Tkaniny obiciowe to morze wzorów, kolorów, właściwości i wzajemnych kombinacji. Zdjęcia!

2014-10-08 11:39

Tkaniny obiciowe to modne wykończenie mebli tapicerowanych, które często są podstawą koncepcji wykończenia wnętrz. Tkanina obiciowa potrafią jednak spędzić sen z powiek nie tylko właściciela mieszkania, ale także projektanta wnętrz. Wybór tkanin obiciowych, a co za tym idzie - możliwości ich połączeń, jest bowiem naprawdę ogromny!

Spis treści

  1. Jak wybierać tkaniny obiciowe, by harmonia wnętrza została zachowana?
  2. Wzorzyste tkaniny obiciowe: meble do salonu
  3. Czy meble mogą być tapicerowane tylko tkaninami obiciowymi?
  4. Przegląd najpopularniejszych tkanin obiciowych
  5. Rodzaje tkanin obiciowych:
  6. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ z dodatkami i dekoracjami wnętrz

Rzadko spotyka się domy kompletnie pozbawione tkanin pokrywających meble. Czasem jest to konieczność – gdy jeden z domowników jest alergikiem. Wystrój domu jest wtedy mocno zubożony. Dodatkowo akustyka takich wnętrz jest wyjątkowo niekorzystna. Wszystkie dźwięki – głośne rozmowy, odgłosy kuchenne czy filmowe, odbijają się i wracają wzmocnione. Czyli meble tapicerowane, a co za tym idzie miękkie tkaniny obiciowe oprócz swoich zalet estetycznych mają też zalety techniczne. Dobór tkanin obiciowych to trudna, ale dobra zabawa, pozwalająca na tak konieczną odrobinę nonszalancji.

Zobacz: Aranżacja salonu: MEBLE NIE DO PARY czyli trend niedopasowania >>>

Jak wybierać tkaniny obiciowe, by harmonia wnętrza została zachowana?

Każdy, kto choć raz wybierał tkaniny obiciowe lub meble tapicerowane przekonał się, że wybór tkanin nie jest rzeczą łatwą. Łatwo bowiem o stworzenie kakofonii barw i wzorów. Odejmując decyzje o wyborze tkanin na meble należy myśleć kategorią całego wnętrza, a wręcz mieszkania czy domu. Obowiązują tu te same zasady, co przy komponowaniu stroju. Żadna szanująca się elegantka nie nosi teraz takich samych butów, torebki i rękawiczek. Łączymy rzeczy pasujące do siebie, ale nigdy takie same. Dobrze jeśli mają cechę wspólną, czyli różne wzory łączy ta sama kolorystyka, lub te same wzory ale w różnej skali. Mieszanie wzorów i kolorów jest oczywiście też praktykowane, ale to już wyższa szkoła jazdy. Jeśli sami nie mamy doświadczenia skorzystajmy z porad doświadczonego projektanta wnętrz. Harmonia oznacza bowiem taki dobór tkanin, które nie doprowadzą do przeładowania wnętrza czyli chaosu. Może planując zakupy warto zrobić sobie „mood board” z kolorami i wzorami, które chcemy zastosować w naszym mieszkaniu? Widać wtedy przewodni kolor i motyw, a nam będzie łatwiej trzymać się pomysłu.

Polecamy: Sypialnia: tkaniny, materiały i meble do sypialni >>>

Wzorzyste tkaniny obiciowe: meble do salonu

Podstawową zasadą dobierania mebli do salonu ozdobionych wzorzystymi materiałami obiciowymi jest dopasowanie motywu na tkaninie obiciowej do wybranego przez nas stylu aranżacji wnętrza. W ten sposób zapewnimy pomieszczeniu spójność aranżacyjną i będziemy mogli postawić na wyrazisty wzór, bo nie będzie on „kłócił się” z resztą wystroju salonu. Ale możemy też postawić na subtelne rozwiązanie i wybrać delikatny, mało rzucający się w oczy deseń tkaniny obiciowej. W romantycznych, rustykalnych i angielskich wnętrzach salonu najlepiej sprawdzają się wszelkiego rodzaju motywy kwiatowe, a także koronkowe desenie, do nowoczesnego salonu doskonale pasują wzory geometryczne i abstrakcyjne, a także klasyczne motywy tkanin obiciowych jak kratka, paski, groszki czy szachownica wpisują się właściwie w każdy styl aranżacji. Jeśli preferujesz odważniejsze rozwiązania w aranżacji, postaw na wzorzyste meble do salonu kontrastujące stylistycznie z resztą wystroju wnętrza, które nadadzą twojej aranżacji nieco eklektycznego charakteru. W takim przypadku najlepiej jest zdecydować się na wyrazisty wzór tkaniny obiciowej, którego kolorystyka koresponduje z resztą pomieszczenia lub zadbać o to, by intensywna paleta kolorystyczna na tkaninie obiciowej miała neutralne tło w postaci stonowanej reszty aranżacji. Dzięki temu nie wprowadzisz do salonu chaosu. Jeśli nie chcesz, by wszystkie meble w salonie (sofa, fotele, pufy) były obite wzorzystym materiałem, pamiętaj, że jeden sprzęt z efektownym motywem w zupełności wystarczy. By nie wydawał się on przypadkowym elementem wystroju, powtórz wzór z tkaniny obiciowej (lub wybierz pasujący do niego deseń) na drobnych dodatkach, takich jak poduszki dekoracyjne czy zasłony w salonie.

