Rolety rzymskie do kuchni i salonu - zdjęcia. Czy rolety rzymskie są praktyczne?

2024-05-16 21:36

Roleta rzymska do kuchni i salonu to świetny sposób na dekorację okna zamiast firanek. Są dekoracyjne, eleganckie i praktyczne, zapewniają prywatność i kontrolę nad światłem. Jaki materiał sprawdzi się najlepiej? Na czym wiesza się rolety rzymskie? Wybieramy najładniejsze rolety rzymskie do kuchni i salonu.

Spis treści

  1. Nowoczesne rolety rzymskie do kuchni i salonu
  2. Jaki materiał na rolety rzymskie?
  3. Rolety rzymskie - mechanizm podnoszenia
  4. Jak zamontować rolety rzymskie?
  5. Montaż rolety rzymskiej do sufitu
  6. Montaż rolety rzymskiej do ściany, czyli na nadprożu
  7. Montaż rolety rzymskiej do okna
  8. Rodzaje rolet wewnętrznych
  9. Jak czyścić rolety?

Rolety rzymskie zapewniają prywatność w ciągu dnia, jednocześnie wpuszczają światło do wnętrza, podobnie, jak lekkie firany i zasłony z woalu, bawełny czy lnu. Wybierając rolety rzymskie, staraj się zachować równowagę pomiędzy kolorami i wzorami a pozostałymi elementami wystroju wnętrza.

Nie musisz rezygnować z zasłon – świetnie się wzajemnie uzupełniają, zwłaszcza jeśli obie dekoracje są wykonane z tkanin skoordynowanych, czyli w tej samej kolorystyce, ale z różnymi wzorami.

Nowoczesne rolety rzymskie do kuchni i salonu

Rolety rzymskie to eleganckie i funkcjonalne okienne osłony, które nadają wnętrzom stylowy wygląd. Doskonale sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i w salonie, zapewniając prywatność, kontrolę nad światłem, są bardzo dekoracyjne. Są wygodne w obsłudze i mają ciekawszą formę niż klasyczne rolety - rolety rzymskie mogą być wykonane z dowolnie dobranych tkanin. 

Wygodna obsługa oraz miękkość tkaniny nadającej wnętrzom przytulność — to już dwa powody, które zachęcają do zawieszenia rolet rzymskich w oknach. Taka dekoracja sprawdzi się pomieszczeniach, w których brakuje miejsca na zasłony. Inna zaleta jest ich dekoracyjność. Tylko od naszej fantazji zależy, w ile fałd się złożą rolety rzymskie po podniesieniu i jak zostaną wykończone.

Roletami rzymskimi nie należy przesłaniać okien szerszych niż 2 m - nie będą się na nich ładnie układały, trudno też dostać tkaninę odpowiedniej szerokości. Takie rolety nie zaciemnią idealnie pomieszczenia - ponieważ zawiesza się je nad oknami, nie przylegają ściśle do szyb i światło może wnikać do wnętrza przez szpary między nimi a oknem.

Jaki materiał na rolety rzymskie?

Na rolety rzymskie nadają się wszelkie tkaniny syntetyczne, a także lniane czy bawełniane płótna. Wybierając materiały grubsze, trzeba pamiętać o ich ciężarze, a także o tym, że im tkanina grubsza, tym gorzej się układa. Z pewnością nie nadają się na rolety rzymskie materiały wełniane, grube obiciowe, żakardy.

Rolety rzymskie do kuchni i salonu, lepiej wyglądają  gdy są uszyte z gładkich tkanin lub z regularnym wzorem geometrycznym, podczas gdy proste dobrze prezentują się wykonane z materiałów wzorzystych, z motywami florystycznymi.

Na dekoracje okien o słonecznej wystawie dobrze jest wybrać tkaniny syntetyczne, bo ich barwy mniej blakną, a struktura jest odporniejsza na działanie promieniowania niż naturalne włókna. Materiał syntetyczny lub zmywalny to także dobry wybór do rolet rzymskich przeznaczonych do kuchni, jest prostszy do czyszczenia. Gdy wybieramy materiały rolet rzymskich o bardzo jasnych kolorach, na których szybciej widać kurz, zadbajmy o to, by można je było łatwo prać.

Jeśli chcesz uszyć samodzielnie rolety rzymskie, do ich wykonania potrzebne będą, oprócz typowych zdolności majsterkowicza, także umiejętności krawieckie, ale na podstawowym poziomie. Lewa strona rolety (od okna) może mieć dodatkowo podszewkę ukrywającą mechanizm podwijający lub nadającą rolecie dodatkowe właściwości - blackout (zaciemniające), thermo (odbijające energię słoneczną).

Rolety rzymskie - mechanizm podnoszenia

Rolety rzymskie: woalowe i materiałowe, dzielą się także ze względu na rodzaj systemu podnoszącego. Możemy podnosić je przy pomocy mechanizmu sznurkowego i koralikowego. Ten drugi jest bardziej wytrzymały, dlatego zazwyczaj stosuje się go do większych i cięższych dekoracji okna. Mechanizm sznurkowy jest tańszy i zalecany dla rolet rzymskich z woalu, które są zwykle mniejsze i lżejsze.

Rolety rzymskie można też podnosić za pomocą mechanizmu elektrycznego. Ten rodzaj podnoszenia sprawdzi się lepiej w salonie. W kuchni warto rozważyć opcję manualną ze względu na łatwość obsługi i mniejszą podatność na uszkodzenia.

Jak zamontować rolety rzymskie?

