Stroiki bożonarodzeniowe na stół: inspiracje. Jak zrobić stroik świąteczny ze świecą?

2024-11-20 15:42

Eleganckie stroiki bożonarodzeniowe to stylowe dekoracje, które wprowadzają do wnętrza magię świąt. Doskonale prezentują się na stole, ale równie dobrze mogą zdobić drzwi, parapety czy komody, dodając uroku każdemu zakątkowi domu. Jak wykonać stroik świąteczny? Czym udekorować wigilijny stół? Oto inspirujące, nowoczesne pomysły na łatwe w przygotowaniu stroiki, które pasują nie tylko do świątecznego stołu.

Spis treści

  1. Z czego można zrobić stroik świąteczny?
  2. Naturalne stroiki bożonarodzeniowy
  3. Jakie ozdoby na stroik?
  4. Nowoczesne stroiki świąteczne w szkle
  5. Stroiki bożonarodzeniowe ręcznie robione
  6. Nowoczesne stroiki bożonarodzeniowe
  7. Tradycyjne stroiki świąteczne
  8. Gwiazda betlejemska na świąteczny stół
  9. Eleganckie i nowoczesne stroiki bożonarodzeniowe. Zdjęcia
  10. Zobacz też: Dekoracje świąteczne na stół wigilijny. Z czego można zrobić ozdoby świąteczne?

Z czego można zrobić stroik świąteczny?

Na początku zastanówmy się, z jakich materiałów chcielibyśmy wykonać stroik świąteczny. Czy skłaniamy się bardziej ku materiałom naturalnym, takim jak szyszki, gałązki świerku, suszone kwiaty (np. suchotniki) i owoce (krążki pomarańczy i cytryny), łupiny orzechów czy dekoracyjne elementy przypraw, np. anyż lub goździki?

A może chcielibyśmy bazować na gotowych produktach i elementach stylizowanych (łańcuchy, „anielskie włosy”, plastikowe bombki choinkowe, gotowe miniozdoby świąteczne ze słomy bądź drewna)?

Zobacz też: Jak zrobić stroik z papieru: śnieżnobiały wianek

Naturalne stroiki bożonarodzeniowy

W zależności od tego, w jakim kierunku zmierzać mają nasze pomysły na własnoręczne dekoracje świąteczne, możemy zacząć ich kreację od zupełnych podstaw bądź wykorzystując zebrane, gotowe elementy dekoracji.

Chcąc wykonać naturalny, utrzymany w duchu eko stroik świąteczny na stół, wykorzystajmy wyłącznie naturalne elementy. Ususzone uprzednio na grzejniku cienkie talarki cytryn i pomarańczy możemy ułożyć w kręgu na okrągłym stelażu (z gałązek bądź miedzianego drutu i sklejki czy kartonu technicznego). Przybrane goździkami (przyprawa) bądź urokliwymi gwiazdkami anyżu nie tylko dekoracyjnie ozdobią świąteczny stół, ale i przydadzą wnętrzu pięknych aromatów.

Na podobnej, okrągłej bazie robić możemy stroiki świąteczne z szyszek, przeplecionych kolorowymi wstążkami z materiału (np. czerwonymi i zielonymi bądź złotymi i srebrnymi). Wewnątrz każdego z kół wstawić możemy świąteczną świeczkę, którą również możemy zrobić samodzielnie!

Stroik bożonarodzeniowy na stół z trzech, zachodzących na siebie rzędów orzechów włoskich, ułożonych w okrąg, można pomysłowo ozdobić białymi, plastikowymi bombkami bądź lukrowanymi na biało... pierniczkami!

Stroiki świąteczne przyozdobione białymi piórkami (do kupienia w pasmanteriach) bądź przeplatane błyszczącymi łańcuchami perełkowymi to także świetny pomysł.

Stroiki bożonarodzeniowe własnoręcznie robione o tak surowej podstawie (szyszki, orzechy, zaplecione w warkocz gałązki) owinąć także możemy białym oświetleniem choinkowym. Taką kompozycję świąteczną możemy zarówno postawić na stole, jak i zawiesić na ścianie bądź drzwiach wewnętrznych w pomieszczeniu.

Jakie ozdoby na stroik?

Elementy stroików świątecznych mogą być przeróżne – ozdoby z filcu, tasiemek materiałowych, elementów koronki (również tej krochmalonej na określony kształt, np. anioła, dzwonu, bombki itp.), kolorowych koralików (udających jarzębinę i żurawinę) aż po barwną krepinę i kolorowe papiery!

Możemy tworzyć zarówno pojedyncze, bardzo indywidualne ozdoby, które następnie zestawimy razem w eklektycznej kompozycji stroika świątecznego, bądź kreować spójny stylistycznie i kolorystycznie stroik bożonarodzeniowy ze szczególnie wyselekcjonowanych materiałów (pod względem koloru, faktury bądź surowca).

Warto przygotować się wcześniej do prac nad stroikiem: zakupić różnego koloru cekiny, aplikacje, brokat i "śnieg" w sprayu, filce, tasiemki. Poza tym wyposażmy się w dobry klej do trudnych powierzchni (np. vikol, który po wyschnięciu nie pozostawia widocznych śladów klejenia) oraz szpilki (do tworzenia bombek styropianowych) i ostre nożyczki.

Nowoczesne stroiki świąteczne w szkle

To bardzo prosta, ale niezwykle klimatyczna i efektowna ozdoba na świąteczny stół (lub okno). Wystarczy, że dno szklanego kieliszka wyłożymy niewielkimi gałązkami igliwia.

