Rośliny we wnętrzach – eksponuj je efektownie. Oto nasze porady, inspiracje i mnóstwo zdjęć

2024-08-22 14:55

Rośliny we wnętrzach nie tylko je zdobią, ale także poprawiają jakość powietrza, dają nam dobrą energię, sprawiają, że dom nabiera ciepła i staje się przyjazny. Rośliny można eksponować na wiele sposobów, nie tylko ustawiając je na parapecie. Podpowiadamy, jak zamienić wnętrze w małą dżunglę i jak uzyskać najlepszy efekt. Poniżej pomysłowe aranżacje z roślinami w roli głównej i sprawdzone porady.

Spis treści

  1. Żywe rośliny w domu – dodatek supermodny i zdrowy!
  2. Rośliny, które szczególnie poprawią jakość powietrza w domu
  3. Jak eksponować rośliny we wnętrzu – najważniejsze zasady
  4. Jak eksponować bardzo duże rośliny we wnętrzu – potraktuj je jak rzeźby!
  5. Jak eksponować średnie i małe rośliny we wnętrzach – twórz kompozycje
  6. Rośliny doniczkowe we wnętrzach – tych błędów nie popełnij!

Żywe rośliny w domu – dodatek supermodny i zdrowy!

Rośliny w domu wpisują się szczególnie wyraźnie w aktualne trendy, czyli styl biophilic, eko czy boho, których popularność wynika m.in. z naszej tęsknoty za życiem prostszym, mniej naładowanym bodźcami, bliżej natury. Rośliny w ogóle odgrywają ważną rolę w projektowaniu wnętrz bez względu na wybraną konwencję.

Żywe rośliny oczyszczają powietrze z toksyn, dostarczają tlen, redukują ilość dwutlenku węgła, poprawiają poziom wilgotności powietrza. Zieleń to kolor życia, daje nadzieję na słoneczne jutro, uspokaja, koi zmęczony wzrok. Są też po prostu bardzo dekoracyjne!

Wnętrza z roślinami odbieramy jako bardziej przytulne i nam przyjazne. Lepiej się w nich czujemy, szybciej odstresowujemy i wypoczywamy.

Rośliny, które szczególnie poprawią jakość powietrza w domu

Wszystkie rośliny, w tym domowe, mają pozytywny wpływ na powietrze, nawilżając je i oczyszczając ze szkodliwych substancji oraz natleniając.  Do grona szczególnie zasłużonych należą: paprocie, skrzydłokwiat, zielistka, bluszcz pospolity, fikusy, draceny, palmy, sansewierie.

Sprawdź także: Rośliny doniczkowe, które oczyszczają powietrze. Musisz je mieć w domu!

Jak eksponować rośliny we wnętrzu – najważniejsze zasady

  • Roślina może pięknie wyglądać nawet w minikawalerce. Wystarczy ustawić na półce jedną czy dwie doniczki lub zamocować wiszący kwietnik. Odpowiednio zadbane rośliny mogą się rozrosnąć, wtedy trzeba je będzie wymienić na mniejsze egzemplarze. Jeśli miejsca jest sporo – można pokusić się o stworzenie w domu prawdziwego ogrodu!
  • Rośliny nie muszą kwitnąć, by zdobić wnętrze. Te ozdobne z liści robią doskonałą robotę! Różnorodny pokrój, liście we wszystkich kształtach i odcieniach świetnie prezentują się zarówno w kompozycjach, jak i pojedynczo.
  • Aby rośliny dobrze się u ciebie czuły, a więc rosły i pięknie wyglądały, wybierz te, których wymaganiom będą najlepiej odpowiadać warunki twojego domu. Weź pod uwagę nasłonecznienie pomieszczeń, temperaturę oraz wilgotność powietrza.
  • Wybierając rośliny do kompozycji, grupuj je ze względu na wymagania, np. cieniolubne.To zagwarantuje ci sukces. Jeśli jedne wolą wilgotne podłoże, a drugie suche – trzymaj je w osobnych doniczkach.
  • Twórz z roślin przemyślane kompozycje albo eksponuj je pojedynczo, maksymalnie wykorzystując ich walory (uzupełniające rady poniżej w tekście).
  • Ciekawym pomysłem są wertykalne zielone ściany, które tworzy się np. z porostu chrobotek reniferowy. Można nim pokryć większą czy mniejsza powierzchnię, uzupełnić dodatkowo np. roślinami zwisającymi. Wersja mini? To jeden czy kilka obrazów do zawieszenia na ścianie (łatwo zrobić to samodzielnie – instrukcja krok po kroku). 
  • Nawet niepozorne zioła mogą zmienić kuchnię w oazę zieleni.
  • W domu możesz stworzyć salonową szklarnię, wykorzystując przeszkloną szafkę np. z IKEA. Zobacz artykuł o Oli i Przemku z Poznania, w którym szczegółowo wyjaśniają, jak zrobili z ikeowskiej witryny szklarnię.
  • Ostateczny efekt zależy jednak od tego, jak będziemy rośliny eksponować. Warto podkreślić ich urodę stylową osłonką, pomyśleć o ładnym kwietniku. Traktujmy rośliny nie jak przypadkowy dodatek, lecz jako integralny element wystroju.

