Szary dywan – do jakich wnętrz pasuje? Na co zwrócić uwagę kupując dywan?
Szary dywan ma tę zaletę, że doskonale potrafi wpasować się niemal w każde wnętrze, jest jak kameleon w świecie dywanów. Mimo swojej uniwersalności, szary dywan, jak każdy element wystroju wnętrza, powinien być dostosowany do stylu i charakteru przestrzeni, w której się znajdzie. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny model, powinniśmy zastanowić się, czy nasz dywan będzie pełnił funkcję czysto dekoracyjną, czy będzie służył jako miejsce do zabaw naszych pociech, ogrzewał stopy, chronił podłogi przed uszkodzeniami. Do jakich wnętrz pasuje szary dywan? Dywany z jakiego materiału są najlepsze?
Spis treści
- Szary dywan – do jakich wnętrz pasuje?
- Zanim kupimy dywan – o czym trzeba wiedzieć?
- Materiał, z którego wykonany jest dywan. Który najlepszy?
- Najlepsze dodatki do salonu. Zainspiruj się
Szary dywan – do jakich wnętrz pasuje?
Szary dywan najkorzystniej prezentuje się w towarzystwie kolorów pastelowych, w szczególności pudrowego różu i koloru miętowego. Dobrze wygląda również w zestawieniu z żółcią i błękitem, a także bardzo intensywnymi, jaskrawymi kolorami. Jeżeli lubimy często zmieniać wystrój wnętrza, bawić się formą i kolorami, szary dywan będzie doskonałym wyborem, ponieważ jest uniwersalnym i bezpiecznym kolorem, który nigdy nie przytłoczy wnętrza.
Stonowane, monochromatyczne wnętrza możemy ożywić nie tylko przez dodatki (np. poduchy, pledy czy zasłony), ale również przez wybór szarego dywanu ze wzorami w intensywnych kolorach. Różnego rodzaju geometryczne wzory, pasy, orientalne arabeski czy kwiaty wprowadzą do wnętrz energię, witalność i pazur.
Pamiętajmy, by nie przesadzić, dywan ma dopełnić przestrzeń, a nie ją zdominować. Bardzo ważna jest również tonacja barwna dywanu. I tak do jasnej podłogi możemy dobrać szary dywan o ciemniejszym odcieniu, a do ciemnej podłogi jasno-szary dywan.
Zanim kupimy dywan – o czym trzeba wiedzieć?
Wybór koloru dywanu jest bardzo ważny, jednak oprócz decyzji, czy w naszym salonie rozłożymy szary dywan, czy intensywnie różowy, równie istotne jest, z jakiego materiału będzie on wykonany, a także jego gęstość i długość runa (włosków).
Jak kupić najlepszy dywan? Na początek zwróćmy uwagę na gęstość. Im dywan ma większą gęstość, tym można spodziewać się, że jest lepszej jakości. Jeżeli zależy nam na kupnie wytrzymałego i solidnego modelu, spójrzmy na metkę – dobrej jakości dywan powinien mieć blisko 500 tysięcy włosów na metr kwadratowy. Kolejną ważną rzeczą jest długość włosków (runa). Najczęściej wybierane są dywany z krótkim runem, mającym średnio 2.5 cm długości, są gładkie, średnio miękkie, łatwo je czyścić.
Alternatywą dla dywanów o krótkim runie są tzw. dywany shaggy, które charakteryzują się długimi, nawet 10-centymetrowymi włoskami. Dywany shaggy są miękkie, eleganckie i ciepłe. Niestety, przez swoją strukturę utrzymanie czystości może być uciążliwe, zwłaszcza gdy mamy w domu psa lub kota. Kontakt ze zwierzęcą sierścią, okruchami jedzenia i kurzem sprawia, że dywany shaggy trzeba często trzepać i prać. Ważnym aspektem każdego dywanu jest sposób jego tkania.
Pamiętajmy, że np. szary dywan tkany ręcznie w Iranie, Indiach czy Pakistanie będzie precyzyjniej wykonany, przez co jego jakość będzie wyższa niż taki sam szary dywan produkowany maszynowo. Owszem, dywany tkane ręcznie są droższe niż tkane maszynowo, ale przez to są niepowtarzalne.
Materiał, z którego wykonany jest dywan. Który najlepszy?
Pod względem materiału, dywany możemy podzielić na dwie grupy: dywany z tworzyw sztucznych i dywany z materiałów naturalnych. Do materiałów syntetycznych zalicza się m.in. poliester, polipropylen i wiskozę, natomiast do materiałów pochodzenia naturalnego m.in. wełnę, bawełnę i jedwab. Dywan, z którego materiału jest najlepszy?
