Wielkanocne dekoracje stołu: inspiracje na Święta Wielkanocne 2014
Niedziela wielkanocna to dzień radosnych, rodzinnych spotkań przy stole. Warto wcześniej zaplanować wielkanocne dekoracje stołu, aby w pięknym otoczeniu spędzić przy nim czas z najbliższymi i nadać Świętom szczególną oprawę. Pomysły na stół wielkanocny: elegancki i świąteczny.
Autor: Materiały prasowe Tendom.pl
Biała, finezyjna porcelana podkreśla uroczysty charakter spotkania przy stole / Inspiracje: Tendom.pl
Spis treści
- Wielkanocne dekoracje stołu: NATURA - nie przeszkadzać!
- Wielkanocne dekoracje stołu: właściwe tło dla kompozycji
- Wielkanocne dekoracje stołu: harmonia barw, rozkwit faktur
Wielkanoc, czyli właściwie Niedziela wielkanocna, to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Świąteczna niedziela w tym roku wypada dość późno (20 kwietnia), co daje nam nieco więcej czasu na przygotowania wielkanocnych dekoracji stołu i możliwość inspiracji w wiosennej odsłonie. Na co postawić w nadchodzącym sezonie? Jak przygotować stół na Wielkanoc? Oto kilka podpowiedzi na ozdoby na Wielkanoc.
Wielkanocne dekoracje stołu: NATURA - nie przeszkadzać!
Wielkanoc 2014 przypada na końcówkę kwietnia, co gwarantuje przepiękną, wiosenną pogodę i rozkwit świeżego kwiecia. Wielkanocne dekoracje stołu z bukietów i wianków bukszpanu, kosmatych gałązek bazi i białych hiacyntów to niezwykle stylowe i ponadczasowe zestawienie. Białe kwiaty (może będą już nawet majowe konwalie?) znakomicie odświeżają i uświetniają stołowe nakrycie. Warto eksponować je w kryształowych lub gładkich, szklanych wazonach. Hiacynty można zaś ustawić na wielkanocnym stole w luźnej kompozycji w dedykowanych do nich szklanych naczyniach na cebulkę. Hodowlę dekoracji z hiacyntów rozpocząć możemy już teraz - z cebulki, z której kwiat w szklanym, lejkowatym naczyniu powoli rozkwitnie. Bukszpanowe wianki to prosty i wdzięczny pomysł na dekorację stołu wielkanocnego, możemy również przygotować je samodzielnie, ścinając dłuższe gałązki krzewu na dzień lub dwa przed świąteczną niedzielą. Przepleść je możemy dodatkowo białymi, materiałowymi wstążkami, ustawiając w jego środku białe, wiosenne świeczniki (np. ceramiczne, w kształcie wróbelka).
Jak zrobić świeczniki na Wielkanoc: instrukcja wideo
Na uroku zyskają także delikatne (lekkie!) wianki wielkanocne - bukszpanowe lub z młodych gałązek wierzbowych - zawieszone nad stołem. Przymocowane białymi wstążkami (z wiązaniami zwieńczonymi kokardkami) np. do żyrandola, dodatkowo ozdobić możemy zawieszonymi, barwionymi wydmuszkami lub dekoracją z delikatnych, białych kwiatków (mogą być np. goździki lub frezje).
Wielkanocne dekoracje stołu: właściwe tło dla kompozycji
Aby kompozycja wielkanocnej dekoracji stołu nie była zbyt jednolita, miast tradycyjnie białego obrusa postawić możemy na węższy bieżnik w szarym, błękitnym lub lawendowym odcieniu. Warto byłoby zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany - wszelkie lny, płótna i satynowe bawełny stylowo "podbiją" nasze naturalne, roślinne dekoracje wielkanocnego stołu.
Wielkanocne dekoracje stołu: harmonia barw, rozkwit faktur
Prostą kolorystykę wielkanocnej dekoracji stołu różnicować możemy niezwykłymi fakturami naczyń i dodatków: kryształowymi szklankami i kieliszkami (z nacięciami i szlifami), lub stylizowanymi na "babcine", koronkowymi i falbankowymi talerzami. Biel zastawy i serwisu urozmaicić możemy neutralnymi, szklanymi półmiskami, paterami i bombonierami, które odbijając świetlne pryzmaty dodadzą prostym dekoracjom iście kalejdoskopowych wzorów. Święta to również znakomita okazja, by z kredensowych czeluści wyciągnąć na światło dzienne rodzinne srebra i stylowe pamiątki, jak cukiernice, patery i tace. Wdróżmy je tego dnia do użytku, wnosząc wielkanocną babkę czy mazurka na pamiątkowej paterze, częstując cukrem z babcinej cukiernicy, podając herbatę w stylowym samowarze. Urozmaićmy ten dzień, nadając mu należnej wyjątkowości. Rodzinne spotkania sprzyjają rozmowom i wspomnieniom. Delikatnie przemycone pamiątki przypomną nawet najmłodszym domownikom szczególne znaczenie świąt i rodzinnych więzi.