Stół wielkanocny w stylu nowoczesnym i tradycyjnym. Ozdoby wielkanocne na stół

2024-03-29 15:14

Szukasz pomysłów na aranżację stołu wielkanocnego? Mamy dla Ciebie kilka genialnych patentów, a także porady od eksperta. Zobacz, jak zaaranżować stół wielkanocny w stylu nowoczesnym, a jak w tradycyjnym.

Spis treści

  1. Stół wielkanocny - dekoracja
  2. Stół wielkanocny bez błędów — porady eksperta
  3. Stół wielkanocny w stylu nowoczesnym czy tradycyjnym?
  4. Co położyć na stół wielkanocny?
  5. Stroik wielkanocny na stół
  6. Obrus wielkanocny
  7. Aranżacja stołu wielkanocnego. Inspiracje
  8. Wielkanoc 2024. 4 trendy, które będą królowały w dekoracjach wielkanocnych w 2024 roku

Wielkanocne dekoracje stołów mogą być swojskie i przytulne lub nowoczesne. Łatwo je skopiujesz w swoim mieszkaniu. Ozdoby wielkanocne możesz kupić lub wykonać samodzielnie.

A jak uniknąć podstawowych błędów w dekoracji stołu wielkanocnego? Z pewnością straci wiele na swoim uroku, jeśli ozdoby na stole będą przeszkadzały gościom. Przesada w wielkanocnych dekoracjach nie jest wskazana! Zobacz, jak ozdobić stół na Wielkanoc.

Stół wielkanocny - dekoracja

Wielkanoc to święta, które są również celebracją wiosny, dlatego proponujemy radosny i lekki wystrój stołu wielkanocnego. Nakrycie stołu na Wielkanoc w nowoczesnej kuchni połączonej z jadalnią może być proste i naturalne, bez obrusa, ale z dominującym zielonym kolorem. Niezależnie od stylu aranżacji stół na Wielkanoc powinien być uroczysty.

Namawiamy, aby zastawę zaaranżować na białych lub zielonych obrusach. Od kilku sezonów modna jest dekoracja stołu wielkanocnego w pastelowych kolorach. W galeriach zdjęć prezentujemy stoły wielkanocne, które zostały ubrane z prostotą, ale elegancko. Dekorując wielkanocny stół, nie zapominajmy o ozdobach i kompozycjach z żywych kwiatów i roślin oraz pisankach, kurczaczkach, palemkach.

Sprawdź też: Jak zrobić kurczaczka na Wielkanoc z wełny

Soczysta zieleń trawy, kwiaty, rzeżucha i owies wprowadzą wiosnę i radosny nastrój do wielkanocnych aranżacji. Kluczem do dekoracji stołów na Wielkanoc powinna być tradycja, a więc niech nie zabraknie ozdób i potraw kojarzonych z Wielkanocą.

W wiklinowym koszyku możecie umieścić kolorowe pisanki, baba drożdżowa niech pięknie się prezentuje na ładnej paterze, upieczony baranek, rzeżucha, palemki, bazie, kurczaczki czy zajączki wielkanocne wprowadzą radosny klimat świąt. Połączenie bieli z zielenią kojarzy się z wiosną, przy takim wielkanocnym stole miło będzie świętować.

Sprawdź też: Jak zrobić baranka z masy solnej?

Stół wielkanocny bez błędów — porady eksperta

Warto zadbać, aby wielkanocny stół był pięknie i świątecznie udekorowany. Myli się jednak ten, kto myśli, że dekoracja stołu na Wielkanoc nie wymaga wprawy i wiedzy. Przeczytaj porady eksperta, a unikniesz kilku z nich!

1. Aranżując stół na Wielkanoc, nie zapominajmy o umiarze! Przy jego braku szybko zepsujemy najładniejsze i najpieczołowiciej przygotowywane nakrycie.

2. Kwiaty i świeczniki na stole wielkanocnym nie mogą przysłaniać twarzy biesiadników. Święta to okazja do spotkań z bliskimi, a stół jest po to, żeby przy nim zjeść  i spędzić czas na wspólnej rozmowie, bez wychylania się zza wysokich i zbyt okazałych kompozycji i dekoracji wielkanocnych.

3. Pamiętajmy o serwetkach dla gości. To nie tylko dekoracja wielkanocna, lecz także kwestia higieny. Chusteczki kładziemy po lewej stronie talerza obok sztućców, a nie pod nimi. Mogą też znaleźć się na talerzu.

4. Produkty sklepowe zawsze podawaj w naczyniach bez etykiet. Alkohole i napoje elegancko będą wyglądały w karafkach i dzbankach, chrzan w salaterce, a sos w sosjerce.

5. Koszyczek lub metalowy pojemnik na pieczywo zawsze wyłóż serwetką i nakryj, by nie tylko ładnie wyglądało, ale też nie obsychało.

6.  Do picia możesz przygotować uniwersalne kieliszki (do czerwonego wina używamy większe i pękate, do białego w formie tulipana, a pośredni to uniwersalny). Świetnie sprawdzą się wówczas jako szklanki do wody czy soków.

7. Nie pomyl ułożenia sztućców. Odpowiednie to: nad talerzem kładziemy łyżeczkę i widelczyk (rękojeść łyżeczki kierujemy w prawą stronę, widelczyka w lewą), po prawej stronie talerza kładziemy noże (ostrzem w lewo) oraz łyżki, widelce zaś po lewej stronie.

Stół wielkanocny w stylu nowoczesnym czy tradycyjnym?

Styl, w jakim jest urządzone mieszkanie, determinuje wystrój wielkanocnego stołu – to bezpieczne wyjście, bo gdy wszystko jest zgrane, całość wygląda doskonale. Możemy jednak zaszaleć w obrębie konwencji. Wiele zależy od charakteru posiłku i spotkania – jeśli ma być uroczyście, wyciągnijmy porcelanę, srebra (lub prawie srebra), pięknie rżnięte szkło i kryształy.

Niech na naszym wielkanocnym stole nie zabraknie eleganckich pisanek, np. w złote ornamenty albo wyklejanych perełkami. Jeżeli śniadanie wielkanocne czy podwieczorek będzie w gronie najbliższych i chcemy je potraktować na luzie, możemy przygotować aranżację stołu nawet z przymrużeniem oka. Warto np. zrezygnować z obrusa, a blat ozdobić płaskim naczyniem (np. forma do tarty, podłużna taca itp.), do tego koniecznie wiosenne kwiaty i pisanki.

Co położyć na stół wielkanocny?

Dodatki dekoracyjne pomogą nam udekorować stół adekwatnie do sytuacji. Czasem bowiem sytuacja wymaga uroczystej oprawy – tak jak podczas śniadania wielkanocnego, czasem wystarczy po prostu ładna zastawa, całkiem zwyczajna, ale przełamana drewnianymi lub błyszczącymi dodatkami. Jedno jest pewne: każda dekoracja stołu stanie się wyjątkowa dzięki świeżym kwiatom w wazonie.

Warto o tym pamiętać, bo kwiaty nie są dużym wydatkiem, zawsze mogą być inne, a po przyjęciu zostają z nami przynajmniej jeszcze przez tydzień. Śniadanie wielkanocne pod względem uroczystego charakteru stoi na równi z Wigilią. Wyjmujemy wtedy najlepszą zastawę, serwetki – koniecznie lniane, nie papierowe, półmiski, kieliszki i świeczniki. Dodatki dekoracyjne możemy zmieniać w zależności od pory roku i okazji.

Możemy także mieszać nowoczesne dodatki dekoracyjne kupione w sieciówkach z pamiątkami rodowymi, dlaczego nie? Stare srebrne sztućce będą znakomicie wyglądały w towarzystwie postarzanych wysokich świeczników. W eleganckiej dekoracji stołu nie może także zabraknąć obrusa lub eleganckiego bieżnika. 

Stroik wielkanocny na stół

Dowiedz się, jak zrobić stroik z rzeżuchy i gałązek wierzby, nowoczesny stroik wielkanocny, stroik wielkanocny na pniu brzozy czy z żywych kwiatów: Modne i nowoczesne stroiki wielkanocne 2024. 5 pomysłów na stroik wielkanocny

Obrus wielkanocny

Wielkanocne obrusy i bieżniki to eleganckie, ale i zabawne dodatki stołowe. Wybierz obrus z motywami wielkanocnymi, takimi jak jajka, króliczki, kurczaki, kwiaty czy kosze wiklinowe. Takie wzory dodadzą uroku i świątecznego klimatu. Jeżeli decydujesz się na styl nowoczesny możesz wybrać bieżnik, albo obrus, w kolorach wielkanocnych, czyli stawiamy na jasne odcienie niebieskiego, zieleni, różu i oczywiście koloru żółtego.

Możesz również zdecydować się na spersonalizowany obrus wielkanocny, który będzie zawierał imiona lub inicjały członków rodziny albo życzenia wielkanocne. Zwolennikom tradycji polecamy obrusy ozdobione haftami czy koronkami, które dodają elegancji i wyjątkowego uroku wielkanocnej aranżacji stołu.

Aranżacja stołu wielkanocnego. Inspiracje

Zobacz zdjęcia z inspiracjami na wielkanocne dodatki i dekorację stołu. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Wielkanoc 2024. 4 trendy, które będą królowały w dekoracjach wielkanocnych w 2024 roku

Czym różnią się hiszpańskie tradycje wielkanocne od polskich?
Nasi Partnerzy polecają
Więcej z działu - WIELKANOC

Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany