Wiosenna metamorfoza – 10 niedrogich trików do każdego mieszkania
Wiosna to idealny moment, aby poddać mieszkanie wiosennej metamorfozie. Dni robią się coraz dłuższe, do wnętrz dociera więcej słońca, a my nabieramy ochoty na wprowadzenie zmian w naszym codziennym otoczeniu. Razem z "M jak mieszkanie" przedstawiamy 10 sztuczek, które pomogą szybko i niedrogo odmienić wnętrze.
Spis treści
- 1. Zasłony i firanki w wiosennym wydaniu
- 2. Nowalijki w jadalni
- 3. Kwiaty – kolorowe i pachnące dekoracje
- 4. Nowe oblicze lamp – ażur i naturalne materiały
- 5. Szkło, przezroczyste tworzywa, połyskujące powierzchnie
- 6. Tkaniny w kwiatowe wzory
- 7. Meble w nowej odsłonie
- 8. Ściana w kolorach wiosny
- 9. Aromatyczne zioła w kuchni i na balkonie
- 10. Jeszcze więcej wiosny
1. Zasłony i firanki w wiosennym wydaniu
Najwyższy czas pozbyć się ciężkich zasłon, które blokują światło dzienne i dopływ świeżego powietrza. Z powodzeniem zastąpią je zwiewne tkaniny. Jasne, delikatne, zróżnicowane kolorystycznie dadzą elegancki efekt. Lekka tkanina, poruszająca się pod wpływem wpadającego przez uchylone okno powietrza, wpuści do wnętrza słoneczne promienie i powiew świeżości.
2. Nowalijki w jadalni
Pastelowy obrus, nowa tapicerka krzeseł (lub tzw. sukienki na krzesła – prosty sposób na szybką odmianę ich wyglądu), wiosenne nowalijki w kolorowych potrawach i na zastawie stołowej – aż chce się usiąść przy stole. Motywy kwiatowe na talerzach lub serwetkach to świetny patent na wprowadzenie wiosennej aury. Wielbiciele gładkiej porcelany wzory roślinne mogą zastąpić żywymi kwiatami lub gałązkami np. forsycji. Kolorowy bukiet w wazonie czy pojedynczy kwiat położony na talerzu to piękna wiosenna dekoracja.
Autor: materiały prasowe Villeroy & Boch
Zastawa stołowa z kolekcji Colourful Life marki Villeroy Boch
3. Kwiaty – kolorowe i pachnące dekoracje
Sezon na tulipany, hiacynty, żonkile i inne wiosenne kwiaty właśnie się rozpoczyna. Trzeba to wykorzystać – kolorowe bukiety w wazonie lub kompozycje w doniczkach to bardzo efektowne dekoracje. Kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale też pachną wiosną, a przecież właśnie o to nam chodzi – aby poczuć ją w mieszkaniu, dosłownie i w przenośni. Nie bój się eksperymentów – do jednego wazonu włóż różne gatunki kwiatów, baw się kolorami, dodaj gałązki z listkami. Jeśli wolisz bardziej klasyczne kompozycje postaw na zestawy jednobarwne, szczególnie modny w tym sezonie fiolet.
4. Nowe oblicze lamp – ażur i naturalne materiały
Prosty sposób na szybką odmianę wnętrza, to wymiana lamp lub samych abażurów. Wiosna to światło, lekkość, świeżość – postaw więc na lekkie formy, jasne kolory i naturalne materiały. Dopasuj je stylem i kolorem do pobliskich mebli i dodatków. By optycznie nie przytłaczały, wybierz małe formy, zaoblenia, ażury.
5. Szkło, przezroczyste tworzywa, połyskujące powierzchnie
Wprowadź do domu przedmioty szklane i połyskujące: wazony, świeczniki, patery, dekoracje – będą ładnie przepuszczać i odbijać światło. W stonowanym wnętrzu sprawdzi się szkło kolorowe, barwione lub malowane. Mile widziane są barwy i wzory kojarzące się z wiosną – zieleń, błękit, róż czy pomarańcz, a także lśniące złoto. Polecamy też modny ostatnio fiolet – kolor roku według Pantone Institute.
6. Tkaniny w kwiatowe wzory
Tekstylia w kwiatowe wzory to jeden z najprostszych sposobów na wpuszczenie wiosny do domu. Pościel w sypialni, dekoracyjne poduszki na sofie w salonie, kuchenne ściereczki – ich wymiana jest prosta, niedroga i szybka, a potrafi zdziałać aranżacyjne cuda. Wiosenne dodatki możesz ze sobą łączyć. Wybierz motyw lub kolor przewodni – będzie barwnie i świeżo, ale nie chaotycznie i pstrokato.
7. Meble w nowej odsłonie
Zamiast wymieniać całą zabudowę kuchenną, odśwież tylko fronty szafek – przemaluj je, dopasowując do koloru ścian, albo naklej na nie specjalną tapetę lub folię. Nie zapomnij też o podniszczonych meblach wolnostojących. Odświeżysz je odpowiednią farbą lub lakierem. Jeśli masz mało czasu na metamorfozę wybierz farbę kredową, która nie wymaga specjalnego przygotowywania powierzchni przed malowaniem.
8. Ściana w kolorach wiosny
Malowanie całego mieszkania przyniesie spektakularny efekt, wymaga jednak czasu i zaangażowania. Jeśli nie masz kilku wolnych dni, ani ochoty na remont, odśwież jedną ścianę. Gdy pokryjesz ją farbą lub tapetą w chłodnym odcieniu, dodasz płaszczyźnie głębi. Ciepłym, jasnym – przybliżysz. Pojedynczą ścianę możesz również ozdobić wzorem – modne egzotyczne liście, kolorowe ptaki czy rajska dżungla sprawią, że będzie wyglądać jak duży obraz.
Autor: mat. pras. Rasch Textil
Tapeta marki Rasch w wielokolorowy, kwiatowy wzór na ciemnym tle
9. Aromatyczne zioła w kuchni i na balkonie
Nawet niewielki balkon możesz przeobrazić w oazę zieleni. Posadź na nim m.in. zioła – melisę, rozmaryn, miętę, bazylię. Pod wpływem słońca będą uwalniać apetyczne aromaty. Jeśli masz słoneczną kuchnię, postaw doniczki z ziołami na parapecie. Będziesz mieć je pod ręką w czasie gotowania. Podlewaj rośliny regularnie, aż do jesieni.
10. Jeszcze więcej wiosny
Umieść lustra w takich miejscach, żeby dublowały ładne widoki, a przy tym rozjaśniały pokój. Na przykład naprzeciw okna, żywych kwiatów, ściany z wiosennym wzorem lub przy podświetlonej witrynie czy lampie. Lustro to też doskonały sposób na powiększenie przestrzeni.
Zarówno te pomysły, jak i wiele innych ciekawych inspiracji znajdziesz w najnowszym numerze M jak mieszkanie.