Do środka możemy wrzucić również kilka mniejszych szyszek, kolorowe koraliki, a nawet malutkie światełka. Krawędzie stroika w kieliszku "oszrońmy" sztucznym śniegiem lub powtykajmy kawałki ususzonej pomarańczy z goździkami. 

Stroiki bożonarodzeniowe ręcznie robione

Coraz popularniejsze w Polsce staje się ozdabianie drzwi stroikami bożonarodzeniowymi. Wyjątkowy stroik świąteczny możemy przygotować samodzielnie.

W tym celu potrzebujemy jedynie gałązkę igliwia i drut, a do tego – w zależności od stylistycznych upodobań – dekoracyjne dodatki. W wieńcu świątecznym na drzwi pięknie zaprezentują się szyszki czy suszone plasterki owoców. Możemy także wykorzystać małe, kolorowe bombki i ozdobne koraliki.

Zobacz też: Jak zrobić wieniec adwentowy z gwiazdą betlejemską?

Podkład do naszego stroika możemy wykonać samodzielnie z gałązek bądź też wykorzystać w tym celu gotowy wianek wiklinowy. Do niego za pomocą drutu przytwierdzamy kolejne gałązki igliwia i dekoracyjne dodatki.

Własnoręcznie przygotowaną dekorację bożonarodzeniową możemy przymocować do drzwi za pomocą niewielkiego gwoździa czy haczyka. Pamiętajmy jednak, że stroik świąteczny pięknie zaprezentuje się nie tylko na drzwiach czy w klasycznym miejscu – nad kominkiem, ale równie ładnie wkomponuje się w dekorację wigilijnego stołu.

Nowoczesne stroiki bożonarodzeniowe

Przygotowując swoje mieszkanie na święta Bożego Narodzenia, warto pamiętać o tym, że wszelkie dekoracje powinny być spójne stylistycznie z aranżacją wnętrza.

Dlatego wprowadzając bożonarodzeniowe dekoracje do wnętrz nowoczesnych, urządzonych w minimalistycznym stylu, zrezygnujemy z nadmiaru zdobień i przepychu w dekoracjach.

Niezwykle popularne są naturalne dodatki i minimalistyczne wianki wykonane z szyszek. Nie zapominajmy jednak, że nowoczesność uwielbia prostotę, a najprostsze rozwiązania już nie raz okazały się najlepsze.

W nowoczesnym wnętrzu pięknie zaprezentują się gałązki igliwia pozłocone sprayem. Tak przygotowana stroik świąteczny, ustawiony w prostym szklanym wazonie, może okazać się dekoracyjnym bohaterem bożonarodzeniowego wnętrza.

Tradycyjne stroiki świąteczne

Tradycyjne dekoracje bożonarodzeniowe są ponadczasowe i sprawiają, że we wnętrzu z łatwością stworzymy świąteczny klimat. Do najpopularniejszych, tradycyjnych dekoracji świątecznych należą stroiki bożonarodzeniowe z gałązkami igliwia w roli głównej.

Możemy umieścić kilka gałązek w ozdobnej osłonce czy dekoracyjnej misie i zawiesić na nich kilka małych bombek - w kilka chwil mamy gotową ozdobę świąteczną na wigilijny stół.

Hitem są również dekoracje z użyciem jabłek, pomarańczy i orzechów włoskich. Są to produkty, które niezmiennie od lat kojarzone są ze świętami Bożego Narodzenia i nie może ich zabraknąć w świątecznej aranżacji wnętrza.

Do tradycyjnych ozdób należą też wianki świąteczne z igliwia. Do tej pory pojawiały się one głównie na stole, a w środku najczęściej umieszczona była świeca, ciesząc swoim blaskiem w świąteczny wieczór. 

Coraz częściej wianki wieszane są na drzwiach i od samego progu cieszą nas świątecznym klimatem. Świąteczne wianki możemy kupić w jednym ze sklepów wnętrzarskich lub na popularnych bazarkach, jednak jeśli mamy trochę wolnego czasu, bez problemu wykonamy go w domowym zaciszu.

Własnoręcznie przygotowana dekoracja świąteczna z pewnością zostanie doceniona przez domowników.

Gwiazda betlejemska na świąteczny stół

W tradycji świąt Bożego Narodzenia nie może zabraknąć gwiazdy betlejemskiej, czyli popularnej poinsecji. Możemy umieścić ją w doniczce ze świątecznym motywem i mamy gotową dekorację.

Jeśli mamy w domu starą osłonkę, bez trudu sami własnoręcznie przerobimy ją na świąteczną doniczkę. Wystarczy, że skorzystamy z szablonu śnieżynki lub innego motywu świątecznego.

Na pomalowanej doniczce połóżmy szablon i za pomocą np. farby w sprayu lub sztucznego śniegu odbijamy świąteczny motyw. W dekoracjach bożonarodzeniowych bardzo często wykorzystywane są świece.

To ich blask nadaje klimat wnętrzu. Doskonale sprawdzają się również przy aranżacji świątecznego stołu. Świece mogą pojawić się w ozdobnym świeczniku, lampionie czy w stroiku.

Eleganckie i nowoczesne stroiki bożonarodzeniowe. Zdjęcia

Zobacz też: Dekoracje świąteczne na stół wigilijny. Z czego można zrobić ozdoby świąteczne?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Dekoracje świąteczne na stół wigilijny. Nowoczesna dekoracja stołu świątecznego

Nasi Partnerzy polecają