Najpiękniejsze wielkanocne dekoracje z rzeżuchy. Jeśli twoja wykiełkowała, możesz je zrobić!

2024-03-28 12:09

Symbolami Wielkanocy są nie tylko jajka, zajączki, kwiaty i kurczaczki, ale także rzeżucha. Rzeżucha na Wielkanoc to obowiązkowy element każdego stołu. Dowiedz się, kiedy siać rzeżuchę na Wielkanoc, aby mieć pewność, że zdąży wykiełkować, oraz zobacz wielkanocne dekoracje z rzeżuchy.

Spis treści

  1. Kiedy siać rzeżuchę na Wielkanoc?
  2. Dlaczego rzeżucha jest zdrowa?
  3. Dekoracje z rzeżuchy: inspiracje
  4. Dekoracje z rzeżuchy. Zdjęcia i inspiracje

Kiedy siać rzeżuchę na Wielkanoc?

Aby mieć pewność, że rzeżucha zdąży wykiełkować przed Wielkanocą i stanie się ozdobą wielkanocnego stołu, należy wysiać jej nasiona tydzień wcześniej. Do ekspresowej uprawy rzeżuchy będziemy potrzebować płaskiego naczynia – może to być talerzyk, salaterka, miseczka. 

Rzeżuchę możemy wysiać również do bardziej oryginalnych "pojemników" - świetnie sprawdzą się do tego na przykład skorupki jajek, a właściwie ich połówki.

Wybrane naczynie wypełniamy watą lub ligniną i dobrze nawadniamy (tak, by cały materiał był nasiąknięty wodą). Wcześniej namoczone w wodzie nasiona rzeżuchy (robimy to, by nasiona „puściły” śluz) rozkładamy gęsto, ale równomiernie na przygotowanym podłożu i ustawiamy w jasnym i ciepłym  miejscu (na przykład na parapecie kuchennego okna).

Pamiętajmy, by codziennie zraszać kiełkujące nasiona rzeżuchy, by wata stale była dobrze wilgotna. Gdy z nasion wyrosną już rośliny, możemy już podlewać na podłoże.

Dlaczego rzeżucha jest zdrowa?

Rzeżucha  zawiera witaminy:

  • A
  • C
  • K
  • B2
  • B6
  • kwas foliowy

Rzeżucha to również źródło składników mineralnych:

  • wapnia
  • żelaza
  • magnezu
  • potasu
  • jodu
  • miedzi
  • manganu

Rzeżucha ma właściwości oczyszczające nasz organizm, poprawia apetyt i wspomaga trawienie, dobrze wpływa na przemianę materii, działa dezynfekująco na jamę ustną i układ pokarmowy.

Najlepiej spożywać świeżą rzeżuchę – można ją dodawać do sałatek bądź surówek albo posypywać nią kanapki. W okresie wiosennym to znakomite źródło witamin!

Dekoracje z rzeżuchy: inspiracje

Rzeżucha, jako wielkanocna ozdoba, ładnie będzie się prezentować w kolorowych skorupkach jajek, białej porcelanie, szklanych naczyniach i w towarzystwie innych wielkanocnych ozdób. Świetnym pomysłem jest posianie rzeżuchy do niewielkich jednakowych miseczek, które pasują do naszej świątecznej zastawy, i ustawienie ich przy nakryciu każdego gościa.

Można też zrobić większy stroik, którego podstawę stanowić będzie naczynie ze świeżą rzeżuchą udekorowaną niewielkimi gałązkami bazi i wydmuszkami z przepiórczych jajek. Dodatek świątecznych elementów zależy zresztą od nas samych – piórka, wstążeczki, pisanki, kwiaty – to wszystko może znaleźć się obok rzeżuchy w wielkanocnej dekoracji stołu.

Oprócz rzeżuchy przed Wielkanocą warto również wysiać młody owies, który również uznawany jest za jeden z symboli wiosennych świąt.

Dekoracje z rzeżuchy. Zdjęcia i inspiracje

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Pomysły na ozdoby wielkanocne na szydełku: jajka, koszyczki, zajączki i nie tylko

Rzeżucha i owies na wielkanocny stół

QUIZ. Co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole?

Pytanie 1 z 14
Na wielkanocnym stole nowe życie i odrodzenie symbolizują:
Nasi Partnerzy polecają
Więcej z działu - WIELKANOC

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany