Ryby i rybki: motyw dekoracyjny nie tylko do wnętrz w stylu marynarskim
Moda na motyw ryb w urządzaniu wnętrz nie przemija. Nic dziwnego: jest efektowny, symboliczny i daje niezliczone możliwości dekoratorskie. Co więcej, ryby i rybki można śmiało wprowadzać nie tylko do aranżacji w stylu marynarskim.
Autor: materiały prasowe Laura Ashley
Odcienie błękitu oraz motywy ryb i innych wodnych stworzeń na tekstyliach i akcesoriach (Lauraashley.pl) wprowadziły do kuchni miły wakacyjny klimat. Zadbano też o naczynia w kształcie ryb. Jeśli jesienią nie będziesz chcieć się rozstać z rybnym wątkiem, skompletuj dodatki w szarościach, brązach, beżach i czerni, a będzie nadal stylowo!
Spis treści
- Ryby i rybki: motyw dekoracyjny znany od pradziejów
- Dekoracje z motywem ryb: gotowe pomysły
- Inspiracje marynistyczne: GALERIE ZDJĘĆ
Wizerunki ryb nie muszą być dosłowne. Czasem wystarczy sam zarys, np. oprawiony w ramkę, albo kształt wycięty ze sklejki czy drewna. Liczy się inwencja, z jaką zostaną użyte.
Ryby i rybki: motyw dekoracyjny znany od pradziejów
Ryby, a raczej ich wizerunki, od wieków są obecne w sztuce (najstarsze odwzorowanie ryby to malutka rzeźba mająca 5 tysięcy lat!), literaturze, religiach, a także w dekoratorstwie. Niezależnie od kultury zawsze były kojarzone pozytywnie: symbolizowały dobro, szczęście, płodność, życie. Czerpmy więc z tej tradycji, tym bardziej że moda na motywy ryb na tkaninach, naczyniach, tapetach ściennych itp. trwa od kilku sezonów. Zarybmy nasze domy! Niech ryby pojawią się na plakatach, grafikach, jako malunki na ścianach (stworzone za pomocą szablonów albo kredą ręką dziecka na farbie tablicowej) oraz tkaninach i z… tkanin (np. girlanda do pokoju malucha). Wykorzystaj naklejki, tapety (np. tylko pasy na części ściany) i naczynia. Twórz kompozycje pełne fantazji i… baw się dobrze!
.. Kropki i groszki: radosny motyw dekoracyjny >>>
.. Wzór paisley zawsze na topie! Jak go wykorzystać we wnętrzach? >>>
Dobra rada: jeśli chcesz ozdobić wnętrze pojedynczym dużym wzorem, dopasuj jego rozmiar do wielkości pomieszczenia. Powinno być na tyle spore, aby było odejście od ściany z dekorem, by móc widzieć go w pełnej krasie i docenić. Drobne wzory odnajdą się w każdym wnętrzu, ale uwaga – jeśli są to całe ławice ryb, lepiej zrezygnować z innych deseni i zmniejszyć liczbę przedmiotów, unikając tym samym chaosu.
Dekoracje z motywem ryb: gotowe pomysły
Lampion zrób to sam: szklany wazon lub słoik ozdób naklejkami lub za pomocą farb do szkła albo kredowymi. Wzór? Jeśli uważasz, że nie uda ci się namalować nic odręcznie, posłuż się szablonem.
Tapeta z rybkami: drobny wyrazisty wzór należy harmonijnie zestawić z kolorystyką w wystroju pomieszczenia. Nie powinien też mieć konkurencji – najlepsze będzie otoczenie oszczędne i stonowane.
Tkaniny z rybkami: szybki i tani sposób na metamorfozę wnętrza w klimacie wakacyjnym. Postaw na odcienie błękitu, motywy ryb, ale też innych stworzeń morskich. Do tkanin dobierz naczynia w kształcie ryb. Inne barwy pasujące do takiej konwencji? Biel, szarość, brąz, beż i czerń.
Talerze i akcesoria kuchenne: mogą być zdobione rybkami albo wyróżniać się ich kształtem. Oprócz talerzy przydadzą się rybne półmiski czy deski do krojenia. Część naczyń można też powiesić. W końcu do łask wraca zwyczaj dekorowania ścian talerzami!
Inspiracje marynistyczne: GALERIE ZDJĘĆ
Styl marynistyczny to sposób na wnętrze w letnim klimacie. Podstawowe kolory? Biel i różne odcienie błękitu. Sprawdź, jak ten styl prezentuje się w różnych odsłonach.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Właścicielce marzył się efektowny koralowiec, ale ponieważ prawdziwy jest pod ochroną, sięgnęła po doskonałą imitację. Oprawiony w ramę wygląda jak grafika.
Autor: Mariusz Bykowski
Na tę salonową, marynistyczną aranzację składa się pikowana sofa w przygaszonym, chłodnym odcieniu oscylującym między niebieskim i fioletem, poduszki z kotwicami i stolik kawowy z jasnego drewna. Nad całością górują dwie, geometryczne, designerskie lampy.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Większość mebli w tym pokoju dziecięcym wykonał stolarz na podstawie wskazówek właścicieli. Na przykład łóżko, które dzięki bulajom i sznurkowej siatce przypomina statek. Po drabinie można się wspiąć na „górny pokład”.
Autor: Studio Mohito
Ciekawe dodatki i wykończenia to najmocniejszy atut wnętrza.