Sztukaterie gipsowe. Ozdoba ścian - gipsowa sztukateria w starym stylu
Sztukaterie gipsowe są dziś mniej popularne niż tańsze, lżejsze i bardziej precyzyjne sztukaterie poliuretanowe czy styropianowe. Miłośnicy tradycyjnego rzemiosła i ci, którzy stawiają na naturalne surowce, niezmiennie wybierają jednak gipsowe ozdoby ścian i sufitów – gzymsy, płyciny, rozety. Klasyczne sztukaterie są też nieodzowne w mieszkaniach w starych kamienicach, a także we wnętrzach dworków, pałacyków i innych obiektów zabytkowych.
Autor: Tine K Home materiały prasowe
Wnętrze domu ozdobione sztukateriami.
Spis treści
- Sztukaterie gipsowe dawniej i dziś
- Jak powstają sztukaterie gipsowe?
- Sztukaterie w nowoczesnych wnętrzach: galeria zdjęć
Sztukatorstwo, czyli umiejętność zdobienia wnętrz i elewacji dekoracyjnymi wyprawami plastycznymi i elementami rzeźbiarskimi, pochodzi od włoskiego słowa stucco. Tak w epoce renesansu nazywano sztukaterie z zaprawy składającej się z wapna, zmielonego marmuru, gipsu oraz kleju. Dzięki dużej plastyczności materiału można z niego wykonywać dowolne detale i elementy - wszelkigo typu listwy i ozdoby gipsowe na ścianę czy na sufit.
Nie przegap:
pomysły na sztukaterie na suficie: zdjęcia >>>
jak dobrać sztukaterie do wnętrza? >>>
Sztukaterie gipsowe dawniej i dziś
Od renesansu, który w miękkim stiuku naśladował formy antyczne, odkuwane wówczas w kamieniu, dekoracje sztukatorskie stopniowo zyskiwały na popularności, aby osiągnąć największy rozkwit w okresie baroku i rokoka. Używane do dziś wzory tradycyjnych elementów zdobniczych pochodzą z opracowań ksiąg rzymskiego architekta Witruwiusza, dokonanych na początku XVI wieku przez Andrea Palladio i Vignolę.
Ponieważ jednak już w XVIII wieku ornamenty sztukateryjne były powszechnie malowane, masa, z której powstają sztukaterie gipsowe, została pozbawiona szlachetnego dodatku pyłu marmurowego.
Jak powstają sztukaterie gipsowe?
Zarówno konserwatorzy zajmujący się restauracją zabytkowych rzeźb, jak i sztukatorzy zrzeszeni w cechu, nie ukrywają licznych zalet tego wdzięcznego i stylowego surowca, podkreślając różnorodność jego zastosowań. Zazdrośnie strzegą natomiast tajemnic techniki wykonywania sztukaterii gipsowych, sekretów często przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Co jednak wiadomo o wykonywaniu sztukaterii gipsowych? Drobniejsze elementy powstają poprzez odlewanie w odpowiednich formach albo wykrawanie różnorodnymi wzornikami. Zbyt długie kształtki sztukatorskie najczęściej odkształcają się podczas procesu wysychania, dlatego korzysta się z krótszych odcinków, dopracowując je już po zamontowaniu na ścianie czy suficie.
Długi gzymsy profilowane wykonuje się z kolei w technice sztukaterii ciągnionej, prowadząc wzdłuż przybitej do ściany deski formę odpowiednio kształtującą świeżą masę sztukatorską. Konieczność rzemieślniczego opracowywania poszczególnych gipsowych ozdób, a potem ręcznego wykańczania decyduje o cenie sztukaterii gipsowych w mierze zdecydowanie większej niż sam materiał - wprawdzie kosztowniejszy niż poliuretan czy styropian.
Więcej: jak montować sztukaterie? >>
Sztukaterie w nowoczesnych wnętrzach: galeria zdjęć
Autor: Thinkstockphotos.com
Autor: Marcin Czechowicz
Autor: Konrad Kalbarczyk
Warto spróbować niekonwencjonalnego zastosowania sztukaterii, na przykład przyklejając na ścianie kilka dużych medalionów czy, dla odmiany, większą liczbę drobniejszych elementów.