To, jak ustalić rozmiar rolety, zależy od rodzaju i miejsca jej umocowania:

  • na ścianie lub suficie – zmierz szerokość wnęki okiennej i dodaj po minimum 5 cm z każdej strony. Wysokość – od miejsca, w którym roleta być zamontowana do parapetu lub podłogi (w przypadku okien balkonowych).
  • na ramie okna – zmierz szerokość szyby i dodaj po 2 cm z każdej strony. Wysokość rolety to wysokość skrzydła okna.
  • na karniszu - roleta musi mieć tzw. szelki. W razie potrzeby będzie można powiesić na nim firanki lub zasłony. Aby odpowiednio zamontować karnisz, potrzebujesz dodatkowych min. 30 cm po obu stronach okna.

Montaż rolety rzymskiej do sufitu

Najbardziej popularnym sposobem montażu rolet rzymskich jest montaż do sufitu. Ten sposób zamontowania rolety powiększa optycznie pomieszczenie. Odległość między sufitem a ramą okna powinna wynosić minimum 30 cm, aby bezproblemowo otworzyć okno po zwinięciu rolety.

Roleta powinna być zamontowana w takiej odległości od ściany, aby bez przeszkód można było ją całkowicie rozwinąć. Mechanizm można ukryć pod maskującą listwą przysufitową.

Montaż rolety rzymskiej do ściany, czyli na nadprożu

Rolety rzymskie montujemy do ściany, gdy mamy odpowiednio wysokie nadproże. W przypadku rolet do 150 cm wysokości, odległość od górnej ramy okna powinna wynosić około 20 cm, a przy dłuższych roletach do 220 cm - około 30 cm. To minimalna odległość wymagana, aby bez problemów otworzyć okno po zwinięciu rolety.

Montaż rolety rzymskiej do okna

Najpopularniejszy i najprostszy sposób montażu rolet rzymskich, nie wymaga wiercenia i używania śrub, roleta może być zamontowana na ramie okna za pomocą bezinwazyjnych uchwytów. To rozwiązanie sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie ponad oknem nie ma wystarczającej przestrzeni do montażu.

Rolety rzymskie montowane do okna są tańsze i nie utrudniają otwierania lub uchylania okna. Ich wadą jest to, że zawadzają o wnękę okienną i utrudniają otwieranie okna w pełnym zakresie z uwagi na cały system zamontowany na ramie okna (ma określoną grubość).

Rodzaje rolet wewnętrznych

Jak wybrać roletę okienną, by była funkcjonalna i zdobiła wnętrze? Który model i jaka tkanina będą najlepsze jako wystrój okna w kuchni, w salonie lub w pokoju dziecka? Czy roleta ma być przede wszystkim elementem wystroju wnętrza, czy chcesz zapewnić sobie komfort w sypialni? Wybierając rolety, warto też wziąć pod uwagę to, jak często otwierane będzie okno i czy roleta może być narażona na zabrudzenia?

  • Rolety klasyczne to niedrogie i proste rozwiązanie. Taką zwijaną roletę można przytwierdzić do ściany, sufitu i ram okiennych (potrzebne będą specjalne uchwyty okienne) - ich montaż jest bardzo prosty. Na dole roleta zakończona jest kanałem obciążonym drewnianą listwą. Jeśli masz nietypowe okna – mieszkasz w kamienicy, lofcie lub w domu możesz zamówić roletę na wymiar.
  • Rolety rzymskie mogą być montowane do ściany lub sufitu, na ramie okna albo bezpośrednio na karniszu rurowym. Rolety rzymskie do kuchni i salonu wykonuje się z przeróżnych tkanin. Rolety uszyte z jasnych, półprzezroczystych tkanin, które przepuszczają dużo światła – pełnią funkcję nowoczesnej firany. Mogą wisieć solo lub zostać połączone z klasycznymi zasłonami. Rolety z tkanin dekoracyjnych, lekko zaciemniających będą stylową i praktyczną dekorację okna. Jeśli zależy Ci na całkowitym zaciemnieniu pokoju, wybierz ciemną, grubą tkaninę, wykonaną z grubej bawełny lub specjalnej tkaniny typu blackout. Taka roleta rzymska sprawdzi się w sypialni, pokoju dziecka i w pokoju z kinem domowym.
  • Rolety woalowe. Wykonane z gładkiego woalu lub gładkiej organzy, są dekoracyjne, lekkie i łatwe do uprania. Dzięki takim roletom kuchnia cały czas jest dobrze oświetlona, a aranżacja bardziej przytulna.
  • Rolety zaciemniające. Rolety rzymskie zaciemniające są idealne do sypialni, wykonane z tkaniny typu blackout, blokującej promienie słoneczne w 95%. Latem zapewnią przyjemny chłód w pokoju, w dni wolne pozwolą dłużej pospać.
  • Rolety dzień-noc. Rolety rzymskie duo to idealne rozwiązanie, gdy chcemy połączyć klasykę, jaką jest dobrzy znany duet zasłony plus firana, z nowoczesnością. Rolety rzymskie typu dzień-noc wykonane są z dwóch warstw – lekkiej woalowej, która pełni funkcję firany oraz lekko lub mocno zaciemniającej tkaniny, która zasłania nam wnętrze. Te dwie części rolety można niezależnie od siebie podnosić tak, aby regulować ilość wpadającego światła według naszych potrzeb.

Jak czyścić rolety?

  • Rolety rzymskie dekoracyjne i woalowe pierzemy w pralce po wcześniejszym zdemontowaniu i rozbrojeniu sznurowania, używając programu do tkanin delikatnych.
  • Rolety klasyczne (zwijane) – wykonywane są z tkanin pokrywanych specjalną apreturą zabezpieczającą przed zabrudzeniami. Wystarczy przecierać je wilgotną szmatką.

Nowoczesny wystrój okna w kuchni. Jak udekorować okno w kuchni? Zdjęcia

Zabudowa kuchenna - od czego zacząć? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię
Nasi Partnerzy polecają