Tulipany, narcyzy, szafriki i hiacynty cięte – pojedynczo, w bukietach i kompozycjach. Jak efektownie udekorować dom wiosennymi kwiatami? Sprawdzone rady i inspirujace zdjęcia!

2025-02-07 13:46

Wiosenne kwiaty, jak tulipany, narcyzy, szafirki i hiacynty, są niezastąpione do dekoracji domu o tej porze roku. Ich obecność wnosi do wnętrza radość, dobrą energię i tworzy wiosenny nastrój. Wszystkie to rośliny cebulowe, ale doskonale sprawdzają się jako kwiaty cięte. Właśnie takie najczęściej oczywiście kupujemy tulipany i narcyzy. Szafirki i hiacynty jednak także z powodzeniem nadają się na bukiety! Sprawdź, jak wiosenne kwiaty eksponować, by najlepiej prezentowały się we wnętrzu.

Spis treści

  1. Tulipany i narcyzy – najpopularniejsze wiosenne kwiaty cięte
  2. Hiacynty i szafirki cięte – skąd je wziąć?
  3. Jak eksponować w domu wiosenne kwiaty cięte? Sprawdzone rady
  4. Piękne kompozycje z wiosennych kwiatów ciętych – inspirujące pomysły
  5. Jak dbać o cięte wiosenne kwiaty, by dłużej zdobiły dom?

Tulipany i narcyzy – najpopularniejsze wiosenne kwiaty cięte

Na przedwiośniu oraz wiosną najchętniej dekorujemy dom kwitnącymi roślinami cebulowymi: tulipanami, narcyzami, hiacyntami, szafirkami i krokusami. Hiacynty, krokusy i szafirki są najczęściej sprzedawane w doniczkach. Tulipany rzadko spotyka się je w doniczkach, ale są dostępne. Z kolei narcyzy można bez kłopotu wybrać w doniczkach albo cięte. Tulipany i narcyzy to zwiastuny wiosny – można kupić je cięte w każdej kwiaciarni, na każdym targowisku oraz w supermarketach. Wybierz świeże, aby będą długo zdobiły dom.

  • Przyjrzyj się roślinom – powinny być jędrne, sztywne, o łodygach i liściach jasnozielonych. Jeżeli zauważysz podeschnięte części zielone i kwiaty lub rośliny będą zbyt bławe, wybierz inne egzemplarze.
  • Tulipany i narcyzy można kupować, gdy kwiaty są jeszcze w pąkach. Po wstawieniu do wody, w cieple pąki się rozwiną.
  • Jeżeli na dworze jest zimno, otul kupione kwiaty papierem.
  • Po przyjściu do domu, jak najszybciej wstaw rośliny do wody, ale najpierw podetnij końce łodyg. Do wody możesz też dodać odżywkę, która wydłuży im żywot.

Czy wiesz, że każdy żonkil jest narcyzem, lecz nie każdy narcyz jest żonkilem? Narcyzy to nazwa ogólna grupy roślin z rodziny amarylkowatych, a żonkil to jeden z gatunków narcyza. Żonkil to odmiana narcyza (wyróżnia się 12 grup tych kwiatów). Żonkilem może być nazywany tylko narcyz żółty (Narcissus jonquilla). Pozostałe odmiany są zwykle niższe od żonkili, mają białe płatki i rurki (przykoronki), które bywają białe, żółte, oranżowe, czerwonawe. 

Hiacynty i szafirki cięte – skąd je wziąć?

Hiacynty są głównie dostępne w doniczkach, podobnie szafirki. Ciętych tych kwiatów raczej się nie spotyka w sprzedaży, chyba że w kwiaciarni jako dodatek do bukietu. Jeżeli jednak hodujemy je w ogródku, to późną wiosną można je ściąć kilka sztuk i ozdobić nimi dom. Czasem też w tym okresie spotyka się szafirki sprzedawane na targach w takiej formie. 

Ucinanie kwiatostanów hiacyntów i szafirków kupionych w doniczkach na przedwiośniu i wczesną nie ma sensu, bo w skrócimy im żywot. Niemniej, jeśli cebula zacznie gnić (najczęściej tak się dzieje w wyniku ich zalania albo nadmiernego nawodnienia podłoża) albo kwiatostany staną się wydłużone i wiotkie, co objawia się „wykładaniem” się ich z doniczki (to z kolei efekt za wysokiej temperatury w pomieszczeniu i braku światła), to obcięcie ich będzie dobrym rozwiązaniem. W wodzie postoją jeszcze kilka dni i będą cieszyć oczy domowników.

Czy wiesz, że szafirki wbrew swojej nazwie są nie tylko szafirowe? Co prawda, najczęściej spotyka się właśnie te gamie niebieskiej od prawie granatowych po jasnobłękitne, ale są też o kwiatach w różnych odcieniach bieli, fioletu, różu, białych, a nawet żółtych (choć te, ’Muscari Macrocarpum‘, trochę różnią się wyglądem).

Jak eksponować w domu wiosenne kwiaty cięte? Sprawdzone rady

Głównie będą to tulipany i narcyzy, ale będą też zdarzały się hiacynty czy szafirki. Nieważne, czy będziesz mieć do dyspozycji pojedynczy kwiat czy cały bukiet, pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym będą się doskonale prezentowały.

