Szydełkowa torebka DIY oraz ozdoby ze sznurka – łatwe do zrobienia nawet dla początkujących

2024-04-03 8:39

Szydełkowa torebka to projekt, z którym poradzisz sobie, nawet jeśli wcześniej nie dziergałaś. Natalia, twórczyni marki Nawo design i autorka pomysłu, przygotowała instrukcję krok po kroku (poniżej w galerii). Radzi też, jak przygotować sznurkowe ozdoby do wnętrza. Sznurek i szydełko to świetny sposób na rozwój kreatywności i podkreślenie swojej indywidualności.

Spis treści

  1. Szydełko łatwiejsze niż druty
  2. Szydełko – od czego zacząć?
  3. Szydełko – narzędzie dla każdego
  4. Szydełko i sznurek to świetna para

Pomysł na wiszący kwietnik ze sznurka – ekoprojket DIY łatwy do zrobienia

Szydełko łatwiejsze niż druty

Przygodę z dzierganiem lepiej zacząć od szydełka niż drutów, bo praca z pojedynczym narzędziem w dodatku zakończonym haczykiem jest łatwiejsza niż z dwoma zakończonymi ostro (w szpic), bo łatwiej nabiera się włóczkę. Szybciej się też czyni postępy, co zachęca do dalszej pracy i doskonalenia umiejętności. Większość osób uważa też, że szydełkuje się szybciej i łatwiej niż robi na drutach. Warto wiedzieć, że szydełkowe wyroby są ściślejsze, bardziej sztywne i mniej podatne na rozciąganie. Jeśli chcesz uzyskać za pomocą szydełka dzianinę bardziej elastyczną, trzeba robić oczka mniej ścisłe, lekko naddając nić, albo zastosować większe szydełko niż jest zalecane do włóczki o danej grubości.

Natalia twóczyni marki Nawo design
Autor: M. Skorupski, styl.: A. Wrodarczyk/HAPPY/PLACE – Od dziecka pasjonowały mnie prace ręczne i twórcze zajęcia z różnymi materiałami, ale szydełkowaniem zajęłam się jako dorosła kobieta – mówi Natalia (Nawo.design.pl). – Szykowałam pokój dla naszego synka, który wkrótce miał się pojawić na świecie, i nie mogłam kupić odpowiedniego organizera ściennego. Wtedy moja mama zapytała: „Skoro to taki problem, to dlaczego sama nie zrobisz?”. Zaczełam uczyć się szydełkowania i wsiąkłam z kretesem!

Szydełko – od czego zacząć?

Najlepiej od wyboru dobrego szydełka, czyli prostego narzędzia zakończonego z jednej strony haczykiem, a z drugiej uchwytem. Warto wiedzieć, że:

  • Szydełka są wykonane z różnych materiałów: z drewna, plastiku, metalu, bambusa. Spotyka się szydełka „łączone” – zrobione z więcej niż jednego materiału. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, ważne by szydełko było trwałe. 
  • Szydełka wyjątkowe dostępne na rynku, to m.in. szydełko z podświetleniem LED, wymienną końcówką (kupuje się zestaw składający się z uchwytu i wymiennych końcówek/haczyków) czy prezentujące się oryginalnie, np. brokatowe, ozdobione zatopionymi kryształkami itp.
  • Szydełka mają rozmiary – rozpiętość jest imponująca: od bardzo cienkich do pracy z nićmi i kordonkami, przez gamę średniaków, po bardzo duże do dziergania z grubych sznurków i włóczek. Numer jest zawsze wybity na szydełku. Ale uwaga! Numer szydełka nie oznacza jego średnicy, czyli np. szydełko nr 0 ma średnicę 1,75 mm, nr 02 – 2 mm, a 06 – 3,5 mm (cienkie numeruje się w ten sposób, że cyfrę poprzedza 0, średnie i grube zaś samą cyfrą). Najcieńsze szydełko ma średnicę 0,5 mm, a najgrubsze nawet do 18 mm! Pomiędzy nimi mieści się bardzo dużo rozmiarów.  Zdarza się też, że różni producenci różnie oznaczają swoje szydełka. Dlatego najlepiej jest po prostu dopasować sobie ulubioną markę i rozmiary już na żywo, w trakcie pracy, a potem już się trzymać wyboru. Rozmiar szydełka dobiera się do rozmiaru włóczki. 
  • Dobre szydełko powinno być trwałe, sztywne i starannie wykończone, czyli idealnie gładkie (by nie zaczepiało włóczki). Powinno dobrze leżeć w dłoni (nie za cienkie, nie za grube) i mieć prawidłowo wyprofilowaną główkę – łagodnie zaokrągloną, z dobrym haczykiem. Bardzo cienkie szydełka powinny mieć zatyczki chroniące cieniutki haczyk przed przypadkowym uszkodzeniem po odłożeniu po zakończonej pracy.
  • Szydełkiem można zrobić dosłownie wszystko: od koronkowej firanki czy serwetki, po elementy ubrania, a nawet maskotki, organizery, dywaniki itd. Zobacz galerię zdjęć poniżej: wśród projektów Natalii znajdziesz sporo inspiracji zarówno z zakresu szydełkowania, jak i plecenia makram.

