Najpiękniejsze wianki na Boże Narodzenie, które zrobisz samodzielnie! Idealna ozdoba lub podarek od serca

2022-11-18 10:35

Wianki na Boże Narodzenie to stylowa i piękna dekoracja. Mogą zawisnąć na drzwiach, nad stołem, albo w dowolnym miejscu domu. Najlepiej zrobić nie jeden, lecz kilka i koniecznie samodzielnie – wtedy będą jedyne w swoim rodzaju!

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy marki HomeSense Wiankowa galeria. Pomysł prosty, a efekt szalenie dekoracyjny: kilka wianków różnej wielkości zawieszonych na biało-czerwonych sznureczkach. Zwykły wieszak ustrojony bluszczem i świetlną girlandą zyskał na znaczeniu. Idealna dekoracja choćby na ścianę wzdłuż schodów czy wolną przestrzeń nad kominkiem.

Klasyka gatunku to wianek z gałązek świerku, sosny, jodły czy cisa. Ozdobiony bombeczkami, wstążkami, pierniczkami, koralikami, malutkimi szyszkami – zależnie od preferowanego stylu – jest ponadczasowy i zawsze efektowny. Możesz jednak puścić wodze fantazji i wyczarować coś niezwykłego.

Zrób go… na drutach albo szydełkiem, uszyj ze starego swetra (w każdym przypadku powstałą „pończochę” zszyj, a zszycie zamaskuj wstążką), uformuj go z drutu, gałązek, siana albo wykorzystaj drewnianą obręcz, stare kółko ratunkowe, oponę od dziecięcego rowerka albo bazę pod wianek ze styropianu (choć to nie jest eko). Upleć go z wełny, wstążek, pociętych T-shirtów.

Włącz wyobraźnię i tryb recykling – będzie pięknie!

Monochromatycznie

Doskonałej jakości wianki marki Lene Bjerre wykonane z tworzywa sztucznego do złudzenia przypominają naturalne.Ich zaletą jest nie tylko wyjątkowa uroda, ale i to, że mogą służyć wieki oraz nadają się dla alergików. Zobacz, że wcale nie trzeba feerii kolorów, by wianek był efektowny. Te są jak oszronione i tyle wystarczy – zachwycają. Świetnie będą wyglądały umieszczone obok siebie.

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy marki Lene Bjerre

Ekodekor

Wianek z miniszyszek, które zostały przyklejone np. do splecionych gałązek, może zdobić nakrycie. Aby talerz stał stabilnie, w wianek włóż numer mniejszą podkładkę – plaster z drewna. Nadal będzie blisko natury, ale też wygodnie dla gości.

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy marki Green Gate

Odświętna lokalizacja

Zdobiące jedno pomieszczenie czy dom wianki nie muszą być jednakowe, ale ważne, by trzymały się stylu wnętrza. Umieść je nie tylko na drzwiach i oknach, lecz także na ścianie, boku szafy czy wyspy albo ozdób nimi krzesła dla gości, a nawet żyrandol, pod którym wianek będzie udawał podłaźniczkę.

Wianek świąteczny
Autor: Igor Dziedzicki
Dobierz wielkość

Szykując wianek, weź pod uwagę miejsce, które będzie zdobił. Jego średnica powinna być proporcjonalna w stosunku do tła: za mały zginie na drzwiach czy ścianie, za duży – zasłoni szafkę albo sprawi, że np. okno wyda się groteskowo nikłe.

W każdym zakątku

Kilka świątecznych dekoracji dla nastroju przyda się w sypialni, korytarzu, a nawet łazience. Ustaw latarenki czy lampiony, dodaj gwiazdę i oczywiście – wianek. Może być bardzo prosty, zrobiony z paru zielonych gałązek owiniętych wokół drucianej pętli. Przewiąż go wstążką w szkocką kratkę albo czerwono-białe paseczki i zawieś w oknie, na belce, balustradzie czy lustrze.