  • Wazon to oczywisty wybór, ale można podejść do wyboru naczynia na kwiaty z fantazją i wykorzystać różne naczynia, np. osłonki (bez dziurki w dnie) na doniczki, wazy do zupy, imbryki, dzbanki, salaterki, butle, flakony, sosjerki, szklanki, kieliszki itp.
  • Wazony oraz inne naczynia, w jakich będą stały kwiaty, powinny pasować do stylu wnętrza. Mogą podkreślać jego charakter, ale nie muszą. Te ze szkła albo ceramiki, o prostych formach i bez nadmiaru zdobień sprawdzą się w każdym niemal wnętrzu i będą pasować do każdych kwiatów.
  • Wody do naczynia nie musisz nalewać dużo – wystarczy, by łodyżki były zanurzone na kilka centymetrów. Mała ilość wody to jednak lekki, wywrotny wazon, co przy dzieciach i zwierzętach w domu może oznaczać katastrofę. Z kolei dużo wody w powyższej sytuacji może zakończyć się powodzią. Dla bezpieczeństwa i urody (przy przezroczystym naczyniu) wyłóż więc dno kamykami, które go dociążą.
  • Zarówno pojedyncze kwiaty, jak i bukiety stawiaj w miejscu, w którym będą one widoczne. Tło niech będzie w miarę jednolite, a obok na blacie niech nie będzie nadmiernej „konkurencji”, czyli dużej liczby przedmiotów, nawet tych służących ozdobie.

Czy wiesz, że hiacynty to jedne z najsilniej pachnących kwiatów? Nie każda odmiana pachnie równie intensywnie, lecz ich woń i tak jest bardzo charakterystyczna. Jest ona odbierana jako świeża, rześka, słodkawa, bogata, z nutami zielonych liści i ziemi. Choć większość z nas określa ją jako piękną i upajającą, bywają osoby, dla których jest zbyt intensywna (może nawet powodować bóle głowy i nudności, utrudniać koncentrację i zasypianie). Ze względu na swój wyjątkowy aromat hiacynty są szeroko wykorzystywane m.in. w przemyśle perfumiarskim.

Piękne kompozycje z wiosennych kwiatów ciętych – inspirujące pomysły

  • Kwiat w wersji pojedynczej – najlepiej będzie się prezentował w butli, smukłym flakonie albo wazonie, kieliszku. Ciekawym pomysłem jest stworzenie aranżacji z kilku pojedynczych kwiatów. Ustaw je obok siebie na blacie mebla albo półce czy parapecie okna, do którego nie zagląda słońce.
  • Bukiety jednogatunkowe – dekoracja złożona z kilku czy więcej kwiatów jednego gatunku zawsze dobrze wygląda. Mogą być w jednym kolorze, w rożnych odcieniach tej samej barwy albo po prostu w różnych kolorach – wszystko zależy od wystroju domu i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Warto pamiętać, że wielokolorowe bukiety zawsze bardziej przyciągają uwagę, te spokojniejsze zaś z reguły są odbierane jako bardziej eleganckie.
  • Bukiety wielogatunkowe – można śmiało łączyć tulipany, narcyzy, hiacynty według uznania. Trzeba jednak mieć wyczucie, by całość dobrze się prezentowała. Jeśli nie do końca czujesz się dobrze w układaniu takich bukietów, Stwórz na początek wersję w bardziej stonowanych kolorach albo z większym udziałem kwiatów jednej barwy. Pamiętaj też, że im bardziej szalona góra, tym mniej rzucający się w oczy dół, czyli jeśli bukiet jest kipi kolorami i formą kwiatów, daj wazon minimalistyczny, by z nim nie rywalizował.
  • Dodatki do kwiatów – pojedyncze kwiaty, a także większe i mniejsze bukiety można uzupełniać gałązkami forsycji, bazi czy różnych krzewów, które w cieple wypuszczą listki.
  • Ozdobne akcenty – kompozycje kwiatowe dobrze się czyją w towarzystwie świec. Ich kolor, wielkość, rodzaj lampionu czy świecznika powinien być przemyślany, by pasował do aranżacji. Stawiaj je w stosownej odległości od kwiatów dla bezpieczeństwa. Kwietne kompozycje można podkreślić delikatnymi lampkami dekoracyjnymi na baterie. Wazony można przewiązać satynowymi czy aksamitnymi kokardami (wersja elegancka) albo sznurkiem (wersja rustykalna). Dodatki w postaci szklanych „kamyczków” albo kamyczków naturalnych czy sznura pereł itp. mogą dopełnić kompozycję. 

Jak dbać o cięte wiosenne kwiaty, by dłużej zdobiły dom?

  • Po przyniesieniu do domu rośliny wstaw od razu do wody. Przytnij końce, usuń część liści, które znalazłyby się pod wodą. Jeśli masz odżywkę przedłużającą świeżość kwiatów, warto dodać ją do wody.
  • Kwiaty w wazonie umieść w miejscu, w którym będzie można je podziwiać, ale pamiętaj, że zbyt wysoka temperatura oraz bezpośrednie nasłonecznienie nie służy również ciętym kwiatom. Ustaw więc je z dala od źródła ciepła oraz... przeciągów. Niektórzy uważają, że bliska obecność owoców również przyspiesza starzenie się kwiatów ciętych.
  • Regularnie zmieniaj wodę w naczyniach, w których stoją kwiaty. Przy tej okazji umyj naczynie, a łodyżki przytnij. Możesz dodać do wody odrobinę pokruszonej aspiryny, kwasku cytrynowego albo węgla medycznego, które mogą opóźnić proces rozmnażania się bakterii gnilnych. Jeżeli jednak codziennie wymieniasz wodę, nie jest to konieczne.
  • Dobrym sposobem jest też wynoszenie na noc kwiatów w wazonie do chłodnego pomieszczenia, np. garażu, na ganek bez ujemnych temperatur, a nawet wstawianie ich z wazonem... do lodówki! Jeżeli na dworze jest około 5—15°C, można też bukiet na noc wystawić na balkon czy taras.