Obie oraz nasze rodziny kochamy awokado i często wykorzystujemy je w kuchni – mówią Maria Szymańska, stylistka, autorka projektów DIY (z lewej), oraz Kamila Markiewicz-Lubańska, fotografka, z Zyjpieknie.pl. – Ilość skórek i pestek, czyli pozostałości po naszych ucztach, sprawiły, że zaczęłyśmy się zastanawiać, jak je wykorzystać. Po prostu kochamy wszystko przerabiać i nic nie marnować! Nasze motto to być eko i życie według zasady zero waste. Staramy się jej trzymać w codziennym życiu. Im mniej wyrzucamy, tym lepiej dla nas i planety.

Bądź eko i zero waste – nie wyrzucaj odpadków po awokado do kosza

– Jeśli tak jak my lubisz awokado, mamy dla ciebie propozycję wykorzystania pozostałości po nim w duchu zero waste – mówią Maria Szymańska (stylistka i autorka projektów DIY) i Kamila Markiewicz-Lubańska (plastyczka i fotografka/Wnetrzawobiektywie.pl) z ekobloga Zyjpieknie.pl. – W naszych domach bardzo często na stół trafia awokado, a wraz z nim do kosza szły tony skórek i pestki. Jak wiecie kochamy ideę zero waste i w ogóle przyrodę. Staramy się maksymalnie ograniczyć ilość śmieci oraz jak najmniej przyczyniać się do tworzenia śladu węglowego itp., a przy tym… też dobrze się bawić! Dlatego zaczęłyśmy kombinować, czy można wykorzystać skórki i pestki awokado. A jak już zgłębiłyśmy temat, okazało się, że możliwości jest bardzo dużo. 

Awokado wykorzystaj nie tylko jako przekąskę!

Mówiąc, że awokado to samo zdrowie, zwykle mamy na myśli miąższ. To oczywiście prawda, bo jest bogate w błonnik oraz korzystnie działające kwasy tłuszczowe, a także jest m.in. doskonałym źródłem potasu, luteiny, błonnika, kwasu foliowego i witamin A, E, B i C. Wszystko to sprawia, że przeciwdziała zaparciom, pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną organizmu oraz usprawnia pracę wątroby i wchłanianie substancji odżywczych w jelitach. Ma także silne działanie przeciwzapalne. Warto więc jadać go naj najczęściej. Na tym się jednak możliwości awokado nie kończą. Pestki i skórki można wykorzystać na wiele sposobów:

  • Z pestki zrób proszek do przyprawiania. Warto wiedzieć, że sama pestka także zawiera dużo cennych substancji, w tym np. przeciwutleniaczy, (głównie polifenoli i flawanoli), błonnik, aminokwasy, potas i magnez oraz witaminy A i E. Pestka z awokado może być wykorzystywana w leczeniu zakażeń bakteryjnych i wirusowych, wzmacnia także układ odpornościowy. Można ją roztłuc albo pokroić w plasterki, a potem wysuszyć w suszarce do grzybów, piekarniku albo na kaloryferze i zmielić na proszek. Ma on lekko gorzkawy smak, ale dodawajmy do potraw w niewielkiej ilości jest niewyczuwalny, za to danie zyskuje na walorach prozdrowotnych.
  • Skórki i pestki jako barwnik. Pokrojone pestki skórki ususz i przechowuj w płóciennym woreczku w suchym miejscu. Z nich gotuje się wywar, który jest doskonałym barwnikiem – więcej na ten temat w osobnym akapicie.
  • Pestka jako materiał dla prób rzeźbiarskich. Ostrym dłutkiem można popróbować swoich sił w rzeźbiarstwie, tworząc miniaturowe figurki i reliefy. Można pokusić się i spróbować zrobić z połówki pestki stempel, jak z kartofla (będzie znacznie trwalszy).
  • Pestka jako baza dekoracji. Wysuszone pestki ułóż w szklanym naczyniu albo drewnianej misie, aranżując ekodekorację. Wysuszone zawijaj w sreberka i złotka, dodaj zawieszkę i zawieś na choince. Pestki wsuń w „tunel” uszyty np. ze starej sukienki czy T-shirtu, które miały trafić na śmietnik i zrób wianek. Każdą z pestek oddziel od drugiej, ściągając materiał wstążeczką albo sznurkiem...
  • Ze skórek zrób nawóz do roślin doniczkowych: wysuszone sproszkuj i posypuj ziemię w doniczkach. Jeśli masz ogródek, skórki po obraniu owocu możesz na bieżąco zakopywać w ziemi.
  • Zobacz poniżej kilka inspirujące pomysłów, jak można wykorzystać skórki i pestki awokado.

