Tartan, czyli szkocka krata – wzór nie tylko na jesień i zimę
Szkocka krata, znana także pod nazwą tartan, nie jest chwilowym trendem, ale ponadczasowym motywem z długą i ciekawą tradycją. W aranżacji wnętrz najczęściej motyw ten zobaczymy na wełnianych pledach, obiciach sof, poduszkach, czasem na tapetach. Zobaczcie jak ciekawie wykorzystać szkocka kratę – ulubiony motyw królowej Wiktorii.
Autor: agencjafree/living4media
Tradycyjny wystrój wiejskiego domu z kanapą obitą tartanem.
Spis treści
- Szkocka krata trafiła do aranżacji wnętrz dzięki królowej Wiktorii
- Z czym łączyć szkocka kratę? W jakim stylu, poza szkockim, się odnajdzie?
Szkocka krata, to wzór nierozerwalnie kojarzący się ze Szkocją, królową Wiktorią i tradycyjnym ale niecodziennym męskim strojem – kiltem. Tartan jest klasycznym wzorem składającym się z regularnie rozmieszczonych linii, które tworzą symetryczny, kraciasty wzór. Początkowo pojawiał się jedynie na kiltach i pledach Szkotów, teraz można go zobaczyć na ubraniach, meblach i innych dodatkach. Dawniej konkretny kolor tartanu wyrażał przynależność noszącej go osoby do konkretnego klanu. Po latach symbolika się zatarła i obecnie szkocką kratę można znaleźć w szerokiej gamie kolorystycznej oraz w licznych kombinacjach linii – istnieje ok. 700 rodzajów tartanów!
Szkocka krata trafiła do aranżacji wnętrz dzięki królowej Wiktorii
Najpierw szkocka krata zaistniała w modzie, dopiero później została przeniesiona do wystroju wnętrz. Zawdzięczamy to angielskiej królowej Wiktorii, która zauroczona wzorem na ubraniach Szkotów zdecydowała się wykorzystać go przy urządzaniu słynnego zamku Balmoral. Tak zapoczątkowała nowy styl w wystroju wnętrz – styl szkocki. W królewskiej posiadłości wzór kraty zdominował wszystko – znajdował się na dywanach, meblach, obrusach, zasłonach i ścianach. Współcześnie lepiej nie kopiować tej wizji. Tartan, zwłaszcza z czerwoną, niebieską i zieloną bazą jest wyrazistym wzorem. Stosujemy go jedynie w dodatkach – pledach, poduszkach. Jasne, beżowe i kremowe wersje szkockiej kraty od czasu do czasu pojawiają się w naszych mieszkaniach na tapetach. Szykownie tartan prezentuje się również na obiciu sof i foteli.
Czytaj też: Pepitka, psi ząb czy kurza stopka? Kratka w wystroju wnętrz
Czy wiesz, że…
• Istnieje oficjalny szkocki rejestr tartanów (Scottish Register of Tartans), w którym można znaleźć wszystkie rodzaje charakterystycznych krat wraz z opisami• Polska ma własny wzór szkockiej kraty. Nasz tartan jest w kolorach: czerwonym, niebieskim i białym (kolory pochodzą z połączenia flagi Polski i Szkocji).• Maria Skłodowska-Curie, a konkretnie fundacja jej imienia ma swój własny tartan. Specjalna krata powstała 1995 roku.• Oryginalnie tartany były wykonywane ręcznie z najwyższej jakości wełny owczej oraz barwione przy użyciu naturalnych składników.
Z czym łączyć szkocka kratę? W jakim stylu, poza szkockim, się odnajdzie?
Krata sprawia, że wnętrza stają się przytulne, ociepla je i dodaje im elegancji. Współgra ze stylami tradycyjnymi np. rustykalnym czy kolonialnym, lub z typowo wiejskimi aranżacjami. Szkocka krata sprawdzi się m.in. w sypialni, gabinecie, salonie czy pokoju chłopca. Dopełnieniem tego wzoru będą drewniane lub skórzane elementy. W wersji dla odważnych tartan, w najbardziej znanych wersjach czerwonej i zielonej, świetnie wygląda w towarzystwie futer i niektórych printów zwierzęcych.
Czytaj też: Kratka Vichy. Klasyczny wzór, który nie wychodzi z mody
Autor: serwis prasowy Maja Laptos
Stylowe poduszki z aksamitu wzbogacą nie tylko wnętrza klasyczne, ale w zależności od wzoru oraz dobranej kolorystyki, i te urządzone w stylu nowoczesnym lub loftowym.
Autor: Mariusz Bykowski
Wzorzystym płytkom imitującym dywan warto też dodać rant, np. w ciemniejszym kolorze.
Autor: mat. pras. Villa Nova
Subtelne połączenie wzorów w odcieniu błękitu z kroplą amarantu. Połączenie wzorów i kolorów dobre dla większości z nas.