Wianek świąteczny
Autor: Michał Skorupski

Dodatkowe źródło światła

Okazały wianek może z powodzeniem uzupełnić boczne oświetlenie na czas świąt. Urodę takiego wianka w pełni docenia się dopiero po włączeniu lampek, ale zieleń gałązek i tak uatrakcyjni wnętrze w duchu skandynawskim albo minimalistycznym. Jeśli chcesz dołożyć coś od siebie, może to być tylko kokarda z czerwonej wstążki albo sznurka. Za mało? Dodaj ozdoby odbijające światło lub małe zgrabne szyszki.

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy marki Tchibo

Z kwietną wkładką

Z mocnego drutu zrób obręcz. Opleć ją gałązkami i przymocuj je drutem, robiąc miejsce na doniczkę. Wsuń do „koszyczka” gwiazdę betlejemską i zamaskuj doniczkę. Dodaj jeszcze szyszki albo pasujące kolorystycznie bombki. Aby kompozycja była także praktyczna, załóż na doniczkę osłonę, by móc podlewać roślinę. Zrób też solidny zaczep na wianku i zawieś całość na porządnie wbitym haczyku czy gwoździu.

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy marki starsuniteeurope.eu

Kolory i motywy z wianka warto jeszcze powtórzyć w innej dekoracji, np. kompozycji w misie. Ulokowane blisko siebie będą tworzyć udaną całość. Podbijesz ten efekt, dodając świece.

Naturalne połączenie

Aranżacja marki H&M Home (Hm.com) urzeka nastrojem. To zasługa m.in. wianka z niezawodnym zestawieniem zgaszonej ciemnej zieleni liści i czerwieni owoców. Z powodzeniem mogą je zastąpić jedlina oraz czerwone koraliki różnej wielkości i odcieni, zebrane w obfite grona.

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy marki H&M Home
Wizualna równowaga

Najprostszym rozwiązaniem, dającym stuprocentowy sukces, jest równomierne rozłożenie ozdób wokół wianka. Inny sprawdzony układ to dekoracje między godziną czwartą a ósmą (korzystając z porównania do tarczy zegara), największe w środku i proporcjonalnie mniejsze po bokach. Duża kokarda wystarczy jedna, np. na dwunastej albo szóstej, a jeśli jest kilka mniejszych – ułóż je symetrycznie.

Lekki jak piórko

Piórka, złociste albo srebrne korale oraz szklane wisiory to patent na elegancki wianek glamour. Z racji swojej eteryczności potrzebuje tła, które go nie przytłoczy, a wyeksponuje. Świetnie będzie się prezentował zawieszony swobodnie, np. na belce u sufitu – ruch powietrza bowiem tchnie w piórka życie.

Wianek świąteczny
Autor: Mariusz Bykowski

Obraz w ramie

Ujęty w stare ramy obrazu wianek nagle awansował na trójwymiarowe dzieło sztuki! Wraz z ładnymi detalami z prostotą budują miły nastrój. A może tak zawiesić kilka takich obrazów obok siebie? Albo w jednej ramie kilka mniejszych wianków? Wszystko zależy od twojej inwencji…

Wianek świąteczny
Autor: serwis prasowy westwingnow.pl
Warto wiedzieć:
  • Wieniec – symbol znany od starożytności. Na drzwiach informował o wygranej bitwie  albo wysokim statusie gospodarza, na głowie sportowca – o zwycięstwie.
  • Idea wieńca adwentowego pojawiła się w pierwszej połowie XIX w. w Niemczech. Luterański pastor J.H. Wichern dla nastroju zawiesił nad stołem w sierocińcu ogromne koło z 24 świeczkami, które zapalano każdego wieczoru aż do świąt. Z czasem zaczęto koła ozdabiać, a świece ograniczono do czterech. Sto lat później zwyczaj przejęli także katolicy.
  • W tradycji chrześcijańskiej nawiązuje do korony cierniowej i symbolizuje życie wieczne.
Nasi Partnerzy polecają