Świece – czym się różnią woskowe od sterynowych i parafinowych? Sprawdź, czy świece dekoracyjne są dla nas zdrowe!

2024-09-09 14:09

Jesień i zima to czas, kiedy najwięcej zużywa się świec dekoracyjnych i zapachowych. Uwielbiamy je w domu: pięknie wyglądają i pachną, dają miły blask, tworzą nastrój. Sprawiają, że dom staje się przytulny i ciepły. Ale wybieraj świece świadomie! Zobacz, czym się różnią świece woskowe, parafinowe i stearynowe. Sprawdź, których świec nie kupować i dlaczego, bo nie wszystkie są zdrowe dla domowników i obojętne dla środowiska naturalnego!

Świece z wosku pszczelego
Autor: Getty Images/spb2015 Za najzdrowsze dla zdrowia domowników uważa się świece wytwarzane z wosków pszczelego i sojowego. Nie zawierają one szkodliwych substancji, które uwalniają się w procesie spalania. Mają naturalny delikatny zapach. Przypisuje się im także działanie korzystne dla naszego zdrowia, bo m.in. niwelują napięcie, poprawiają kondycję układu oddechowego i poprawiają jakośc powietrza.

Spis treści

  1. Świece dekoracyjne i zapachowe – niezastąpiony element jesiennej i zimowej aranżacji domu
  2. Czym się różnią świece woskowe, stearynowe i parafinowe?
  3. Świece woskowe, stearynowe i parafinowe – czy są dobre dla zdrowia i środowiska naturalnego?
  4. Świece dekoracyjne i zapachowe – czy są bezpieczne dla zdrowia i środowiska?
  5. Jakich świec nie kupować?
  6. Jakie świece są bezpieczne?

Świece dekoracyjne i zapachowe – niezastąpiony element jesiennej i zimowej aranżacji domu

Po prostu kochamy świece! Ich blask poprawia samopoczucie, koi zmysły, zamienia dom w miejsce magiczne. Używamy świec do podkreślenia chwil szczególnie ważnych i romantycznych. Szczególnie jesienią i zimą chętnie je wykorzystujemy w aranżacji wnętrz – tworząc piękne dekoracje z udziałem lichtarzy, latarenek, lampionów i świeczników (pomysłowe dekoracje ze świecami w roli głównej). Są niezastąpione! Warto jednak kupować je świadomie, by nie szkodzić sobie i domownikom oraz środowisku naturalnemu. Poniżej galeria zdjęć z pomysłowymi dekoracjami ze świecami w roli głównej. Zanim jednak kupisz świece, by stworzyć taką aranżację w siebie w domu, przeczytaj poniżej otym, jakie świece mogą być szkodliwe dla domowników oraz które są bezpieczne.

Czym się różnią świece woskowe, stearynowe i parafinowe?

Rynek świec dekoracyjnych, w tym zapachowych, jest ogromny! Teoretycznie nic łatwiejszego niż wybrać taką w ulubionym kolorze czy ulubionym zapachu i to w wielkości, jaką potrzebujemy. Tymczasem sprawa nie jest wcale taka prosta. Kłopot polega na tym, że produkt produktowi nierówny i dlatego trzeba dokonywać wyboru w sposób świadomy. Oto podstawowe różnice między świecami:

  1. Świece woskowe – wytwarza się je z wosków naturalnych, głównie sojowego i pszczelego (te uznawane są za najzdrowsze). Woski sojowy i pszczeli to produkty naturalne, nie zawierają toksycznych substancji, podczas ich spalania się powstaje niewielka ilość sadzy i dwutlenku węgla, nie emitują zaś substancji szkodliwych (o ile ich skład jest czysty). Świece woskowe palą się ładnie, równo, długo i nie kopcą.
  2. Świece stearynowe – ich głównym składnikiem jest stearyna. Stearyna to potoczna nazwa kwasu stearynowego, który składa się z głównie z kwasu palmitynowego i kwasu stearynowego pochodzącego z łoju wołowego oraz nieznacznej ilości kwasów nienasyconych. Może być produkowana z surowca pochodzenia zwierzęcego – np. łoju wołowego (zawiera najwięcej kwasu stearynowego) lub z surowców roślinnych – olejów np. palmowych. Świece stearynowe ładnie, równo, niewiele kopcą. Są uznawane za zdrowsze niż parafinowe.
  3. Świece parafinowe – ich głównym składnikiem jest parafina, czyli substancja uzyskiwana z ciężkich frakcji ropy naftowej lub smół wytlewnych z węgla brunatnego. Ta używana do produkcji świec to najczęściej odpad po rafinacji ropy naftowej. Jest bardzo tania, więc świece z niej produkowane także kosztują albo powinny kosztować niewiele. Parafina zawiera toksyczne substancje, takie jak formaldehyd, benzol i toluen, które są uwalniane podczas spalania. Są one szkodliwe dla zdrowia i środowiska naturalnego. Świece parafinowe palą się stosunkowo szybko, niezbyt równo i kopcą.