Przeczytaj też: Komplet mebli do salonu: meble białe, jasne, kolorowe. Jak wybrać komplet mebli do salonu? >>>

Czy meble mogą być tapicerowane tylko tkaninami obiciowymi?

Pokrycia mebli tapicerowanych nie zawsze muszą być wykonane z tkanin obiciowych. Czasami taniej i oryginalniej będzie jeśli kupimy materiał ubraniowy. Takim materiałem jest na przykład tweed czy tak modny ostatnio filc. Takie tkaniny pozwolą zaaranżować wnętrze wysublimowane, monochromatyczne lub wręcz przeciwnie – będą idealną bazą  dla kolorowych batikowych narzut (przywiezionych z podróży), panterkowych pledów lub połyskliwych jedwabnych dodatków. Takie rozwiązania możemy jednak stosować na meblach mniej używanych lub tam gdzie nie małych dzieci i zwierząt domowych. Nawet najpiękniejsza sofa tapicerowana delikatnym materiałem spowoduje, ze staniemy się jej niewolnikiem. A to żadna przyjemność…

Zobacz również: Tkaniny dekoracyjne: gatunek materiału a klimat wnętrza? Tworzymy jesienne dekoracje

Przegląd najpopularniejszych tkanin obiciowych

Tkaniny obiciowe powinny być odporne na zabrudzenia i rozciąganie – niezależnie od użytkowania powinny trzymać formę. Jednymi dopuszczalnymi tkaninami obiciowymi, które na miękkich poduchach sofy, będą lekko pogniecione to len i bawełna. Zresztą na tym polega ich urok w niezobowiązujących domach weekendowych, zwłaszcza tych nad morzem. Cała reszta tkanin obiciowych, czyli plusz, żakard, satyna obiciowa, filc obiciowy, szenil, alcantara, mikrofaza, flok, ekoskóra i skóra powinny być zawsze na swoim miejscu (na przykład szwy siedzisk powinny być na rantach) i nie sprawiać wrażenia jakby przed chwilą ktoś tam spał. Oprócz wytrzymałości tkaniny obiciowe powinny charakteryzować się miłą dla oka kolorystyką i wzornictwem. Nowoczesne tkaniny obiciowe mogą być gładkie, jedno- lub wielobarwne, z płaskimi lub przestrzennymi, trójwymiarowymi wzorami.

Nie przegap: Tkaniny we wnętrzu: jak eksponować tkaniny we wnętrzu, by stało się przytulne? >>>

Rodzaje tkanin obiciowych:

•    Plusz to rodzaj miękkiej tkaniny z okrywa runowa. Do pluszy zaliczamy: aksamit, welur, welwet, Genue cord i Manchester. Do mebli tapicerowanych w każdym stylu.•    Żakard to tkanina obiciowa o rozbudowanych wzorach, jedno lub wielobarwnych, wykonywane na krosnach wyposażonych w mechanizm Żakarda. Pasuje do mebli tapicerowanych w stylu klasycznym i nowoczesnej klasyki.•    Gobelin - tkanina dekoracyjna jednostronna, naśladująca obraz. Do mebli w stylu klasycznym.•    Satyna to rodzaj atłasu ze splotem satynowym, idealna do małych sof na nóżkach w styly klasycznym.•    Filc obiciowy to nowoczesna tkanina obiciowa o ciekawej strukturze, posiadająca znakomite parametry odporności na wycieranie - idealna do codziennego użytku. Tkaniny filcowe cieszą się dużym uznaniem wśród projektantów wnętrz.•    Flok to tkanina wykonana w całości z nylonu, czyli z włókna jednocześnie trwałego i delikatnego. Zachowuje swoje właściwości przez cały czas użytkowania. Flok sprawdzi się na obiciach mebli w stylu klasycznym i nowoczesnym.•    Alcantara to tkanina z bardzo drobnych, w specjalny sposób splecionych mikrowłókien poliestru i poliuretanu, bardzo miękka w dotyku – przypomina zamsz, odporna na zabrudzenia i łatwa w utrzymaniu i konserwacji. Alcantara pasuje szczególnie do mebli tapicerowanych, sof i narozników w stylu nowoczesnym.•    Mikrofaza to tkanina bliźniacza alcantary.•    Szenil to tkanina nowoczesna, gładka lub wzorzysta, bardzo odporna na zabrudzenia i rozciąganie, idealna do codziennego użytkowania, dobrze się sprawdzi jako obicie sofy.•    Len i juta to tkaniny naturalne, produkowane z włókien roślin, odpowiednio lnu i juty. Charakteryzuje je splot płócienny, mogą być wytwarzane z czystej przędzy lub z dodatkami włókien poliestrowych, bawełnianych lub wełnianych.

Zobacz GALERIE ZDJĘĆ z dodatkami i dekoracjami wnętrz

Tkaniny to niezwykle ważny element każdego wystroju wnętrz. Zobacz galerie, które zainspirują cię w doborze tkanin do rolet czy koców. Sprawdź, jak możesz odmienić swoje wnętrze jedynie przy pomocy różnych tkanin.

Nasi Partnerzy polecają