Szydełko – narzędzie dla każdego

Do opanowania sztuki szydełkowania wystarczy trochę cierpliwości i treningu. Warto zacząć od najprostszych ściegów i projektów, np. szalika, serwetki o łatwym motywie itp. Z czasem można przejść do bardziej skomplikowanych wzorów i projektów. Zainspiruj się historią Natalii, która jako osoba dorosła zajęła się szydełkowaniem i wkrótce stworzyła własną markę! – W styczniu 2018 roku dowiedziałam się, że jestem w ciąży, i zaczęłam „wić gniazdko” –  opowiada. – Przemeblowałam dom, coś dokupiłam, zajęłam się urządzaniem pokoju dla maluszka. I okazało się, że nie mogę nigdzie dostać satysfakcjonującego mnie ściennego organizera. Mama zaproponowała bym zrobiła go szydełkiem, a ja nie miałam pojęcia o dzierganiu. Zaczęła mnie więc uczyć i od tego czasu nie można mnie zobaczyć bez szydełka w ręku! Robiłam postępy, pojawiały się pomysły na nowe rzeczy, za które zbierałam pochwały rodziny czy znajomych, i tak narodziła się idea stworzenia własnej marki Nawo design. Obecnie bardzo dużo produktów robię na zamówienie i sprzedaję gotowych na Nawo-design.pl. Moje prace prezentuję też na Facebooku (Nawo design) i Instagramie (@Nawo.design). I gdyby ktoś powiedział parę lat temu, że zajmę się szydełkowaniem i że pokocham tę robotę oraz że tak będę zarabiać, to bym parsknęła śmiechem. Sznurek zafascynował mnie także jako materiał na plecionkę, stąd moje zainteresowanie makramą. Równolegle więc powstają liczne makramowe dekoracje i rzeczy praktyczne, jak np. abażury, osłonki na lampiony, kwietniki itp. Moje prace można zobaczyć m.in. na profilu na IG: @nawo.design. Poniżej galeria z małą próbką.

Marzy ci się łapacz snów do sypialni? Zobacz, jak łatwo go zrobić – instrukcja krok po kroku!

Szydełko i sznurek to świetna para

Szydełko to narzędzie, które doskonale da sobie radę z nicią cienką jak pajęczyna, zwykłą włóczką (wełna, akryl, bawełna i najróżniejsze mieszanki), sznurkiem, linką, rafią a nawet pociętymi w paski T-shirtem czy folią. Na początek dobrze wybrać średniej grubości sznurek oraz odpowiednie szydełko. Wszelkie sznurki o gładkiej powierzchni (np. Lovelycottons.pl, Sznurki-bawelniane.pl, Pasjanitka.pl) to świetny wybór. Można z nich robić mnóstwo rzeczy, nawet – jak Natalia z Nawo-design.pl – kosze Mojżesza dla niemowląt. Sznurkowe wyroby doskonale znoszą pranie i mogą służyć wiele lat.

Wnętrza w stylu scandi boho pomysłowo zaaranżowane – 61 pięknych zdjęć w galerii!

Nasi Partnerzy polecają