Świece woskowe, stearynowe i parafinowe – czy są dobre dla zdrowia i środowiska naturalnego?

Procesy wytworzenia, dystrybucji i sprzedaży niemal każdego produktu nie są obojętne dla środowiska, zostawiają bowiem ślad węglowy. Produkcja świec także nie jest od tego wolna.

Najmniej obciążają środowisko świece ze składników naturalnych (zwłaszcza wytwarzane samodzielnie i lokalnie). Ich palenie także okazuje się zdrowsze dla człowieka i natury. Uważa się, że działają tonująco na nasz organizm i pomagają się odprężyć. Poprawiają też jakość powietrza poprzez uwalnianie jonów ujemnych oraz mają właściwości prozdrowotne, zwłaszcza jeśli chodzi o układ oddechowy. Palą się dłużej i równiej od świec niż te stearynowe i parafinowe tej samej wielkości i przy takim samym knocie.

Świece stearynowe nie emitują toksycznych substancji podczas procesu spalania – są więc zdrowsze dla domowników i środowiska naturalnego niż świece parafinowe. Pamiętajmy, że te ostatnie zawierają szkodliwe substancje.

Świece dekoracyjne i zapachowe – czy są bezpieczne dla zdrowia i środowiska?

Wiemy już, czym się różnią świece woskowe, stearynowe i parafinowe. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, że świece rzadko mają czysty skład. Zwłaszcza te dekoracyjne i zapachowe są wytwarzane z różnych mieszanek, w tym z dodatkami barwników i aromatów pochodzenia naturalnego albo syntetycznego. Znaczenie mają nawet nawet rodzaj knota i opakowanie. Producenci, którym na sercu leży zdrowie klientów i dobrostan środowiska, maksymalizują udział naturalnych czy nietoksycznych substancji oraz ograniczają ślad węglowy przy produkcji świec.

Jakich świec nie kupować?

Przede wszystkim trzeba dokładnie czytać informacje o składzie produktu. Jeżeli chcemy być hiperpoprawni, prozdrowotni i proekologiczni, nie kupujmy świec bez opisanego składu, świec parafinowych z dodatkiem syntetycznych składników barwiących i zapachowych. Trzeba być bardzo uważnym szczególnie przy kupnie świec zapachowych, bo w wielu wypadkach to czysta chemia! Lepiej nie kierować się ceną, gdyż nie tylko te najtańsze są zwykle kiepskiej jakości – zdarzają się i drogie świece o składzie pozostawiającym wiele do życzenia. Unikajmy świec nieznanego pochodzenia, bez jasnej informacji o składzie itp. Nie warto szkodzić przyrodzie oraz narażać zdrowia swojego i domowników – przy długiej i częstej ekspozycji na emitowane przez świece szkodliwe substancje mogą pojawić się bóle głowy, alergie, a nawet dojść do rozwoju poważnych chorób.

Jakie świece są bezpieczne?

Najbezpieczniejsze są świece z wosków pszczelego i sojowego, ewentualnie wzbogacone naturalnymi barwnikami i aromatami (olejki eteryczne). Knoty nie powinny zawierać sztucznych składników ani metali (ołów, cyna) – najlepsze będą bawełniane. Jeżeli leży ci na sercu dobro środowiska naturalne, zwróć także uwagę na opakowanie (czy np. choć jego część pochodzi z materiałów z recyklingu lub jest biodegradowalna) oraz miejsce produkcji (ze względu na tworzenie śladu związane z transportem: im bliżej domu, tym lepiej).

Nasi Partnerzy polecają