Wigilia i Boże Narodzenie nie tylko przy stole. Jak spędzić czas? 7 PROPOZYCJI
Celebrowanie Bożego Narodzenia to nie tylko ucztowanie przy suto zastawionym stole, rozpoczynające się Wigilią, której postny charakter sprowadza się do tradycyjnie bezmięsnego menu. Świętować z rodziną i przyjaciółmi można na wiele sposobów, zdecydowanie zdrowszych niż dwudniowa biesiada. Oto 5 sprawdzonych pomysłów na aktywny wypoczynek w okresie Bożego Narodzenia.
Spis treści
- Aktywne Boże Narodzenie: lampiony i wieńce adwentowe
- Aktywne Boże Narodzenie: domowe porządki
- Aktywne Boże Narodzenie: wspólne gotowanie
- Aktywne Boże Narodzenie: świąteczna dekoracja domu
- Aktywne Boże Narodzenie: spacer czy wycieczka?
- Aktywne Boże Narodzenie: sporty (nie tylko) zimowe
- Aktywne Boże Narodzenie: łyk kultury [niestety nie w 2020]
Aktywne Boże Narodzenie: lampiony i wieńce adwentowe
Celebrację Bożego Narodzenia w gronie rodziny i przyjaciół warto rozpocząć na długo przed Wigilią. W okresie adwentu wierni z lampionami w ręku udają się na wczesnoporanne nabożeństwa – roraty – które oprócz wartości duchowych mają walory estetyczne, związane z grą mroku i migotliwych świateł. Wspólnie z dziećmi można wykonać zarówno ozdobne lampiony adwentowe, które posłużą podczas zimowych spacerów, jak i wieńce adwentowe z czterema świecami, wyznaczającymi bieg czterech niedziel poprzedzających uroczystość Bożego Narodzenia. W ten sposób mimo powtarzającej się w ostatnich latach grudniowej pluchy w domu będzie się czuło świąteczny nastrój.
Aktywne Boże Narodzenie: domowe porządki
Elementem rodzinnych obchodów Bożego Narodzenia warto uczynić także przedświąteczne porządki. Odpowiednio zaplanowane, mądrze rozdzielone (nawet kilkulatek może zająć się układaniem własnych rzeczy!) i rozpoczęte wystarczająco wcześnie, mogą się stać przyjemnym urozmaiceniem popołudni czy weekendów. Wspólne wysiłki ponadto zawsze cementują rodzinne relacje, a ponadto stanowią ważny element wychowania – kształtują zarówno technikę sprzątania, jak i świadomość współodpowiedzialności wszystkich członków rodziny (a nie tylko matek, na które na ogół spada lwia część obowiązków domowych) za wspólną przestrzeń i za organizację świąt. Nie sposób też nie docenić okazji do ruchu, jaką bez wątpienia stwarzają generalne porządki – od podłogi po sufit.
.. Świąteczne porzadki bez stresu: harmonogram prac
Aktywne Boże Narodzenie: wspólne gotowanie
Doskonałym pomysłem na celebrację świąt jeszcze przed ich nadejściem jest wspólne gotowanie, zwłaszcza że towarzyszą mu wyjątkowe aromaty i smaki potraw (nie sposób nie spróbować!) przygotowywanych przecież tylko raz w roku. Każdy – nawet nieprawiony w sztuce kulinarnej – może otrzymać zadania odpowiadające jego umiejętnościom, choćby tak proste jak lepienie pierogów czy uszek albo wykrawanie pierników. Doskonałą zabawą dla całej rodziny zawsze okazuje się też dekorowanie ciast i ciasteczek. A rozdzielanie prac kuchennych, choć samo w sobie często kłopotliwe, potrafi wydatnie ułatwić i przyspieszyć przygotowanie świątecznego menu.
Aktywne Boże Narodzenie: świąteczna dekoracja domu
W ostatnich dniach przed nadejściem Bożego Narodzenia warto wspólnie przystąpić do dekoracji domu. Podobnie jak w kuchni, nie obędzie się tu bez głównodowodzącego – inaczej mieszkaniu grozi estetyczny chaos. Poszczególne zadania czy etapy prac, od przyniesienia ozdób świątecznych ze strychu czy z piwnicy, przez odkurzanie oraz uzupełnienie pętelek czy haczyków u bombek i sprawdzenie światełek, po ubieranie choinki, zawieszanie wieńca na drzwiach albo montaż dekoracji okna, najlepiej rozdzielić.