- Dywan polipropylenowy – polipropylen jest bardzo trwałym i solidnym materiałem syntetycznym. Dywan polipropylenowy charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie i wilgoć. Jest łatwy w utrzymaniu czystości, a ponieważ na jego powierzchni nie zagnieżdżają się bakterie, grzyby i roztocza, może być użytkowany przez alergików. Ponadto, dzięki swojej wytrzymałości i dużej tolerancji na uszkodzenia, dywany z polipropylenu doskonale sprawdzają się w miejscach dość intensywnie eksploatowanych, a więc w salonie, czy pokoju dziecięcym. Niestety, dywan polipropylenowy jest dość szorstki
- Dywan poliamidowy (nylonowy) – jest odporny na ścieranie, wytrzymały i łatwy w utrzymaniu czystości. Ponadto, nie jest narażony na szkodliwe działanie moli, bakterii i grzybów, przez co może być użytkowany przez alergików
- Dywan akrylowy – podobnie jak dywan polipropylenowy doskonale imituje wełnę, jest bardzo wytrzymały, nie wydeptuje się i wykazuje dobre właściwości izolacyjne (trzyma ciepło). Dywan akrylowy może być używany przez alergików, ponieważ jest odporny na bakterie, grzyby i pleśń, jednak niektóre osoby są uczulone na akryl
- Dywan poliestrowy – jest miękki, wytrzymały (bardzo trudno go wydeptać) i miły w dotyku. Dywan poliestrowy dobrze imituje modele wykonane z naturalnych materiałów, a przy tym nie uczula, dlatego może być stosowany przez alergików
- Dywan wiskozowy – jest lekki, odporny na brud i kurz, a przy tym charakteryzuje się wysoką jakością i wytrzymałością. Dywan wiskozowy powstaje w wyniku chemicznej obróbki celulozy, jednak mimo solidności, nie jest tak miły w dotyku i miękki, ale doskonale sprawdza się jako wykładzina w przedpokoju, (jest prawie nie do zdarcia)
- Dywan wełniany – jak przystało na dywan wykonany z naturalnego materiału, jest przyjemny w dotyku, miękki, sprężysty i wytrzymały. Dywan wełniany doskonale izoluje ciepło, a także pochłania i oddaje wilgoć. Najlepsze dywany wełniane produkuje się z wełny nowozelandzkiej, powinny posiadać certyfikat Woolmark, poświadczający ich jakość. Niestety, dywan ten nie nadaje się dla alergików, ponieważ w wełnie mogą rozwijać się bakterie i grzyby
- Dywan bawełniany – nie elektryzuje się, nie przyciąga kurzu i jest dość odporny na zabrudzenia. Niestety, szybko się niszczy i ogólnie nie wyróżnia się wysoką jakością
- Dywan jedwabny – to produkt z najwyższej półki. Dywan jedwabny jest gęsty, lekki, charakteryzuje się wysokim połyskiem. Ponadto, jest odporny na zabrudzenia i jako jedyny dywan z materiału naturalnego jest polecany alergikom, ponieważ na jego powierzchni nie rozwijają się bakterie czy grzyby. Niestety, koszt jedwabnego dywanu kilkukrotnie przewyższa koszt modelu wykonanego z innego, równie trwałego materiału. Przykładowo, szary dywan z jedwabiu może kosztować nawet 2700 złotych
Najlepsze dodatki do salonu. Zainspiruj się
Autor: Materiały prasowe, Samarth
Starannie określone proporcje poszczególnych rodzajów włókna są ważnym elementem kreowania znakomitego efektu, który wyróżnia nowoczesne dywany firmy Samarth. Wyroby z linii Basic wykorzystują przede wszystkim jedwab artystyczny, wełnę, a także bawełnę (w osnowie). Te z kolekcji Abstract – ręcznie przędziony jedwab bambusowy, wełnę merino oraz bawełnę. Jedne i drugie są w całości tkane metodami rzemieślniczymi, a dywany z kolekcji Abstract – w których na metr kwadratowy przypada aż 150 tys. węzełków – są dodatkowo ręcznie strzyżone dla uzyskania walorów trójwymiarowości wzoru.
Autor: Bernard Białorucki
Kolorowe dodatki to świetny pomysł aby ożywić wnętrze urządzone w stonowanych barwach.
Autor: materiały prasowe Dekoria.pl