W mieszkaniu straszą gołe ściany? Powstaw na plakty, dodadzą stylu każdemu wnętrzu
Spośród modnych dekoracji ściennych na pierwszy plan wybijają się grafiki z motywami geometrii, abstrakcji, natury, podróży i sztuki. W wielu z nich dostrzeżesz sporą dawkę humoru, bajkowość lub fotorealizm. Masz już swoje typy? Sprawdź, jak wkomponować je w przestrzeń domu. Ładnie, z polotem.
KONTYNUACJA
Efekt zbliżenia do siebie (kolorystycznego i stylistycznego) plakatów oraz wyposażenia wnętrza? Pełna synchronizacja!
MOTYW PRZEWODNI
Dwa plakaty o różnych wymiarach… I taki duet dobrze się prezentuje, gdy łączy go temat (tu: ludzie w wodzie), kolorystyka i podobne ramy.
MOCNE OPARCIE
O ile po domu nie biegają małe dzieci i zwierzaki, galerię można stworzyć przy ścianie. Ramy mogą nawet na siebie nachodzić, tak będzie niebanalnie.
Z GÓRNEJ PÓŁKI
Ta czerwona grafika bardziej w lewo czy bardziej w prawo? Wbijać już gwoździk? Nie trzeba. Decydując się na galerię na komodzie lub półce, w każdej chwili możesz zmienić układ kompozycji.
ZABIERZ MNIE W PODRÓŻ
Pozytywne skojarzenia i lekka, miła dla oka, stylistyka to klucz do stworzenia twojej ulubionej galerii, np. w kąciku wypoczynkowym.
NATURALNOŚĆ W CENIE
Czasem za sztuką stoi coś więcej niż grafika. Plakaty Förändring wykonano ręcznie – ze słomy ryżowej, która w przeciwnym razie zostałaby spalona na polach. Zdobiąc twój pokój, przyczynią się do poprawy jakości powietrza. Może powiesisz je na klipsach?
NADMORSKI PEJZAŻ
I cóż z tego, że to nieprawdziwe okna, skoro wnoszą do wnętrza kojące widoki. Opraw plakaty w drewniane ramy, znajdź im odpowiednie miejsce, np. nad łóżkiem, zadbaj o to, by równo wisiały.
NA DRUGIM PLANIE
Optycznym powiększeniem plakatu z ciemnym tłem będą równie ciemne ściana lub mebel za nim. Cienka ramka ułatwi „przejście” między dwoma obiektami. Wrażenia jak w galerii sztuki nowoczesnej.
DLA KONTRASTU
Czarno-białe zdjęcia w białych passe-partout i czarnych ramkach – takie trio zawsze się sprawdza.
Komponowanie galerii ułatwi ci np. naklejenie na ścianę kartek – zbliżonych wielkością do ramek. Możesz też ułożyć plakaty na podłodze. Na próbę. Jeśli nie lubisz białego passe-partout, pomaluj je na kolor ramki lub zaczerpnięty z barw grafiki. Albo usuń, zastąp transparentną antyramą. (Przykład plakatów umieszczonych między przezroczystymi płytkami na zdj. niżej, po prawej).
SZTUKA W DOMU
Reprodukcja historycznego obrazu zasługuje na specjalną prezentację w salonie. Dla podkreślenia rangi obiektu warto przykładowo użyć sztukaterii ściennej.
WYJŚĆ POZA RAMY
Dla miłośników kultury Japonii – plakat przypominający kakemono, czyli obraz w zwoju, zakończony dwoma drążkami.