Stół komunijny. Jak przygotować przyjęcie komunijne w domu?

2022-05-10 9:39

Maj jest dla wielu dzieci w Polsce miesiącem pierwszej komunii świętej. Dla wielu rodzin jest to niezwykle ważna uroczystość i sposobność do urządzenia przyjęcia. Jak urządzić stół, przy którym zbierze się rodzina, by świętować pierwszą komunię?

Aranżacja stołu w plenerze
Autor: Lubiana, materiały prasowe

Spis treści

  1. Jak udekorować stół komunijny?
  2. Obrus, bieżniki serwety na stół komunijny
  3. Zastawa na stół komunijny.
  4. Kwiaty na stół komunijny.
  5. Dekoracje na stół komunijny. Jakie dodatki wybrać?

Przyjęcie komunijne w domu to dobry wybór z kilku przyczyn. Po pierwsze jest to rozwiązanie tańsze niż wynajęcie lokalu i catering. Po drugie – dziecko, które powinno być naszym głównym obiektem zainteresowania podczas tej uroczystości, będzie prawdopodobnie czuło się lepiej we własnym domu niż w restauracyjnej sali. Po trzecie – wszystko możemy samodzielnie przygotować według własnych pomysłów.

Ponadto maj jest świetnym miesiącem, żeby urządzić – jeśli tylko mamy taką możliwość – przyjęcie na świeżym powietrzu. Jeśli tylko o to zadbamy, odpowiednio przygotowany stół zapewni uroczysty nastrój nawet w przydomowym ogrodzie.

Elegancka aranżacja stołu
Autor: Materiały prasowe Ćmielów

Jak udekorować stół komunijny?

Centralnym elementem wielu przyjęć jest stół. Jego dekoracja będzie kluczowa również w przypadku przyjęcia komunijnego. O czym warto pamiętać przy dekoracji stołu?

Żeby nie popaść w chaos, skupmy się na czterech punktach.

  • Pierwszym obszarem naszego zainteresowania niech będą tkaniny, to jest obrus, bieżniki i serwety.

  • W drugiej kolejności wybierzmy zastawę.

  • Następnie dobierzmy odpowiednie kwiaty na stół komunijny

  • i dopiero na końcu pomyślmy o dodatkach.

Aranżacja stołu
Autor: Lubiana, materiały prasowe

Obrus, bieżniki serwety na stół komunijny

Kiedy myślimy o komunii, prawie na pewno wyobrażamy sobie kolor biały. Jest to skojarzenie poparte bardzo długą i szeroką tradycją. Biały kolor kojarzy się również z chrztem świętym. Biel kojarzy nam się z niewinnością i czystością dzieci – wiele kultur, w których obecny jest katolicyzm, podtrzymuje tę tradycję.

Dlatego też obrus na zdecydowanej większości przyjęć komunijnych będzie nieskazitelnie biały. Trzeba przyznać, że jest to świetny, sprawdzony sposób, żeby dobitnie zaznaczyć uroczystą, podniosłą atmosferę wydarzenia.

Ponadto biały obrus świetnie komponuje się z wieloma innymi materiałami, które mogą znaleźć się na komunijnym stole – nie tylko z elegancką zastawą i sztućcami, o których niżej, lecz także z rozmaitymi bieżnikami, jeśli się na nie zdecydujemy.

Bieżniki w kremowych odcieniach albo lekkie z metalowymi nitkami dodadzą wystrojowi szyku i elegancji. Na tym etapie zaczniemy tym samym decydować o dodatkowych tonach kolorystycznych dekoracji stołu.

Elementem, który dopełnia nastrój uroczystości, są serwety. W ich przypadku możemy zdecydować się na fantazyjne wiązania albo eleganckie, srebrne lub złote pierścienie na serwety.

