Taca nie tylko do serwowania! Oto kreatywne pomysły na stylową dekorację

2024-10-18 9:10

Taca to oczywiście przede wszystkim przedmiot użytkowy, ale nie myśl o niej tylko w ten sposób! Efektowna taca to ozdoba stołu, a nawet… wnętrza dodająca mu charakteru. Piękna taca sama bywa dekoracją, ale może też stać się częścią kompozycji. Podpowiadamy, jak z pomysłem wykorzystać jej wszystkie walory dekoracyjne.

Spis treści

  1. Taca – przydatny czy zbędny element kuchennego wyposażenia?
  2. Jaką tacę warto kupić? Jaka taca jest najlepsza?
  3. Taca z rantem czy płaska?
  4. Taca z uchwytami czy bez?
  5. Taca to także dodatek do wystroju wnętrza
  6. Taca jako organizer
  7. Taca jako efektowna dekoracja sama w sobie
  8. Taca jako element aranżacji
  9. Taca hande made – proste projekty DIY

Taca – przydatny czy zbędny element kuchennego wyposażenia?

Na pewno jest potrzebna, zwłaszcza jeśli często ma się gości. Bardzo ułatwia podawanie do stołu i odnoszenie nakryć do kuchni. I to jest jej podstawowe zadanie. Może jednak przydać się także przy przenoszeniu z miejsca na miejsce wielu drobnych przedmiotów, choćby podczas sprzątania szafek czy szuflad.

Taca stała się też modnym i ważnym elementem wystroju wnętrz. Kupując więc ją, trzeba brać także pod uwagę estetykę. Co więcej – można też z powodzeniem wykorzystywać ją jako element służący dekoracji!

Jaką tacę warto kupić? Jaka taca jest najlepsza?

  • Taca, na której masz podawać potrawy i przenosić naczynia, powinna być przede wszystkim solidna. Najlepsze są z drewna, sklejki, tworzywa sztucznego, metalu. Szklane także wchodzą w grę, lecz należy je używać bardziej uważnie. Wiklinowe, rattanowe itp. także są dobre, ale jeśli mają być często używane, powinny być sztywne.
  • Rozmiar tacy dopasuj do potrzeb – jeśli jednorazowo dużo będziesz na nich przenosić, powinna mieć co najmniej 35 cm szerokości czy średnicy. Jeżeli kuchnia i jadalnia są w osobnych pomieszczeniach i dzielą je drzwi albo przejście otwarte o niewielkich rozmiarach, warto sprawdzić, z jaką największą tacą można przez nie swobodnie przejść. Rozciągnij w dłoniach przed sobą centymetr czy miarkę budowlaną i trzymaj ją tak, jakby była tracą, a teraz przejdź z jednego pomieszczenia do drugiego –  i już wszystko wiadomo! Małe tacki są używane do podawania pojedynczej filiżanki, szklanki czy kieliszka, na większe i duże z kolei – można wziąć więcej naczyń jednorazowo.
  • Kształt tacy także nie jest obojętny. Najwygodniejsze są prostokątne, bo dużo się na nich mieści, oraz owalne, bo nie mają kantów, którymi można zahaczyć o framugę drzwi itp. Są też zwolennicy tac okrągłych, jako bardziej eleganckich. Tace kwadratowe raczej należą do mniej wygodnych, zwłaszcza większe modele.

Taca z rantem czy płaska?

Zdecydowanie wygodniejsza jest taca z wyprofilowanym rantem, bo łatwiej ją podnosić i postawić przy obciążeniu (zupełnie płaska może się sprawdzić tylko mała i służyć do „lekkiego transportu”).

Warto w sklepie sprawdzić, czy rant jest na tyle wystający, że wsunięcie palców i podniesienie jej nie sprawiało kłopotów. Wyprofilowany brzeg zabezpiecza też rzeczy stojące na tacy przed zsunięciem się. Warto jednak pamiętać, że brzegi zbyt podniesione (taca przypomina niską skrzyneczkę), choć dobrze chronią zawartość tacy, to z kolei utrudniają ustawianie na niej naczyń. 

Taca z uchwytami czy bez?

Najwygodniejsze są tace z uchwytami, pod warunkiem, że są one dobrze wyprofilowane, czyli takie, które łatwo się chwyta i dobrze przylegają do dłoni.

Taką tacę z kolei trudniej się przechowuje, w przeciwieństwie do tych bez uchwytów, które można bez kłopotu włożyć do szuflady czy szafki albo za nią wsunąć. Trzeba więc to brać pod uwagę, zwłaszcza jeśli miejsca jest mało.

Taca to także dodatek do wystroju wnętrza

Tak jak kupujemy naczynia, obrusy czy ściereczki i inne akcesoria kuchenne w myślą o tym, by pasowały do stylu wnętrz i podkreślały ich charakter, tak samo powinniśmy wybierać tacę.

