Dekoracje do domu
Materiał sponsorowany
Dobrze urządzony dom powinien być nie tylko wygodny, wyposażony w ergonomiczne meble i sprzęty, ale też pasujący do naszych zainteresowań i stylu życia. Dużą rolę w aranżacjach wnętrz pełnią dekoracje – ozdoby na ścianę, dekoracje stołu, do kuchni, łazienki, sypialni czy pokoju dziecięcego. Odpowiednio dobrane dekoracje do domu wnoszą przytulność, podkreślają charakter stylizacji. Wcale nie musi być ich dużo, ani też nie muszą nadwerężać domowego budżetu.
Właśnie dekoracje do domu i dodatki bardzo często są tym, co przykuwa największą uwagę w telewizyjnych programach wnętrzarskich czy na stronach z ofertami mieszkań. Architekci wnętrz posługują się nimi, by przykuć uwagę obserwatora lub podkreślić zamierzony efekt końcowy. Jeśli marzy nam się pięknie urządzony dom, warto zwrócić na to uwagę – i nie chodzi tu o przypadkowe rozmieszczenie ozdób, lecz o dobieranie i eksponowanie rzeczy w bardzo przemyślany sposób. Tak, aby zachować spójną aranżację pasującą do stylu naszego mieszkania. Jak zatem otrzymać ładną kompozycję w konkretnych pomieszczeniach?
Dekoracje w pokoju dziennym
Salon to główne pomieszczenie, w którym mamy ogromne pole do popisu. Tu możemy zabłysnąć naszym wyczuciem smaku i podkreślić własną osobowość. Aby ten pokój reprezentował odbicie nas samych, powinien być harmonijny. Nie przesadzajmy z miksowaniem trendów i detali, gdyż istnieje bardzo cienka granica między eklektyzmem a kiczem. Na początek warto skupić się na tym, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń – optyczne sztuczki pozwalają oszukać zmysł wzroku. Jeśli w salonie jest mało miejsca, podłoga nie powinna być zastawiona sprzętami i meblami. Powieśmy na ścianach półki i wypełnijmy je książkami i drobnymi bibelotami – im mniej, tym lepiej. Zadbajmy również o okna, które w aranżacjach wnętrz są często traktowane po macoszemu. Warto postawić na efektowne zasłony i firany, rolety rzymskie lub drewnianą obudowę, która będzie służyła jako dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy.
Poduszki, tekstylia i inne dodatki
Przytulną atmosferę tworzą również poduszki – akcenty kolorystyczne mogą uzupełniać paletę barw, które zostały użyte na ściany lub zasłony. Jeśli decydujemy się na wystrój egzotyczny, wybierzmy poszewki z motywem roślinnym, ustawmy w rogu pokoju monstery i inne kwiaty, a na stoliku kawowym postawmy dekoracyjny talerz z kwiatami. W obecnych trendach mamy np. dekory i tekstylia z motywem holenderskim, balijskim czy boho. Wybierając styl skandynawski lub glamour postawmy na monochromatyczne dodatki, czyli czarno-białe poduszki, dywan ze wzorem marokańskiej koniczyny i lampę z czarnym kloszem. Możemy też miksować style, np. połączyć srebro i kryształy z minimalistyczną prostotą, albo porcelanowe rzeźby z surowością loftu. Nie trzeba wyjaśniać, że w najmodniejszym stylu ostatnich miesięcy, czyli modern classic, główną rolę pełnią właśnie dodatki, takie jak zielona kanapa, poduszki z geometrycznym wzorem, wazony w kolorze butelkowej zieleni czy lustra z motywem słońca roztaczającego złote promienie. Ważne, by znaleźć swój własny klimat.
Najmodniejsze dodatki do sypialni
Ostatnimi czasy te dwa style wysuwają się na prowadzenie, jeśli chodzi o wnętrza. Dlaczego? Bo wreszcie można poszaleć z dodatkami – od srebrno-lustrzanych doniczek, po łapacze snów i pióra zdobiące ściany. Mając tak wiele propozycji, trudno zdecydować się na jeden konkretny styl. Wiedząc jednak, w jaki sposób łączyć pewne elementy, szybko dochodzimy do wniosku, w czym tak naprawdę gustujemy. Przykładowo, klimat boho tworzą w sypialni, takie dodatki jak narzuta z frędzlami, lniane zasłony, kosze z morskiej trawy czy egzotyczne figurki (Budda, flaming, ananas). Nie brak naturalnych materiałów, a także akcentów w kolorze złota i moreli. W takiej sypialni śmiało możemy powiesić na ścianie makramy lub ozdoby z piórami. Niebanalnym rozwiązaniem będą ratanowe meble, lustro z wikliną, poduszki w kwiaty oraz tapera z motywem roślinnym.
Osobiste akcenty, które tworzą klimat
Możemy mieć w domu najbardziej stylowe meble z najnowszej kolekcji, ale żadna komoda czy regał nie będą wyglądać dobrze bez dodatków. To właśnie one tworzą unikalny klimat i sprawiają, że nasze mieszkanie jest jedyne w swoim rodzaju. W poszukiwaniu własnego stylu można iść dwiema drogami. Pierwszą z nich jest korzystanie z gotowych rozwiązań, które podpowiadają nam katalogi wnętrzarskie czy inspirujące zdjęcia na stronach internetowych. Wtedy zwykle sięgamy po rzeczy obowiązujące w aktualnych trendach. Drugim sposobem jest personalizacja i bazowanie na wspomnieniach. Do dekoracji wnętrz wykorzystujemy wówczas rodzinne zdjęcia, pamiątki z podróży i wszystkie te rzeczy, które mają dla nas wartość sentymentalną. Oczywiście możemy mieszać nowoczesny styl z klasyką, której trzymamy się od lat. Dzięki temu nasze mieszkanie zyska własną osobowość i będzie naprawdę wyjątkowe.