Aranżacja stołu
Autor: materiały prasowe

Biały obrus, choć dla wielu wyda się jedyną możliwością, nie jest obowiązkowy. Jeśli mamy taką chęć – możemy zdecydować się na nieco bardziej oszczędną dekorację. Sakrament eucharystii może się wszak kojarzyć z większą surowością. Możemy poszukać inspiracji w symbolice wielkoczwartkowej. Sięgnijmy wtedy na przykład po niebielony len.

Zastawa na stół komunijny.

Jeśli w całym wystroju komunijnego stołu idziemy w klasykę, wybór zastawy nie będzie stanowił problemu. Sprawdzą się eleganckie białe naczynia. Mogą mieć srebrne lub złote (myślmy o kontekście całego stołu) obramowania.

W kwestii sztućców wybór też jest dosyć jasny – srebrne lub złote sztućce będą najwłaściwsze. Jeśli chodzi o stylistykę sztućców – uzależnijmy ją od innych decyzji estetycznych.

Kwiaty na stół komunijny.

Nie ma drugiego tak przyjemnego dla zmysłów elementu dekoracji stołu na przyjęcie, jak bukiet świeżych kwiatów. Szczęśliwie pierwsza komunia przypada zazwyczaj na maj – umajenie stołu nie powinno zatem stanowić najmniejszego problemu.

Tradycyjna dekoracja stołu na komunię
Autor: agencjafree/living4media

Sięgnijmy bez wahania po kwiaty cięte z obfitymi częściami zielonymi, jak choćby konwalie. Na komunijnych stołach dominują rzecz jasna białe kwiaty: królują stokrotki, margerytki, frezje, rumianek, jasne piwonie. Te ostatnie szczególnie urokliwie prezentują się na stołach i są częstym wyborem także przy wystrojach ślubnych.

Nie pozwólmy sobie jednak na zbyt wiele, bo nawet najpiękniejsze kwiaty w zbyt dużej ilości będą stanowić przeszkodę dla gości. Zadbajmy o ich dostęp do półmisków i możliwość swobodnej rozmowy z osobą z naprzeciwka.

Dekoracje na stół komunijny. Jakie dodatki wybrać?

Pomyślmy o dodatkach w ostatniej kolejności. Nie tylko dlatego, że to nie one decydują o atmosferze wydarzenia, lecz również dlatego, że teraz – kiedy mamy już zastawę, bieżniki i kwiaty – zostało na nie niewiele miejsca. Dzięki temu unikamy ryzyka zastawienia stołu zbyt dużą liczbą ozdób.

Aranżacja stołu w plenerze
Autor: materiały prasowe Dekoria.pl

Jest jedna ozdoba, która najlepiej wywołuje jednocześnie poczucie ciepła i przytulności, a zarazem elegancji i uroczystości. Są to świece. Śmiało postawmy dopasowane do pozostałych elementów świece. Nie będą jednak ozdobą przesadnie efektowną, jako że większość komunijnych przyjęć odbywa się przecież w ciągu dnia.

Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór ozdób specjalnie przeznaczonych na przyjęcia z okazji pierwszej eucharystii. Znajdziemy podkładki z rysunkiem hostii, znajdziemy kielichy z pierwszymi literami imienia Jezusa po grecku, czyli ΙΗΣ. Znajdziemy też opatrzone odpowiednią symboliką serwety i obrusy.

Możemy też pomyśleć o podstawowej symbolice eucharystii i zdecydować się na zastosowanie chleba i winogron jako ozdoby. Być może jednak nie będziemy potrzebować już żadnych dodatkowych ozdób. Nie musimy wszak przypominać gościom, z jakiego powodu się zebraliśmy.

W całym zamieszaniu związanym z przygotowaniem przyjęcia postarajmy się nie zapomnieć o duchowym i rodzinnym wymiarze uroczystości. Zadbajmy o to, żeby przy stole przede wszystkim dobrze czuła się osoba, która jest powodem całego tego zamieszania.

Ile dać dziecku na komunię?