Jeśli jest efektowna, miło ją widzieć zarówno w rękach gospodarzy, jak i na stole wśród naczyń czy na blacie roboczym. Taca to zwykle spory przedmiot, a estetycznej nie trzeba chować do szafki: może stać się sama w sobie ozdobą albo elementem upiększającej wystrój kompozycji.

Taca jako organizer

Tace można wykorzystać na sto sposobów jako organizery. Sprawdzą się zarówno te duże, jak i małe, a także z rantami i ogranicznikami oraz płaskie.

  • Na tacy można zorganizować kącik kawowy czy herbaciany, ustawiając ekspres, czajnik, pojemniki z produktami i łyżeczkami itp. Przy okazji w razie wylania się płynu taca „ograniczy straty”.
  • Jeśli jest odpowiednich rozmiarów, można na niej od razu ustawić podręczne naczynia i wstawić do kredensu czy szafki, by łatwiej je wyjmować.
  • Taca z wyższymi bokami lub ogranicznikami przyda się do przechowywania desek do krojenia (nie będą zjeżdżały!), serwetek papierowych, złożonych ściereczek i innych akcesoriów kuchennych. W łazience ułatwi utrzymanie porządku wśród kosmetyków itp. czy pojemników z przyborami do pisania albo drobnymi klockami w pokoju dziecka.

Taca jako efektowna dekoracja sama w sobie

Na tacę warto spojrzeć także pod kątem dekoracyjności. Możesz po prostu trzymać na kuchennym blacie, oprzeć o ścianę, ustawić na półce z ogranicznikiem albo oprzeć o plecy kredensu tak, by była widoczna przez szybę.

Wybierz więc tacę efektowną, która będzie cieszyła oko formą i motywem. W ten sposób możesz też wyeksponować tacę wyjątkowo cenną, np. platerowy skarb retro po dziadkach albo zdobytą na pchlim targu, albo – współczesną, która bardzo ci się podoba, ale ma np. zdezelowane ucha... 

Taca jako element aranżacji

  • Bardzo modne jest wykorzystywanie tac jako podstawy kompozycji. Możesz na niej ustawić wazon z kwiatami albo rośliny w ładnych doniczkach, świece, kamyki, ozdobić całość szyszkami, orzechami, piórkami, bombkami itd. – zależnie od sezonu. Taca podkreśli aranżację, da jej ramy, a ponadto ułatwi przeniesienie całości w razie potrzeby.
  • Bardzo efektownie prezentuje się taca z ustawionymi na niej pięknymi naczyniami. Wystarczy, że stanie na komodzie czy blacie stołu i już jest dekoracja! Taca może być bardzo retro posrebrzana albo po prostu ze stali, niklu czy szkła. Najważniejsze, by miała ładne proporcje i kształt. 
  • Ta, o wysokim brzegu miękko przechodzącym w uchwyty, ma urok dawności.
  • Tace odbijające światło to idealne uzupełnienie dekoracji ze świecami i świetlnymi girlandami w roli głównej. Odbity od niej blask sprawi, że jej urodę łatwiej będzie docenić i stanie się ona ważnym elementem wystroju wnętrza. 
  • Z tacy możesz zrobić przestrzenny obraz albo stworzyć... całą taką kolekcję! Wyeksponuj je, wieszając je na ścianie albo opierając na półce z ogranicznikami. Aby kolekcja była efektowna, zdecyduj się na jakiś ich rodzaj, np. metalowe w stylu retro, nowoczesne z melaminy, w motywy kwiatowe, zwierzęce lub graficzne. To zapewni spójność kolekcji – ekspozycja zaś będzie piękniesię prezentowała. Warto pomyśleć o jej podświetleniu!

Taca hande made – proste projekty DIY

Taca własnej roboty będzie na sto procent unikatem. Możesz ją zrobić z plastra drewna, kawałka sklejki, starej szuflady! Ucha dorób ze skóry, liny albo daj meblowe. Jeśli nie masz materiałów lub umiejętności, by zrobić ją od A do Z, odmień tę, którą masz – liczy się pomysł!

  • Podniszczonej  tacy najprościej przywrócisz urodę, malując ją stosownie farbami do metalu, drewna czy wikliny albo farbami kredowymi i woskiem.
  • Tę, która się opatrzyła, odmienisz, np. przyklejając do jej boków małe sztuczne kwiaty, pasmanterię, kolorowe kokardki.
  • Wytarte wnętrze ukryjesz pod decoupage’em albo wklejając zdjęcie (a może tak galeria z kilku tac, np. z czarno-białymi portretami bliskich?).
  • Taca zegarem? Czemu nie! Mechanizm i wskazówki można wziąć ze starego lub kupić nowe w sklepach internetowych.
  • Z kilku tac niech postawnie etażerka – połącz nóżkami,choćby z kieliszków, które po prostu przykleisz.