Dodatki do nowoczesnej łazienki
Małe, praktyczne i bardzo dekoracyjne – tym powinniśmy kierować się, wybierając łazienkowe detale. Ich zakup powinien być przemyślany, gdyż moda szybko się zmienia, a towar słabej jakości niszczeje. Kolorystyka również powinna być jednolita – jeśli decydujemy się na drewnianą mydelniczkę, warto kupić pojemnik na pastę i szczoteczkę, a także klozetową szczotkę w tym samym stylu. W przypadku łazienki z oknem, można ciekawie zagospodarować parapet, np. postawić na nim porcelanowe ozdoby. To samo można zrobić z półką-murkiem nad sedesem, o ile oczywiście jest on zabudowany. Otwarte szafki i półki to idealne miejsca na wiklinowe koszyki, w których można utrzymać różne drobiazgi. Wiele łazienkowych akcesoriów niekoniecznie nadaje się do pokazywania, dlatego stylowe pojemniki będą dobrym miejscem na przechowywanie rzeczy mało atrakcyjnych wizualnie, np. wacików, podpasek i maszynek do golenia. Nie zapominajmy, że detale to sprytny sposób na odwrócenie uwagi od dużych elementów łazienki, która jest jeszcze przed remontem. Aby pomieszczenie stało się bardziej nowoczesne i eleganckie, postawmy na rośliny, które dobrze znoszą wilgoć. Obowiązkowo w efektownych doniczkach.
Zastanawiając się nad stylistyką łazienki, skoncentrujmy się na kolorze płytek ceramicznych. W trendach niezmiennie dominuje szarość, która świetnie komponuje się z drewnem oraz czarnymi elementami w typie loftu. Dekoracyjne przedmioty na odkrytych półkach będą personalizować wnętrze, a drewniane blaty ocieplą pomieszczenie. Chcąc pozostać w trendach, zdecydujmy się na okrągłe lustro w stylu lat 70. Aby pomieszczenie wyglądało estetycznie, zrezygnujmy zestawiania kosmetyków na wannie – zamiast tego zróbmy otwartą szafkę i tam trzymajmy akcesoria kąpielowe. Warunek jest jednak taki, że szafka powinna być blisko wanny, tak by wszystko było w zasięgu ręki.
Kuchenne akcesoria i dodatki
Kuchnia to temat rzeka, a ilość trendów w wyposażeniu czy dodatkach zdaje się nie mieć końca. Jest jednak kilka kluczowych rozwiązań, które warto brać pod uwagę w trakcie aranżacji. Bardzo funkcjonalne są wszelkiego rodzaju pojemniki na żywność i stojaki na blacie kuchennym. Dzięki temu przechowywanie rzeczy stanie się higieniczne, a my będziemy mogli cieszyć oko piękną kuchnią. Na rynku mamy wiele koszy, słoików i pudełek, np. pastelowych, srebrnych, miedzianych lub metalowych z elementami czerni i drewna. Jeśli lubimy gotować i piec, koniecznie zainwestujmy w akcesoria ze silikonu, takie jak foremki na muffinki, wałek do ciasta czy łopatkę. Tego typu gadżety często występują w energetycznych kolorach, dzięki czemu pichcenie jest jeszcze przyjemniejsze. Niezbędne w kuchni są również przyprawniki, w których możemy trzymać suszone zioła, sól, pieprz oraz przyprawy z dalekich krajów. Dobrą opcją jest trzymanie ryżu i makaronu w słoikach – są one różnej wysokości, dlatego bez problemu wsypiemy do nich nie tylko penne, ale także spaghetti.
Chcąc dodać kuchni przyjemnego i stylowego wyglądu, zainwestujmy w doniczki ze świeżymi ziołami, np. bazylią, miętą czy oregano. W ten sposób kuchnia będzie wyglądać domowo, a potrawy zawsze będą odpowiednio doprawione. Zioła możemy trzymać na parapecie lub zawiesić doniczki na specjalnych uchwytach. Równie ciekawym akcentem będą świeże kwiaty, takie jak sępolia czy hoja różowa – obydwa gatunki dobrze znoszą suche powietrze i półcień. Planując dodatki do kuchni zwróćmy również uwagę na szczegóły. Zamiast stawiać na zlewie zwykłą butelkę do mycia naczyń, przelejmy płyn do stylowego dozownika. Podobnie zróbmy ze ściereczkami – wybierzmy takie, które będą pasowały stylem do naszego pomieszczenia. Jednym z trendów są też kamienne solniczki i pieprzniczki, które warto mieć zawsze w pobliżu – ceramika i trójwymiarowa faktura to absolutny must have. Podobnie jak czajniki elektryczne inspirowane sztuką, np. porcelanowe, o strukturze plastra miodu czy z chromowanymi detalami. Im bardziej designerski model, tym więcej innowacji wewnątrz urządzenia.