Rośliny w mieszkaniu: jak je wyeksponować we wnętrzu

2014-01-29 16:00

Rośliny w mieszkaniu to piękna ozdoba. Kwiaty doniczkowe oczyszczają powietrze, poprawiają nastrój i wróciły do wnętrzarskiej mody. Jak je ciekawie wyeksponować? Oto klika podpowiedzi dotyczących pielęgnacji roślin w mieszkaniu.

Spis treści

  1. Kwiaty w mieszkaniu: jak je eksponować
  2. Rośliny w mieszkaniu dla opornych
  3. WIĘCEJ: jak uratować storczyki, które usychają - WIDEO PORADNIK >>>

Rośliny w mieszkaniu to 100% zdrowia. To, że rośliny produkują tlen, wie każde dziecko. To jednak nie koniec ich dobroczynnego działania. Kwiaty w mieszkaniu wydzielając parę wodną, regulują poziom wilgotności, z powodzeniem zastępując nawilżacz. Mogą zapobiegać podrażnieniom błon śluzowych oraz skóry, a nawet alergiom, ponieważ są naturalną oczyszczalnią powietrza. Rośliny w mieszkaniu zwalczają znajdujące się w powietrzu bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Rozkładają wiele szkodliwych substancji chemicznych, m.in. amoniak wydzielany przez urządzenia biurowe oraz detergenty. O tym, jak skuteczne jest działanie roślin doniczkowych, przekonują laboratoria NASA. Szukając antidotum na wysoką toksyczność materiałów niezbędnych do budowy statków kosmicznych, stworzono listę 50 gatunków roślin, które najskuteczniej pochłaniają i neutralizują toksyny. W czołówce znalazły się palmy. Wniosek? Otaczajmy się zielenią w mieszkaniu!

Kwiaty w mieszkaniu: jak je eksponować

Nawet niepozorne rośliny w mieszkaniu prezentują się okazale, jeśli mają odpowiednią oprawę. I wcale nie musi pochodzić z działu ogrodniczego. Rośliny doniczkowe można wstawiać w dowolne pojemniki, które pasują do wnętrza: miłośnicy modnych barw mogą wybrać neonowy koszyk, zwolennicy eko – np. jutowy worek. W nurcie up-cyclingu (nadawania nowego życia starym przedmiotom) sposobem na ekspozycję roślin w mieszkaniu może być ustawienie ich na regale skomponowanym z drewnianych skrzynek. Ale czy kwiaty doniczkowe mogą się obyć bez doniczek? Mogą. Chcesz zadziwić gości – hoduj rośliny bez doniczki. Zastanawiasz się, jak je podlewać? Raz na kilka dni (w zależności od potrzeb konkretnej rośliny) należy zanurzyć bryłę ziemi z korzeniami w misce z wodą. Po kilkunastu minutach ziemia nasiąka. Bez doniczki i ziemi obywają się niektóre epifity, takie jak oplątwa, na korze można też hodowac storczyki. Wystarczy im spryskiwanie lub wilgoć czerpana z powietrza.

Rośliny w mieszkaniu dla opornych

Masz skłonność do zamieniania roślin doniczkowych w mieszkaniu w suszki? Są sposoby, by i twoje mieszkanie się zazieleniło.

1. Kup doniczkę, która będzie pamiętała o nawadnianiu. Na rynku dostępna jest cała gama samopodlewających modeli z pojemnikiem na zapas wody. Tańszym sposobem jest umieszczenie w doniczce odwróconej butelki z wodą.

2. Wybierz gatunki roślin doniczkowych odporne na trudne warunki. To nie muszą być kaktusy. Roślin w mieszkaniu, które przez długi czas obywają się bez podlewania, jest więcej, np. magazynujące wodę sukulenty (gruboszowate), wśród nich popularna sansewieria, nolina, dracena i drzewko szczęścia. Inne gatunki zdolne przetrwać dłuższe okresy zaniedbania to należące do rodziny obrazkowatych zielistka, zamiokulkas, monstera, anthurium czy aglaonema.

3. Wciągnij się. Skoro nie pamiętasz o swoich roślinach, to widocznie z żadną nie udało ci się zaprzyjaźnić. Kiedy którąś polubisz, będziesz do niej często zaglądać. Polecamy samodzielnie wykonane miniterrarium – przetrwa suszę i skradnie serca domowników. Rosnące pod kloszem sukulenty nie potrzebują wiele troski. Miniogródki przetrwają wyjazd służbowy i urlop, a doglądanie ich sprawia tyle przyjemności, że może uzależnić.

WIĘCEJ: jak uratować storczyki, które usychają - WIDEO PORADNIK >>>

Nasi Partnerzy polecają