Sztuka farbowania tkanin i dzianin barwnikiem z awokado – sprawdzone rady

  • Skórki i pestki z awokado to doskonały barwnik. Zbieraj je z kolejnych obieranych owoców. Pestki pokrój w plasterki, a skórki na małe kawałki wysusz w suszarce do grzybów, piekarniku albo na kaloryferze. Przechowuj je w płóciennym woreczku albo papierowej torbie w suchym miejscu. Gromadzenie ich ma sens, gdy zamierzasz farbować duże rzeczy, np. pościel, zasłony itp., bo będziesz potrzebować sporo barwnika.
  • Farbuj tylko tkaniny i dzianiny naturalne – wtedy uzyskasz najlepszy  efekt. Możesz też eksperymentować i z innymi materiałami, ale rezultat jest mniej przewidywalny.
  • Farbuj ubrania i tekstylia domowe. Zacznij swoją przygodę od rzeczy, na których ci nie zależy albo mają trafić na śmietnik – jeśli coś pójdzie nie po twojej myśli, nie będziesz żałować, a nabierzesz doświadczenia.
  • Możesz farbować kupony materiału oraz samą włóczkę w pasmach.
  • Barwnik z pestek i skórek awokado uzyskasz, gotując z nich wywar. Zalej wsad zimną wodą i gdy się zagotuje, zmniejsz ogień i gotuj, do czasu, aż uzyskasz roztwór o oczekiwanym zasyceniu. Wywar odcedzony przez sito nadaje się do użytku. Odcedzone skórki i pestki możesz wygotować raz jeszcze.
  • Jeśli nie wykorzystasz naraz całego barwnika, wrzący zlej co słoików, zakręć i postaw do góry dnem. Ostudzone odwróć i schowaj. Tak „zawekowany” może w chłodnym miejscu poczekać na kolejne farbowanie nawet kilka tygodni.
  • Im większą rzecz chcesz ufarbować, tym więcej potrzebujesz wywaru.
  • Kolory, jakie możesz uzyskać z barwnika z awokado, mogą być różne od przepięknych odcieni beżów, moreli, przez blady, pudrowy i brudny róż, aż po mocny, ciepły róż i koral, a nawet sepię i brąz!
  • Każda tkanina i włóczka (nawet w obrębie danego gatunku) przyjmuje barwnik inaczej. Na zdjęciu poniżej widać różnice w odcieniu próbek. Ta o grubych oczkach to bawełna, ta ombre moczyła się tylko chwilę, a ta najciemniejsza leżała w wywarze całą noc. Widzicie więc, że odcień w dużej mierze zależy od typu przędzy i długości namaczania, dlatego gorąco namawiamy do eksperymentów! Daje to dużo radochy!Trzeba więc eksperymentować.
  • Efekt farbowania zależy od pięciu głównych czynników: rodzaju tkaniny i włóczki, stopnia nasycenia wywaru i tego, czy materiał został zanurzony w wywarze suchy czy mokry oraz czasu farbowania.
  • Przed docelowym farbowaniem dobrze jest ufarbować próbkę.
  • Zanurzaj tkaniny i dzianiny suche albo najpierw namoczone w wodzie (możesz uzyskać zupełnie inne efekty). Jeśli wkładasz do wywaru materiał wilgotny, upewnij się, że każdy jego skrawek jest dobrze zmoczony, potem lekko wyżmij.
  • Zanurzaj rzeczy całkowicie i co jakiś czas je ugnieć, zmień ich położenie, przełóż itp. – oczywiście rękoma w rękawiczkach.
  • Eksperymentuj z farbowaniem, np. przed zanurzeniem rób supełki albo miejscami zawiązuj tkaninę gumką, a powstaną koncentryczne, abstrakcyjnie cieniowane wzory.
  • Efekt ombre uzyskasz, stopniowo wsuwając do roztworu fragment rzeczy, np. rękawy swetra, tak, by kolor sam się „dociągnął resztą sił”  do wybranej wysokości.
  • Ufarbowanie rękawów, kołnierzyka czy oddzielnie zrobionych i naszytych potem kieszeni swetra albo ścierki czy obrusa to prosty sposób na odświeżenie opatrzonej rzeczy czy ukrycie powstałych wad (cera, plama itp.).
  • Farbowanie dające efekt ombre to znakomity sposób na zamaskowanie wad dzianiny czy tkaniny albo trwałych plam. Cieniowane zabarwienie, czyli ombre doskonale je ukryje. Co więcej – uzyskuje się jedyny w swoim rodzaju niepowtarzalny efekt.
DIY: farbowanie dzianiny barwnikiem z awokado – instrukcja wykonania (6)
Autor: K. Markiewicz-Lubańska/Wnetrzawobiektywie.pl, styl.: M. Szymańska 6. Ponownie sprawdź, jak kolejna próbka przyjmuje kolor. To ważny moment! Zanurz ją w wywarze na jakiś czas, np. pół godziny, wyjmij, lekko wyżmij, pozostaw do wyschnięcia i – sprawdź odcień. W razie potrzeby zanurz ponownie itd., aż do czasu uzyskania pożądanego efektu. Ma znaczenie to, czy zanurzasz próbkę suchą czy mokrą i czas zanurzenia. Zapamiętaj sekwencję, gdy efekt cię zadowoli, i powtórz ją z rzeczą, którą chcesz docelowo ufarbować. Wtedy jest największe prawdopodobieństwo uzyskania podobnego rezultatu. Poeksperymentuj też z próbkami różnych dzianin i tkanin oraz czasem farbowania – przyda ci się przy kolejnym projekcie. Wnioski zapisz, bo po pewnym czasie możesz je zapomnieć albo pomylić próbki.
Nasi Partnerzy polecają