Ważne przy tym, aby każdy z domowników otrzymał określone pole do indywidualnej ekspresji – np. sam zdecydował o kolorystyce wieńca na drzwi. Dzięki temu wszyscy poczują, że świąteczny wystrój mieszkania jest dziełem wspólnym.
Niektóre, zwłaszcza mniej brudzące, prace przy dekoracji domu można powierzyć gościom – krewnym z dalszych stron, którzy zjeżdżają na święta, albo przyjaciołom zaproszonym na okołoświąteczne przyjęcie. Zawieszanie na choince ostatnich ozdób, spinanie serwetek okolicznościowymi obrączkami albo układanie martwej natury z szyszek, złoconych orzechów, lasek cynamonu i gałązek ostrokrzewu nie będzie dla gościa obciążeniem, a bez wątpienia wzmocni łączące go z naszym domem więzy, a samym gospodarzom pozwoli zaoszczędzić nieco czasu, którego przed Wigilią zawsze brakuje.
Aktywne Boże Narodzenie: spacer czy wycieczka?
W wielu domach do tradycji należy rodzinne wyjście nie tylko na pasterkę – koniecznie na piechotę, by móc cieszyć się urokiem zimowej nocy – lecz także na spacer i w pierwszy, i w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Dzięki temu wszyscy członkowie rodziny mogą rozprostować kości, dotlenić się, a także wspomóc trawienie.
Choć na ogół spaceruje się za dnia, warto wybrać się na spacer także wieczorem, by móc podziwiać dekoracje świąteczne na okolicznych domach czy w położonych opodal ogrodach, jak również bożonarodzeniowe iluminacje w centrach miast, w parkach czy przy obiektach zabytkowych. Szczególną atrakcją może się stać także wyjazd poza dobrze znaną okolicę, ale i dłuższy spacer nawet po pobliskim lesie może być źródłem doskonałej, aktywnej zabawy.
Aktywne Boże Narodzenie: sporty (nie tylko) zimowe
Wyjście na sanki na pobliską górkę, bitwa na śnieżki w parku lub we własnym ogrodzie albo łyżwy na sztucznym lodowisku, gdy pogoda zimą nie dopisze, to doskonały sposób na relaks po przedświątecznej mobilizacji i na wzmacnianie rodzinnych więzi.
Możemy również podarować sobie nawzajem prezenty, które zachęcą do kontynuowania rozpoczętej aktywności przez cały rok. Trafionym wyborem, zamiast kolejnej pary skarpet czy zestawu kosmetyków, będzie zatem np. rodzinny karnet na basen czy do klubu fitness, albo sprzęt sportowy, jak piłka czy zestaw do nordic walking. To doskonała okazja by zaszczepić w dziecku pasję do sportu lub ruchu na kolejne miesiące. Pomyślmy też, co lubią robić nasi najbliżsi – może mama chciałaby nauczyć się tańczyć salsę, a brat sprawdzić na ściance wspinaczkowej?
Możemy również podarować własnoręcznie przygotowany kupon, np. dla babci i dziadka na niedzielne spacery z wnukami. Takie prezenty świadczą o tym, że poświęciliśmy swój czas i naprawdę zastanowiliśmy się nad tym, co dana osoba lubi, o czym marzy i co sprawi jej prawdziwą przyjemność. Dzięki temu nie tylko przyniosą radość, ale też zostaną w pamięci obdarowanych na cały kolejny rok.
Aktywne Boże Narodzenie: łyk kultury [niestety nie w 2020]
Doskonałą formą wspólnej celebracji świąt może się stać także wyjście do teatru lub kina (w nastrój Bożego Narodzenia doskonale wprowadza m.in. klasyczny balet „Dziadek do Orzechów i Król Myszy” z muzyką Piotra Czajkowskiego) albo udział w koncercie kolęd (tego typu wydarzenia na przełomie grudnia i stycznia są organizowane w wielu polskich miastach i miasteczkach, również w atrakcyjnych zimowych plenerach).
Małe wydarzenie kulturalne można zorganizować także we własnym domu. Warto kolędować, zwłaszcza gdy do rodziny należy ktoś muzykujący. Niezłym pomysłem może się okazać także wspólne oglądanie filmu, byleby wybrać dobrą, nastrojową produkcję.
Autor: serwis prasowy marki Lights4fun
Lampki choinkowe.
Autor: serwis prasowy marki MYK
Pomysł na choinkę inną niż tradycyjna.
Autor: mat. pras. House Doctor
Świąteczna dekoracja ścienna. Bombki zawieszone na różnych wysokościach kształtem przypominają choinkę.