Jak eksponować bardzo duże rośliny we wnętrzu – potraktuj je jak rzeźby!

Okazałe rośliny, jak starsze egzemplarze monstery dziurawej, bananowca, palm czy fikusów, zjawiskowo prezentują się samotnie. Umieszczone w pięknej donicy staną się zjawiskową dekoracją. Z powodzeniem można  mieć pojedynczy egzemplarz, który stanie mocną, wręcz architektoniczną ozdobą. Żeby ją maksymalnie wyeksponować, znajdź jej neutralne, raczej jednolite tło. Najlepiej będzie wtedy widać jej kształt oraz odcienie liści i pędów.

Z kolei z kilku dużych roślin mogą powstać efektowne kompozycje. Aby jednak prezentowały się doskonale, trzeba mieć na nie przestrzeń, bo stłoczone nie będą ładnie wyglądały i mogą zacząć chorować.

Polecamy: Duże rośliny doniczkowe. Oto najpiękniejsze kwiaty doniczkowe XXL

Marzysz choć o jednej okazałej roślinie, ale masz mało miejsca? Wybierz gatunek wolno rosnący, taki jak sagowiec, filodendron pierzasty, strelicja biała, albo rosnący w zwykłym tempie, lecz nadający się do formowania, np. szeflerę. Jeśli rośliny nie rosną zbyt szybko u ciebie (np. wnętrza są ciemne) – kup od razu sztukę wielkości połowy jej maksymalnego wzrostu.

Jak eksponować średnie i małe rośliny we wnętrzach – twórz kompozycje

Masz w domu sporo doniczek z małymi i średnimi roślinami? Nie stawiaj ich bez ładu i składu, bo to ani nie będzie służyć im samym ani urodzie wnętrza. O wiele lepiej prezentują się zestawione w ładne grupy i grupki.

Zestawiaj rośliny o podobnych wymaganiach. Twórz kompozycje, pamiętając, by większe egzemplarze umieszczać na drugim planie, a mniejsze na pierwszym. Jeśli wszystkie rośliny są podobnej wielkości, niektóre ustaw na podwyższeniu (wykorzystaj taboret, kilka cegieł jedna na drugiej, pieniek itp.). Wybieraj rośliny o różnych pokrojach (wzniesiony, kolumnowy, krzewiasty, płożący, płaczący czy zwisający), będą się doskonale uzupełniały. Nie zapomnij o wiszących kwietnikach – możesz je zamocować u sufitu, pod wysoką półką itp.

Modne rośliny we wnętrzach

Rośliny doniczkowe we wnętrzach – tych błędów nie popełnij!

  • Nie kupuj do domu roślin, kierując się modą! Roślina powinna się dobrze czuć u ciebie, więc najpierw dowiedz się, jakich warunków wymaga i czy możesz im sprostać. W przeciwnym przypadku pieniądze wyrzucisz w błoto.
  • Jeśli jesteś początkującym hodowcą roślin, zacznij od gatunków odpornych, mało wymagających. Sprawdzą się zwłaszcza: sanseweria (jest mnóstwo odmian), monstera dziurawa, szeflera, niektóre sukulenty. Zwiększysz swoją szansę na sukces.
  • Stworzonej przez siebie roślinnej kompozycji nie pozostawiaj samej sobie. Aby rośliny były ozdobą, trzeba o nie dbać. Regularnie je podlewaj, nazwoź i odkurzaj. Trzeba także je systematycznie czyścić z uschniętych liści oraz obracać, by równomiernie rosły.
  • Nie mieszaj z żywymi roślinami doniczkowymi sztucznych kiepskiej jakości. Od razu będzie się rzucało w oczy, że nie są naturalne i całość straci na wyglądzie. Możesz sztucznymi roślinami dyskretnie uzupełnić kompozycję, lecz powinny być doskonałą imitacją żywych (kwestie ekologiczne to już, oczywiście, inna sprawa...).
  • Nie przywiązujesz wagi do jakości doniczek? Duży błąd! Prawda jest taka, że w doniczkach z naturalnych materiałów rośliny lepiej rosną (plastik utrudnia zachowanie odpowiednich parametrów podłoża). Ważny jest także ich wygląd – te mało estetyczne sprawią, że roślina czy cała aranżacja straci na urodzie. Zadbaj więc o ładne doniczki albo osłonki, które będą harmonizować z wystrojem wnętrza.
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.